W deklaracji prezydentów Litwy i Polski jest zobowiązanie do wzmocnienia bezpieczeństwa

Prezydent Gitanas Nausėda i prezydent Polski Andrzej Duda, przebywający z wizytą na Litwie, podpisali w czwartek deklarację zawierającą zobowiązanie do wzmocnienia NATO i stosunków transatlantyckich, wezwanie do otwarcia jasnej drogi do członkostwa Ukrainy w NATO oraz dążenie do zaostrzenia sankcji wobec Rosji i Białorusi .

„Potwierdzamy nasze zaangażowanie we wzmacnianie NATO i połączenia transatlantyckiego, podstawy naszego bezpieczeństwa”. (…) Stała i wzmocniona obecność wojskowa sojuszników z NATO dysponujących niezbędnymi zdolnościami w regionie oraz przygotowania do zbiorowej obrony pozostają kluczowymi elementami wiarygodnego odstraszania w kontekście agresywnej postawy militarnej Rosji” – czytamy w oświadczeniu.

Podkreśla także znaczenie stałej obecności Stanów Zjednoczonych w regionie oraz chęć zacieśnienia współpracy i partnerstwa strategicznego ze Stanami Zjednoczonymi.

Jesteśmy zdecydowani wzmacniać współpracę regionalną państw wschodniej flanki NATO, Bukaresztańskiej Dziewiątki, która jest ważną formą naszej koordynacji bezpieczeństwa.

„Jesteśmy zaangażowani we wzmacnianie współpracy regionalnej państw wschodniej flanki NATO – Bukaresztańskiej Dziewiątki, która jest ważną formą naszej koordynacji bezpieczeństwa” – napisano w oświadczeniu.

Prezydenci podkreślili gotowość zacieśnienia dwustronnej współpracy wojskowej poprzez ustalenie harmonogramu regularnych ćwiczeń wojskowych w celu osiągnięcia większej interoperacyjności sił zbrojnych.

Ponadto prezydenci wyrażają nadzieję, że szczyt NATO w Wilnie wzmocni pozycję odstraszania i obrony NATO na wschodniej flance za pomocą jednostek wielkości brygady, rozmieszczonych na lądzie i gotowych do walki, wstępnie rozmieszczonych sprzętów i zasoby, jak również szybko dostępne posiłki.

Mamy nadzieję, że Szwecja zostanie pełnoprawnym członkiem NATO.

„Mamy nadzieję, że szczyt NATO w Wilnie doprowadzi do ambitnego odnowienia zobowiązania do inwestycji obronnych, z przeznaczeniem co najmniej 2 proc. wzywamy naszych sojuszników do jak najszybszego zakończenia procesu ratyfikacji członkostwa Szwecji” – napisali prezydenci.

Podkreśla się, że podjęte zostaną wysiłki na rzecz wzmocnienia partnerstwa NATO z Ukrainą i konsolidacji Ukrainy w euroatlantyckiej strukturze bezpieczeństwa, żąda się, aby szczyt wyznaczył jasną drogę do przystąpienia Ukrainy do NATO, a także stwierdza się, że Należy wzmocnić krótkoterminowe – długoterminowe i długoterminowe praktyczne i wojskowe wsparcie NATO dla Ukrainy.

W oświadczeniu potępiono również wojnę Rosji z Ukrainą i wezwano społeczność międzynarodową do podjęcia działań przeciwko niebezpiecznej elektrowni jądrowej Astraw. Podkreśla się, że Litwa i Polska będą dążyć do ciągłego wzmacniania indywidualnych i sektorowych sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji i Białorusi.

Podkreśla się między innymi znaczenie budowy wspólnych litewskich i polskich projektów infrastruktury energetycznej, transportowej i mobilności wojskowej, takich jak „Rail Baltica”, „Via Baltica” i „Via Carpatia”. Wskazuje się również na konieczność zwiększenia unijnego finansowania projektów mobilności wojskowej.

W oświadczeniu stwierdzono, że polska mniejszość narodowa na Litwie i litewska mniejszość narodowa w Polsce są nieodłącznymi częściami społeczeństw obu krajów i mają pozytywny wpływ na życie społeczne, kulturalne i gospodarcze.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *