zdjęcie mons
Gdy dolar amerykański osiągnął historyczne maksima, litewskie firmy zostały zmuszone do otwarcia relacji handlowych z regionem azjatyckim, głównie z Chinami. Ponieważ dolar amerykański pozostaje najpopularniejszą walutą dla azjatyckich płatności za piwo, ci, którzy wcześniej nie blokowali kursu walutowego w transakcjach terminowych, teraz widzą stawki importu sięgające 20%. Tym samym przedsiębiorcy chcący uspokoić sytuację znaleźli alternatywę dla płacenia w lokalnej walucie, której kurs pozostał korzystniejszy w stosunku do euro.
Taki kurs euro w stosunku do dolara nie istniał przez 20 lat, kiedy w 2002 roku kurs spadł do 1,00580 dolarów za 1 euro, dziś oscyluje wokół 1,0196 dolara za 1 euro. Taka sytuacja ma negatywny wpływ na zawieranie przez firmy międzynarodowych umów handlowych – kupowanie dolarów stało się dla nich w ostatnich tygodniach bardzo drogie. Dlatego ci, którzy nie chcą dalej podnosić cen towarów dla konsumentów lub zaprzestać działalności, alternatywnie importują towary do Chin, Hongkongu, Wietnamu, Tajlandii, Tajwanu, Indii czy Singapuru.
Otrzymujemy wezwania do zapłaty za transakcje w walutach azjatyckich, w szczególności w juanach chińskich. Według liczby przeprowadzonych badań międzynarodowych Chiny są głównym partnerem handlowym Litwy.
Wartość dolara amerykańskiego w stosunku do euro wzrosła bardziej niż wartość juana w stosunku do euro, więc na razie lepiej jest, aby firmy żądały cen nie w dolarach amerykańskich, ale w dwóch walutach, zarówno w dolarach amerykańskich, jak i juanach. Taka metodologia nauczania jest również słaba w handlu z Polską, gdzie rachunki duńskie są liczone zarówno w złotówkach, jak i euro. W przypadku Chin istnieje możliwość porównania, która waluta jest najkorzystniejsza. Według naszych obliczeń można kupić towary w juanach o 5% taniej.
Największymi zwycięzcami byli ci zajmujący się handlem międzynarodowym, którzy na początku roku skorzystali z możliwości wcześniejszego ustalenia transakcji giełdowej. Ponieważ w tym czasie wartość euro w stosunku do dolara była wciąż bliska 1,15 dolara za 1 euro. Tak więc ci, którzy ustalili transakcje na rok, teraz, jeśli chodzi o dzień rozliczenia, płacą około 15% mniej niż obecnie płaci się na rynku.
Jednak dla tych, którzy wcześniej nie zarejestrowali transakcji, ale chcą obniżyć koszty importu, zaleca się próbę rozliczania transakcji z dostawcami w Azji w innych walutach. Na przykład w porównaniu do sytuacji sprzed roku wartość chińskiego juana, dolara hongkońskiego i rupii indyjskiej spadła w stosunku do euro o około 5-10%. Wcześniej firmom trudno było płacić w lokalnej walucie w krajach takich jak Tajlandia, Wietnam czy Indie, ponieważ banki nie akceptowały tej waluty. Ale teraz, dzięki postępowi w technologii finansowej, usługi te stały się znacznie bardziej dostępne.
Aby zarządzać ryzykiem walutowym w obecnej sytuacji, warto zastanowić się, czy warto teraz ustalać aktualny kurs w transakcjach. Biorąc pod uwagę zmiany zapoczątkowane na rynku finansowym, takie jak podwyżka płac w EBC, przedsiębiorcy decydują się poczekać na umocnienie euro w stosunku do dolara, a następnie zawrzeć umowy. Zauważyliśmy trend, że coraz więcej przedsiębiorców ratuje przyszłość. Musisz wybierać przez długi okres czasu, niektórzy rejestrują się z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, a kilka.
Dodatkowym czynnikiem w handlu z regionem azjatyckim jest czas logistyki. Na przykład towary w Chinach są zwykle dostarczane statkiem w ciągu 60-90 dni, a płatność jest dokonywana w momencie wysyłki towarów, więc firma importująca ryzykuje zmianę kursu wymiany. Jak pokazuje obecna sytuacja, zmiana może osiągnąć 10%. Dlatego osoby zmagające się z dużymi opóźnieniami logistycznymi naprawiają zakup walut w przyszłości za pomocą transakcji forward.
Pod koniec zeszłego roku, kiedy pogorszyły się stosunki między Litwą a Chinami, byliśmy przygotowani na to, że stosunki biznesowe litewskich biznesmenów mogą się zakończyć. Ta ostatnia sytuacja doprowadziła jednak głównie do zahamowania eksportu. Porównując II kwartał z I kwartałem płatności za import do Chin nie spadły, a nawet wzrosły o 15%. Prawdą jest, że zauważono trend polegający na tym, że Litwini jeździli do Chin po te same towary przez Hongkong, gdzie od drugiego do czwartego roku ilość pieniędzy wzrosła nawet o 65%.
Według danych Banku Litwy w okresie styczeń-maj 2022 r. eksport towarów pochodzenia litewskiego do Chin zmniejszył się o 90% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W tym czasie wartość towarów litewskich dla Chin wynosiła 72 mln. 7,1 mln euro rocznie. EUR. A import do Chin, porównując pierwsze pięć miesięcy 2021 i 2022 r., wzrósł o 41%, z 567 mln do 803 mln. EUR.
Autorem komentarza jest Virginijus Kauas, odpowiedzialny za ArcaPay na Litwie
Opinia autora niekoniecznie pokrywa się ze stanowiskiem redakcyjnym.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”