„Analizując inkubatory przedsiębiorczości – adresy, pod którymi zarejestrowana jest duża liczba firm – staraliśmy się sprawdzić, czy pandemia i wojna na Ukrainie wpłynęły na tak specyficzną działalność, jak tworzenie i sprzedaż przedsiębiorstw.
Nie jest przecież tajemnicą, że firmy te często powstawały nie po to, by prowadzić działalność gospodarczą, ale po to, by ułatwić sobie uzyskanie wizy Schengen. Dyrektorzy tych spółek nie byli więc obywatelami Litwy – wyjaśnia Alina Bočkienė, analityk międzynarodowej agencji kredytowej. firma zajmująca się oceną ryzyka Creditreform Lietuva, – okazało się, że wśród obcokrajowców częstymi gośćmi są obecnie firmy zarejestrowane w inkubatorach przedsiębiorczości z bliskiej i dalszej zagranicy, ale te same adresy rejestracyjne wybierają także miejscowi, którzy nie chcą rejestrować nowo powstałej firmy. w domu lub z rodziną lub z innych powodów.
Dzięki temu nie tylko firmy zarejestrowane pod tymi adresami, ale także same adresy są łatwo zbywalne. A wybór jest naprawdę duży. Jeśli zgodzisz się zapłacić więcej, możesz rozpocząć działalność niemal w centrum Wilna, jeśli nie na obrzeżach, to ci, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą na wsi, również będą mieli wybór. To adres na ulicy V. Nagevičiusa. Linia nr 3, w Wilnie kosztuje 30 euro, a ta najbliżej centrum – Kalvariju 78a, w Wilnie – 60 euro.
Podczas analizy eksperci Creditreform Lietuva wzięli pod uwagę adresy – mieszkania i pojedyncze budynki – w których zarejestrowanych jest ponad 70 firm, jako inkubatory przedsiębiorczości. Unika się centrów biznesowych. Łącznie zidentyfikowano 90 inkubatorów przedsiębiorczości, w których zarejestrowano prawie 29 000 różnych podmiotów gospodarczych.
Pięć inkubatorów przedsiębiorczości jest największych i w każdym z nich zarejestrowanych jest ponad tysiąc przedsiębiorstw. W Wilnie, ul. Perkūnkiemio 2404. 13-91 Dusta 2176, Architektų ul. 56-101 – 1568, rue J. Savicio. 4-7 – 1452 kompanie. Czwarte miejsce zajmuje Kowno TOP5 z 1470 firmami (ul. Partizanų 61-806).
Będzie więcej księgarń poza Wilnem
Okazało się, że biznesów jest mnóstwo nie tylko w Wilnie, ale także w małych miasteczkach, a nawet powiatach. Niespodziewanie Szawle i Kłajpedę wyprzedził tu Panevėžys, którego adres to ul. Įmoniu. W 5D-54 zarejestrowanych jest obecnie 239 firm. Rekord Kłajpedy – 107 (Taikos pr. 24-13), Szawle – 72 (ul. Dvaro 41).
Niespodziewanie do TOP wkroczyły powiaty: Kazlų Rūda z 92 firmami (Daukanto 19-5), miasto Dusetai w powiecie Zarasai ze 101 zarejestrowanymi firmami (ul. K. Būgos 34). Niewykluczone, że liczba firm z adresem regionalnym wzrośnie ze względu na chęć uzyskania dodatkowych punktów za finansowanie ze środków UE. W ogłoszonych już nowych instrumentach finansowania UE często zdarza się, że firma ubiegająca się o finansowanie nie pochodzi z powiatu wileńskiego.
Prawdą jest, że wśród liderów takich firm często można znaleźć ukraińskie, białoruskie lub nawet bardziej egzotyczne nazwiska, na przykład: Marin Brian Nolan, Ali Rajabinia, Pilip Astrouski, Andrii Dzhazovskyi, Jianghua Yuan, Oleksandr Grytsenko itp.
Oprócz tego są też nazwiska litewskie, które od razu można znaleźć w kilku firmach. Okazało się, że na czele 164 firm z 9068 zarejestrowanych w bazach stoi najwyraźniej ten sam Vytautas Šileikis, a 49 ten sam Eimantas Galvydis. Są też cudzoziemcy, którzy prowadzą nie jedną, a kilka firm powstałych w inkubatorach przedsiębiorczości.
