Stowarzyszenie AGATA zajmujące się prawami wykonawców i wydawców muzycznych przyznało 7 nagród w oparciu o najdokładniejsze statystyki z międzynarodowych platform odsłuchowych (Spotify, Deezer, Apple Music, Pakartot.lt) i stacji radiowych „Muzikos salė”. .
Tytuły najczęściej odtwarzanych utworów i albumów w tym roku przypadły Jessice Shy. Jego piosenka „Tyliai pakuždijk” i album „Embrace the Memories” zdobyły najwięcej wyświetleń na międzynarodowych platformach muzycznych w 2022 roku.
Swoją popularnością utwór przewyższył nawet „Sentimentai” Moniki Liu i hiperpopowy hit DJ’a Nevykele „Aerobika”, a album przewyższył „wersję OG” Justina, „Ticket to Paradise” i „Taves Manês Savês”. Jarucis.
„You Make Me” Jovaniego stał się najczęściej graną litewską piosenką w stacjach radiowych. Najpopularniejszymi piosenkami w radiu były także Dynoro, HVME, „WHY WHY WHY” Gaudiniego i „Feelings” Moniki Liu.
W tym roku Džiugas Širvys i jego piosenka „Pirmūnas” otrzymali nagrodę Pakartot.lt za najczęściej odtwarzaną piosenkę roku 2022. W tej kategorii nominowane były także „Young Toki” Ievy Narkutė i „On the Green Grass” Žalvariniego.
„Kiss me Quiet” Jessiki Shy stała się najczęściej odtwarzaną piosenką nie tylko na międzynarodowych platformach do słuchania muzyki, ale także na platformie YouTube. Po niej ukraińscy uchodźcy wojenni Elizaveta Izmalkova ustawili się w kolejce z ukraińską piosenką ludową śpiewaną przez 300 Litwinów („Ukraiński uchodźca śpiewa z Litwinami na rzecz Ukrainy”) i innym utworem Jessiki Shy – „Shokam Lėtai”.
Nagrodzono nie tylko piosenki, ale także okładki płyt. Gintaras Lukoševičius i Mikalojus Povilas Vilutis zdobyli nagrodę za najpiękniejszą okładkę albumu roku 2022. Wspólnie stworzyli okładkę solowego albumu Andriasa Zalieski-Zali „Kamikadze Sapnas od A iz Z”.
W konkursie piękności albumu mogli głosować nie tylko komisja, ale także wszyscy litewscy słuchacze. Ich faworytem w głosowaniu internetowym była okładka albumu „Debesimis Braidyti” Justina Jarutisa, którego autorami są artyści Yomagick i Eglė Kirlytė, którzy stworzyli grafikę albumu.
Przez cały weekend w „Muzikos salė” AGATA na melomanów czekać będą koncerty, wykłady i spotkania z litewskimi twórcami i wydawcami muzycznymi. W sobotę wystąpią tu Virgis Stakėnas, Alina Orlova, Bix, „AKLI”, Gamka, „AND ALL WHEEL IS BEAUTIFUL IS BEAUTIFUL”, orkiestra „Cappella Concertante Vilnense” i inni, a w niedzielę „Timid Kooky”, Veronika ChiChi zachwycili publiczność i Andrius Zalieska – Zala.
Zapraszamy także do udziału w wystawie „AGATA | BACKSTAGE” w dyskusji, którą poprowadzi performerka i członkini Rady AGATA Gabrielė Vilkickytė. Ze śpiewakami Justinem Jaručiusem i Moniką Liu porozmawia o tym, co to znaczy stracić i odbudować. Jak trudne doświadczenia dojrzewają umysł artysty i człowieka, i jak trudności wykonawcy mogą zamienić się w lekkość sceny.
„Często wydaje się, że muzycy są interesujący, dopóki nie odniosą sukcesu, dopóki nie wyjdą za mąż lub nie rozwiodą się, dopóki nie pochwalą się swoim bogactwem. Ale rzadko zdarza się, aby artysta pokazał czasami nieromantyczną rzeczywistość swojej pracy, ceny nagród, puste konta bankowe, bycie zamknięci w domu, bo świat się ich boi, bo czujecie się bezużyteczni. Ale nie Monika Liu i Justinas Jarutis. Po tylu upadkach i wstawaniach, wykonywaniu różnych prac i przeżywaniu ogromnych kontrastów, udaje im się wrócić na scenę z głowami trzymane wysoko i pełne lekkości. I jak na ironię, w ten sposób powstaje złudzenie, że osoba na scenie tylko rozkwita i triumfuje”, Gabrielė Vilkickytė dzieli się swoimi przemyśleniami na temat nadchodzącego wywiadu.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.