Fot. Krzysztof Zatycki (Zuma Press / Scanpix).
Partie koalicji rządzącej w Polsce mają nadzieję położyć kres temu, co nazywają populizmem poprzedniego rządu, w niedzielnych wyborach samorządowych.
Głosowanie jest postrzegane jako pierwszy sprawdzian dla rządzącej centrolewicowej koalicji premiera Donalda Tuska, która doszła do władzy po wyborach powszechnych.
38 mln W niedzielę blisko 200 tys. kandydatów wybierze w wyborach demograficznych burmistrzów oraz członków władz lokalnych i regionalnych.
W skali całego kraju głosowanie będzie równoznaczne z referendum w sprawie partii politycznej, powiedział AFP Stanisław Mocekas, profesor Uniwersytetu Collegium Civitas w Varuva.
Z sondaży wynika, że centrowa Koalicja Obywatelska (KO) D. Tuska bardzo zaciekle walczy z Partią Sprawiedliwość i Sprawiedliwość (PiS), która sprawowała władzę aż do ubiegłorocznych wyborów. Popularność obu obozów wynosi niecałe 30%.
Wybory lokalne mogą posłużyć jako papierek lakmusowy dla obu krajów, ale region 16. będzie szczególnie ważny. Członkowie koalicji rządzącej, biorący udział w wyborach oddzielnie, liczą na zdobycie 15 mandatów.
Tendencje antydemokratyczne
KO ma nadzieję, że jego sojusznicy Third Way i Cairo pomogą jego drużynie wygrać.
Kontrolujący obecnie pięć regionów PiS mógłby po głosowaniu połączyć siły ze skrajnie prawicową Konfederacją lub mniejszymi ugrupowaniami regionalnymi.
Anna Materska-Sosnowska, analityk Fundacji Stephena Batora, uważa, że zwycięstwo obozu KO potwierdzi, że wyborcy naftowi odrzucają tendencje antydemokratyczne.
D. Tuskas, który w latach 2014-2019 był przewodniczącym Rady Europejskiej, podkreślał to podczas kampanii wyborczej, mówiąc, że przywraca praworządność po rządach PiS.
Jego sojusznik, ubiegający się o reelekcję burmistrz Varuvy Rafał Trzaskowski powiedział w piątek, że potrzebny jest drugi krok, aby zakończyć w tym roku erę populizmu reprezentowanego przez PiS.
Dużego zwycięstwa potrzebuje także obóz KO, bo po 100 dniach sprawowania władzy rząd D. Tuska spotyka się z krytyką ze strony wyborców ze względu na powolne tempo reform.
W tym czasie PiS, partia, która pozostaje najważniejsza w parlamencie, ma szansę przekonać się, na jakie wsparcie może liczyć – uważa A. Materska-Sosnowska.
Ogólnie rzecz biorąc, PiS ma nadzieję pozostać największą partią i pewnego dnia obalić rząd. Z drugiej strony porażka PiS może przesądzić o długoterminowych losach partii Jarosława Kaczyńskiego – uważają analitycy.
Trudny wyścig
Były premier PiS Mateusz Morawiecki przewidywał niedawno, że jego partia powinna przygotować się na nadchodzące trudne wybory.
PiS może liczyć na swoich niezawodnych wyborców w małych miasteczkach i wsiach, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie Polski.
W dużych miastach niemal na pewno zwycięży koalicja rządząca.
W Varuvie w pierwszej turze wyborów na burmistrza ma zwyciężyć R. Trzaskowski. Druga runda po dwóch tygodniach byłaby uważana za poważną dyskwalifikację.
Podczas kampanii wyborczej poruszano głównie kwestie lokalne, takie jak transport, rozwój mieszkalnictwa oraz wzmocnienie administracji lokalnej i regionalnej po centralizacji forsowanej przez PiS.
Kampanii towarzyszyły chińskie protesty przeciwko cenom unijnej ropy i importowi taniej ropy na Ukrainę.
Protestującym oburzył także skandal finansowy z udziałem poprzedniego rządu oraz nieporozumienia w koalicji rządzącej dotyczące prób liberalizacji prawa aborcyjnego.
Oczekuje się, że frekwencja na rynku będzie niższa niż rekordowe 74,4 proc. odnotowane w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych, co stworzyło warunki do dojścia do władzy koalicji pod przewodnictwem D. Tuska.
W niedzielę prace w lokalach wyborczych rozpoczęły się o godzinie 17:00. Grinvio (8:00 litewski) i będzie pracować do godziny 19:00. Czas uniwersalny Greenwich (22:00 czasu litewskiego). Niedługo potem mają zostać opublikowane wyniki ankiety wśród wyborców.
Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w mediach publicznych oraz na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wspomniane w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
Temat środowiska biznesowego
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”