Przyjrzyjmy się bliżej zarejestrowanym firmom, które mają na koncie pięć adresów żłobków. Łącznie zarejestrowanych jest tu ponad 9 000 podmiotów gospodarczych o różnej formie. Podobnie jak na całej Litwie, prym wiodą zamknięte spółki akcyjne (6272), a spółki małe (2209) są za nimi prawie trzykrotnie za nimi.
W centrach biznesowych ulokowanych jest 245 instytucji publicznych, 161 indywidualnych firm, 34 oddziały zagranicznych osób prawnych, 107 stowarzyszeń i 22 funduszy charytatywnych i wsparcia, a nawet dwie firmy rolnicze.
To nie jest tak, że te firmy mają tylko jeden zarejestrowany adres. Na koniec tego roku pracownika zatrudniło 1261 firm, 1692, a nawet więcej. A dwie firmy zatrudniały po ponad stu pracowników każda: ul. V. Nagevičiusa. Zarejestrowane są UAB Mokuteka (124), która zajmuje się sprzątaniem lokali, oraz UAB Dairosta (116), która posługuje się adresem Perkūnkiemios 13-91. Tak naprawdę powinno być więcej firm zatrudniających pracowników w archiwach komercyjnych, bo małe stowarzyszenia mogą obejść się bez pracowników zarejestrowanych w „Sodrze”.
Mniej więcej wysokie obroty w ubiegłym roku osiągnęło nawet 2512 firm! Wśród firm, które w ubiegłym roku odnotowały najwyższe przychody, trzy zarejestrowane są w Wilnie, ul. Perkūnkiemio. 13-91. Absolutnym rekordzistą jest „Agencja Handlu Kwiatami” (obrót 3,02 mln euro), drugim jest „Longo LT”, sprzedająca samochody (1,62 mln euro) i „Francera”, która zadeklarowała taką samą działalność (1,52 mln euro).
Wśród tych z Wilna interweniowała kompania z Kowna przy ulicy Partizanų. 61-108 – „Litruma”, która odnotowała działalność budowlaną i w zeszłym roku miała 1,63 mln. Dochód w euro. Należy zauważyć, że żadna faktycznie działająca firma nie ma już normalnego adresu, nawet jeśli pozostała zarejestrowana u bukmacherów.
Najwięcej zarejestrowanych inkubatorów przedsiębiorstw w dokumentach założycielskich zadeklarowało prowadzenie działalności usługowej (2483), natomiast 1441 zamierzało zajmować się działalnością handlową. Nieco nieoczekiwanym jest fakt, że producenci (1140) tylko nieznacznie pozostają w tyle za handlowcami.
…i dobrze zarabiałem
Firmy założone w mrowiskach handlowych również płacą pensje. Spośród 748 firm, których wynagrodzenia wypłacane są publicznie, 730 euro i więcej (to ustawowe minimalne miesięczne wynagrodzenie zatwierdzone od początku 2022 r.) opłaca większa część – 480 pracodawców.
Mamy też rekordzistów. Nawet dwie firmy zarejestrowane w żłobkach nie zaoszczędziły w tym roku średnio więcej niż 8 tys. pracowników. Średnie wynagrodzenie brutto w EUR: holding Antler Group (Wilno, V. Nagevičius, 3, średnie wynagrodzenie – 8319 EUR) i ALJ Group (Wilno, ul. Perkūnkiemo 13-91, 9996,25 EUR) zajmujący się organizacją spotkań i wydarzeń biznesowych.
W Kownie najwyższe średnie wynagrodzenie w tym roku wypłacała firma Telas zajmująca się handlem elektronicznym – 3644,29 EUR (Kaunas, Partizanų g. 61-806) oraz „Europos parama” zajmująca się doradztwem i inną działalnością zarządczą – 3348,83 EUR (ten sam adres).
„Można pomyśleć, że firma zrodzona w inkubatorze albo zniknie z rejestru handlowego, albo po umocnieniu się przeniesie się do bardziej odpowiedniej i bardziej prestiżowej lokalizacji. W żadnym wypadku. Jak wynika z analizy daty powstania przedsiębiorstwa w wśród pięciu największych inkubatorów przedsiębiorczości znajdują się także przedsiębiorstwa zarejestrowane już w XX wieku.
Co prawda tego typu firm jest zaledwie 40, jednak podmiotów gospodarczych urodzonych w XXI wieku jest znacznie więcej i jeśli spojrzymy na statystyki roczne, widać, że branża sprzedaży firm i adresów kwitnie i rozszerzający się. Jeżeli w latach 2011-2018 rejestrowano średnio 554 firmy rocznie, czyli w okresie 2019-2022. – już po 1106 r.” – podaje przegląd analityka „Creditreform Lietuva”.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.