W celu „naprawienia” sytuacji postanowiono zorganizować II zjazd LVKD. Tym razem partia i ochrona zapewniły wybór „dobrych” kandydatów. Odbyło się kilka spotkań z Litwinami, członkami LJDP.
II Zjazd odbył się w 1959 roku. 25 października Zgodnie z przygotowanym przez partię scenariuszem na prezesa Towarzystwa wybrano Algirdasa Skripkę. W przyjętej przez konwencję uchwale postanowiono m.in., że:
– LVKD jest jedną z polskich organizacji wspierających linię partyjną w budowaniu socjalizmu w kraju.
– Centralne Biuro (CV) powinno mobilizować jak najwięcej Litwinów do życia społecznego i politycznego, wspierać kolektywizację, trzymać się z daleka od władzy partyjnej i administracyjnej, walczyć z nacjonalizmem i separatyzmem.
Po zjeździe siedziba LVKD zostaje przeniesiona z Puńska nad Sekwanę, aby działalność partyjna i bezpieczeństwo mogły odizolować puńskich „nacjonalistów” od „awansowanych” i „zdrowych” polscy Litwini rdzenia.
Bezpośrednio po zjeździe Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP przeznaczyło środki na utrzymanie rady centralnej towarzystwa:
dla centrali oraz czterech pracowników etatowych – prezesa, sekretarki, księgowej i instruktora.
W życiorysie LVKD znalazło się 7 członków PZPR, 2 członków Zjednoczonego Zgrupowania Chłopskiego i 10 członków bezpartyjnych.
Z 19 członków CV tylko dwóch pochodziło z regionu puńskiego: nauczyciel i rolnik ze wsi Wajtakiem, których wpływ na działalność Towarzystwa był słaby.
Charakterystyka poglądów politycznych przywódców Towarzystwa zachowała się w specjalnych archiwach Litwy:
Prezydent A. Skripka jest zaawansowany ideowo, jego zastępca Antanas Čeplinskas ma nastroje nacjonalistyczne, sekretarz J. Kmieliauskas jest dość wspierający i godny zaufania.
Świadczy to o tym, że do kierowania Towarzystwem zostały powołane zaufane osoby ze strony polskiej.
Po rozprawieniu się z „reakcyjnymi” aktorami, Litwinom pozwolono wydawać litewskojęzyczną publikację „Aušra”.
W pierwszym numerze przepisana zostaje historia powstania Towarzystwa:
„Minęły prawie trzy lata od powstania Litewskiego Towarzystwa Kultury Publicznej.
Obserwując tę działalność, litewscy intelektualiści i rolnicy zaapelowali do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i władz o zezwolenie na zorganizowanie Litewskiego Towarzystwa Kultury Publicznej, którego celami są:
1. Aktywizować mieszkańców narodowości litewskiej na rzecz wspólnej budowy socjalizmu w Polsce,
2. Nagłaśniać wspólne walki litewsko-polskich mas robotniczych,
3. Rozpowszechniać całkowicie poprawną wiedzę o ZSRR, aw szczególności o Sowiecka Litwao życiu, pracy i niestrudzonej walce narodu radzieckiego o pokój i przyjaźń między narodami,
4. Wzmocnić więzy braterskiego współżycia między robotnikami litewskimi i polskimi,
5. Zapoznanie społeczeństwa litewskiego z rozwiniętą kulturą narodu polskiego, a społeczeństwa polskiego z rozwiniętą kulturą narodu litewskiego,
6. Rozwijać kulturę litewską, narodową w formie i socjalistyczną w treści,
7. Organizowanie i wspieranie litewskiej działalności artystycznej i naukowej,
8. Pielęgnować litewski folklor,
9. Uczestniczyć w litewskich szkołach, domach kultury, kursach języka litewskiego, czytelniach, bibliotekach, zajęciach artystycznych, klubach itp.,
10. Chroń litewskie zabytki kultury.
Partia i rząd nie tylko umożliwiły Towarzystwu zorganizowanie się, ale także w pełni mu pomagały i wspierały.
Tak więc w 1956 roku powołano Komitet Organizacyjny, którego celem było zorganizowanie Pierwszego Kongresu Litewskiego Towarzystwa Kultury Publicznej.
Pierwszy zjazd LVKD zorganizowany przez komitet odbył się w 1957r. i wybrał naczelny organ Towarzystwa – Radę Centralną z siedzibą w Puńsku.
