Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).
Po zamknięciu w piątek w Finlandii reaktora jądrowego Olkiluoto-2 słaby import energii elektrycznej do północnego Bałtyku został zastąpiony innymi źródłami. Po ustaniu wiatru i znikomej produkcji energii wiatrowej nastąpił wzrost produkcji i importu lekkiej energii elektrycznej w Polsce.
W ciągu 1420 dni sierpnia średnia tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w strefie cenowej Nord Pool na Litwie wzrosła o 82% w porównaniu z poprzednim tygodniem: z 64 EUR/MWh do 116 EUR/MWh bez przesyłu i innych opłat, litewska sieć przesyłowa energii elektrycznej informuje operator Litgrid.
Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej kształtowała się w taki sam sposób jak na Litwie. W Estonii cena wzrosła o 26%, z 63 Eur/MWh do 79 Eur/MWh.
Myślę, że największe przepływy do Polski przez Litwę miały miejsce w weekend. Tak nietypową sytuację powoduje wyłączenie w piątek rano w Finlandii reaktora jądrowego Olkiluoto-2 o mocy 890 MW. Z powodu tych poważnych zakłóceń w głębi lądu zmniejszył się napływ taniego importu do skandynawskich krajów bałtyckich. Przesyła najdroższy prąd do Europy Środkowej – cytuje w raporcie Lutauras Varanaviius, dyrektor działu strategii Litgrid.
Według niego w piątek wyłączona została również elektrownia Auvere o mocy 274 MW w Estonii, a ze względu na brak produkcji w regionie kompleks Elektrn przejął w weekend produkcję energii na Litwie.
Zużycie energii elektrycznej na Litwie w ubiegłym tygodniu pozostało na podobnym poziomie jak w zeszłym tygodniu i wyniosło 210 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie odpowiadały za 44% zużycia energii elektrycznej opalanej olejem.
W zeszłym tygodniu na Litwie większość energii elektrycznej wyprodukowały elektrownie słoneczne, których produkcja wzrosła o 12%, z 27 GWh do 30 GWh. Produkcja energii przez Illumini wzrosła szybciej o około 50%, z 19 GWh do 29 GWh.
Natomiast produkcja energii wiatrowej spadła o około 45%, z 31 GWh do 17 GWh. W ciągu tygodnia energia słoneczna wytwarzała 32% energii elektrycznej produkowanej na Litwie, energia cieplna 31%, energia wiatrowa 18%, energia wodna 10%, a inne rodzaje energii 9%.
Według relacji import/eksport (słodki), 57% zapotrzebowania ropy naftowej na energię elektryczną pochodziło z importu.
Rozróżniając import ropy, 69% energii elektrycznej trafiło do Skandynawii przez połączenie NordBalt, 26% do Polski, a pozostałe 5% zostało sprowadzone przez granicę do Łotwy.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”