„Obecnie dyżurne zespoły ZRM składają się z dwóch pracowników służby zdrowia oraz kierowcy lub kierowcy karetki pogotowia. Zdobyte przez kierowców kwalifikacje paramedyczne pozwolą im ocenić stan pacjenta jako zespół składający się ze specjalistów z zakresu. zdrowie osobiste, zapewnienia niezbędnej pomocy medycznej w sytuacjach codziennych i awaryjnych, stosowania środków profilaktycznych, wykonywania bezpiecznych operacji podnoszenia i transportu” – powiedział Podstawowa Opieka Zdrowotna, służba stomatologiczna i medyczna Departamentu Zdrowia Osobistego SAM, doradca ds. Oddział Rehabilitacji Viktorija Buzytė.
Sigita Kutienė, zastępca dyrektora ds. kształcenia w Centrum Kształcenia Zawodowego Biznesu Usługowego w Wilnie, twierdzi, że zapotrzebowanie na personel paramedyczny jest w dalszym ciągu duże i dlatego nie brakuje osób chcących zdobyć tę specjalność:
„W tym roku szkolnym rozpoczęły już dwie grupy uczniów ostatnich klas. Ci, którzy ukończyli już szkołę zawodową lub wyższą, będą ubiegać się o kwalifikacje paramedyczne w grupie kształcenia ustawicznego”.
Należy pamiętać, że program szkolenia zawodowego trwa 2 lata w przypadku osób, które uzyskały dyplom ukończenia szkoły średniej, oraz 1,5 roku w przypadku osób, które uzyskały 1 lub więcej dyplomów. Jej absolwenci potrafią ocenić anatomię i fizjologię organizmu człowieka, udzielić pierwszej pomocy oraz przeprowadzić pierwszą reanimację poszkodowanego. Służy także pomocą w sytuacjach awaryjnych.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”