Prezydent Łotwy: K. Karinis jest odpowiednim kandydatem na szefa NATO

Minister spraw zagranicznych Łotwy Krišjanis Karinis. Zdjęcie: Judita Grigelytė (VŽ).

Łotewski minister spraw zagranicznych Krišjanis Karinis jest odpowiednim kandydatem na stanowisko Sekretarza Generalnego NATO, stwierdził na środowej konferencji prasowej prezydent Edgaras Rinkevičius.

Zapytany, co oznaczałoby dla Łotwy, Litwy i Estonii wybór kandydata z krajów bałtyckich na najwyższe stanowisko w Sojuszu, E. Rinkevičius stwierdził, że praca i inwestycje krajów bałtyckich we wzmacnianiu obronności stanowią dobrą podstawę do powołania przedstawiciela państw bałtyckich po raz pierwszy w historii Sojuszu został Sekretarzem Generalnym NATO.

„Agresja Rosji na Ukrainę, wzmocnienie wschodniej flanki NATO, bieżące wydarzenia w regionie związane ze wzmocnieniem sił sojuszniczych oraz fakt, że kraje bałtyckie i Polska wydają znacznie ponad 2% produktu krajowego brutto (PKB). w zakresie obronności są moim zdaniem mocnym argumentem za tym, aby przedstawiciel krajów bałtyckich został Sekretarzem Generalnym NATO” – powiedział E. Rinkevičius.

Prezydent zauważył, że kilkukrotnie dyskutowano o tym, kto zastąpi obecnego Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Dyskusje te nasiliły się na początku tego roku, kiedy państwa NATO zdecydowały o przedłużeniu mandatu Stoltenberga do października przyszłego roku.

„Dyskusje dopiero się rozpoczynają i potrwają długo. Uważam, że wszyscy kandydaci zasługują na rozpatrzenie. Konkretne kwestie zamierzam także omówić z K. Karini. Uważam, że zdrowie konkurencyjne jest siłą napędową nie tylko firm, ale także w rządach i organizacjach międzynarodowych” – powiedział E. Rinkevičius.

Wcześniej premier Evika Silina poinformowała, że ​​na Łotwie rozpoczęły się nieformalne konsultacje w sprawie ewentualnego kandydata na stanowisko Sekretarza Generalnego NATO.

E. Silina wyjaśniła, że ​​procedury wyboru szefa NATO nie są ściśle uregulowane. Rozpoczęły się nieformalne negocjacje na szczeblu ambasadorów NATO. Łotwa poinformowała swoich kolegów, że ma kandydata na przywódcę organizacji, co stanowi podstawę do rozpoczęcia nieformalnych negocjacji.

E. Silina podkreśliła, że ​​Łotwa nigdy wcześniej nie przedstawiała kandydata na stanowisko Sekretarza Generalnego NATO, dlatego było to dla kraju zupełnie nowe doświadczenie. „Będziemy szukać wsparcia i zobaczymy – jeśli będziemy mieli możliwość i jasność procesu, podejmiemy oficjalne decyzje w sprawie kandydatury” – dodała E. Silina.

Według premiera Łotwa mogłaby oficjalnie zgłosić kandydaturę na stanowisko Sekretarza Generalnego NATO, ponieważ „mamy silnego kandydata”. Ponadto może to być jej zdaniem dobry sygnał geopolityczny, gdyż żadne z nowych państw NATO nie przewodziło jeszcze Sojuszowi. Według E. Siliny K. Karinis ma duże doświadczenie w kierowaniu rządem, doświadczenie w Parlamencie Europejskim i wiedzę o procesach międzynarodowych.

Łotewski premier dodał, że dla krajów bałtyckich byłoby korzystne, gdyby szef NATO pochodził z tego regionu.

Wcześniej informowano, że sam K. Karinis rozważa możliwość kandydowania na stanowisko Sekretarza Generalnego NATO.

„Jeśli Łotwa zdecyduje się na powołanie sekretarza generalnego, dr Krišjanis Karinis będzie gotowy przyłączyć się do konkursu” – stwierdził w niedzielę jego rzecznik.

K. Karinis (58 l.) złożył w sierpniu rezygnację ze stanowiska premiera, gdy jego partia dążyła do utworzenia nowego rządu.

W oświadczeniu stwierdzono, że „posiada doświadczenie przywódcze jako premier, jasne zrozumienie zagrożenia stwarzanego przez Rosję, zdecydowane stanowisko wobec Ukrainy i udokumentowane osiągnięcia w budowaniu międzynarodowego konsensusu”.

Ustępujący premier Holandii Mark Rutte i premier Estonii Kaja Kallas również wyrazili już zainteresowanie najważniejszym stanowiskiem w NATO. Po czwartym przedłużeniu kadencja Stoltenberga zakończy się w październiku przyszłego roku i dał on jasno do zrozumienia, że ​​w tym dniu złoży definitywną rezygnację ze stanowiska.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinia”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.