Dotychczasowy zarząd Centrum zrobił wiele na polu edukacji i kultury.
Jednak niektórym członkom zarządu Centrum nie udało się nawiązać kontaktu z miejscowymi Litwinami iw rezultacie na drugim kongresie LVKD w Seinai w 1959 r. Miesiąc październik. 25-go wybrano nową radę centralną, której siedzibę przeniesiono z Puńska do miasta Seina.
Obecny Zarząd Centrum ma następujący skład:
prezes – A. Skripka, zastępca – A. Čeplinskas, sekretarz – J. Kmieliauskas, skarbnik – A. Jančė i 15 członków zarządu. Komitet audytu składa się z 5 osób.
Uchwały I i II zjazdu LVKD różniły się jak dzień i noc.
W uchwałach podjętych na II zjeździe Towarzystwa walka z nacjonalizmem litewskim i separatyzmem została uznana za najważniejsze zadanie jego działalności, nie odbiegając od wytyczonej przez partię linii przyłączenia się do tworzenia socjalizmu.
Po II Zjeździe oficjalnie postawiono przed Towarzystwem następujące cele:
1. Aktywizacja mieszkańców narodowości litewskiej dla realizacji wspólnej budowy socjalizmu w Polsce;
2. Nagłośnić wspólną walkę litewsko-polskich mas pracujących;
3. Rozpowszechniać pełną i rzetelną informację o ZSRR, zwłaszcza o sowieckiej Litwie, o życiu, pracy i niestrudzonej walce narodu radzieckiego o pokój i przyjaźń między narodami;
4. Wzmocnić braterskie więzi między robotnikami litewskimi i polskimi;
5. Zapoznanie społeczeństwa litewskiego z rozwiniętą kulturą narodu polskiego, a społeczeństwa polskiego z rozwiniętą kulturą narodu litewskiego;
6. Rozwój kultury litewskiej – narodowej w formie i socjalistycznej w treści; organizowanie i wspieranie litewskiej działalności artystycznej i naukowej;
7. Kultywowanie litewskiego folkloru, uczęszczanie do litewskich szkół, domów kultury, czytelni, bibliotek, klubów, organizowanie kursów języka litewskiego, działalność artystyczna itp.
Pierwszy prezes LVKD, Juozas Maksimavičius, poczuł się zdradzony.
Widząc, że Towarzystwo, w którym pokładał tyle nadziei, stało się narzędziem komunistycznej ideologii, nawoływał, by nie wstępować do takiej organizacji.
Kierownictwo partii wzmocniło kontrolę nad Towarzystwem. Zgodnie z instrukcjami Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (LJDP) wszyscy litewscy członkowie partii mieli zostać członkami Towarzystwa.
Odbywali z nimi spotkania polscy działacze partyjni z Seiny. W celu zwiększenia wpływów partii miejscowy samorząd zarządził utworzenie koła LVKD w Seinai.
Członkami zostali także polscy aktywni członkowie komitetu partii Seina. Postanowiono przenieść siedzibę rady z Puńska nad Sekwanę, bliżej tamtejszego polskiego kierownictwa partyjnego, a dalej od litewskich „nacjonalistów”.
Chociaż Towarzystwo miało być narzędziem LJDP, jego znaczenia nie można jednoznacznie ocenić.
Oprócz obowiązkowych haseł opartych na stemplach ideologicznych, podnoszono i praktycznie rozwiązywano kwestie litewskiego szkolnictwa, samozatrudnienia i publikacji w języku ojczystym.
W społeczeństwie byli ludzie, którym zależało na przyszłości wspólnoty i zachowaniu litewskości.
Prezesi LVKD – LLD:
Juozas Maksimavičius – 31-03-1957 – 1958 wiosna,
Juozas Savickas – wiosna 1958 – 25.10.1959,
Algirdas Skripka – 25-10-1959 – 09-01-1972,
Juozas Sigitas Paransevičius – 01-09-1972 – 02-08-1981,
Roma Vitkauskas – 08.02.1981 – 25.08.1985,
Juozas Bliūdžius – 25-08-1985 – 29-05-1988,
Juozas Sigitas Paransevičius – 29-05-1988 – 24-11-1990,
Eugenijus Petruškevičius – 24.11.1990 – 02.12.1995,
Petras Maksimavičius – 12.02.1995 – 24.11.1999,
Algirdas Vaicekauskas – 1999–2021,
Robert Slovik – od 2021 do chwili obecnej.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”