Wydział Fizyki Uniwersytetu Wileńskiego (VU) opracowuje komponenty elektroniczne w zakresie terahercowym oraz udoskonala technologie transmisji danych o wysokiej częstotliwości, które umożliwiają osiągnięcie prędkości transmisji danych wymaganej w systemach komunikacyjnych 6G.
Rosnący apetyt współczesnego społeczeństwa na najświeższe i najwspanialsze informacje powoduje ich coraz większy przepływ, wymagający opanowania coraz bardziej złożonych technologii telekomunikacyjnych działających w coraz wyższych zakresach częstotliwości radiowych.
Komunikacja 6G to nowa generacja komunikacji mobilnej, która w przyszłości nieuchronnie zastąpi rozwijającą się obecnie 5G.
Systemy transmisji danych 6G muszą gwarantować prędkość co najmniej 100 Gbit/s, którą będą osiągać fale elektromagnetyczne w zakresie terahercowym (jeden teraherc odpowiada jednemu bilionowi herców).
Rozwój tych systemów uzależniony jest od rozwoju i komercjalizacji elektroniki terahercowej.
Rozwój nadajników i odbiorników terahercowych, które są kluczowymi elementami każdego systemu łączności, stwarza szereg wyzwań.
Muszą działać w szerokim paśmie częstotliwości:
od kilkuset megaherców do teraherców, aby mieć wystarczającą moc i wydajność.
„Tworzenie technologii 6G wymaga dużego wysiłku, wymaga zaangażowania wielu osób.
Wszystko zaczyna się od przełomu w niektórych dziedzinach nauki, takich jak fizyka czy telekomunikacja.
Ten przełom jest dziełem naukowców – fizyków i inżynierów – wyjaśnia dr Kęstutis Ikams, pracujący w grupie elektroniki Terahertz, gdzie opracowane urządzenia umożliwiają znacznie wyższe prędkości – do jednego terabita na sekundę.
Nauczyciel. Naukowcy pod kierownictwem Alvydasa Lisauskasa od kilku lat opracowują urządzenia elektroniczne terahercowe dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Dziś projektami grupy elektroniki Terahertz interesują się także litewskie firmy telekomunikacyjne.
„Praca prowadzona na Wydziale Fizyki idzie w parze z osiągnięciami najlepszych uczelni, co niewątpliwie pozwala nam wierzyć w przełom nowych technologii, we wdrażanie nowych odkryć w laboratoriach naukowych, w tym 6G” – mówi Dr. Mindaugas Zilinskas.
Studiami tymi objęci są także studenci Wydziału Fizyki.
„Ta grupa zainteresowała mnie możliwością zagłębienia się w dziedzinę współczesnej elektroniki” – mówi Domantas Vizbaras, student studiów magisterskich na kierunku Elektronika i Telekomunikacja.
– „Nie spodziewałem się, że twórczość elektroniczna może być tak różnorodna i ciekawa.”
Dodaje, że grupa ma możliwość skupienia się na fizyce urządzeń lub rozwiązaniach inżynieryjnych:
„Lubisz lutować i budować płytki elektroniczne? Możliwości jest wiele. Preferujesz testy fizyczne?
Nie ma problemu: można je przeprowadzić nie tylko na Litwie, ale także w laboratoriach zagranicznych. »
Wiedzę zdobytą na Wydziale Fizyki doceniają także litewskie firmy elektroniczne.
„Program studiów na kierunku Elektronika i Technika Telekomunikacyjna, prowadzony na Wydziale Fizyki VU, zapewnia solidne podstawy z zakresu elektroniki, telekomunikacji i fizyki ogólnej, ze szczególnym uwzględnieniem inżynierii elektronicznej, programowania, technologii półprzewodnikowych i telekomunikacyjnych oraz optoelektroniki” – wyjaśnia Paweł Anbinderis. , dyrektor UAB „Elmika”.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”