zdjęcie Władimira Iwanowa (VŽ).
W pierwszym kwartale tego roku na Litwie zużyto 3,2 terawatogodziny (TWh) gazu – o 44% mniej niż w ubiegłym roku, kiedy zapotrzebowanie kraju na gaz wyniosło 5,7 TWh, informuje litewski operator systemu przesyłowego gazu, Amber Grid. .
Według spółki spadek zapotrzebowania na gaz spowodowany był głównie ciepłą zimą, wysokimi cenami gazu iw konsekwencji spadkiem zużycia gazu do produkcji nawozów, a także oleju opałowego spalanego przez wileńskie sieci ciepłownicze.
Pomimo niższego zużycia gazu „Amber Grid” przetransportował w pierwszym kwartale 9,9 TWh gazu, nie licząc tranzytu do Karalaučiai – o 18,5% więcej niż przed rokiem (8,4 TWh gazu). Około 70% importowanego gazu trafiało tranzytem do innych krajów Unii Europejskiej.
W listopadzie ubiegłego roku, w związku z rozbudową połączenia gazociągowego z Łotwą, w tym roku przesłano 5 TWh gazu – o 95% więcej – na potrzeby krajów bałtyckich i Finlandii oraz na magazynowanie gazu w podziemnym magazynie gazu Inčukalnis.
„Prawdopodobne jest, że gdy fiński terminal skroplonego gazu ziemnego zacznie działać intensywniej, gaz popłynie z Litwy do Finlandii, a potrzeby pozostałych krajów bałtyckich nieco się zmniejszą w przyszłości, ponieważ Finowie będą mogli pozyskiwać gaz przez własnego terminalu” – cytuje w raporcie Nemunas Biknius, dyrektor Amber Grid.
W okresie styczeń-marzec gazociągiem, który działa od maja ub.r., do Polski trafiło 1,5 TWh gazu, a na Litwę 0,4 TWh.
W okresie styczeń-marzec 90% (8,9 TWh) całego gazu transportowanego do systemu zostało dostarczonych przez terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie. Przepływ z Łotwy stanowił 6,2% (0,6 TWh), z Polski – 3,7% (0,4 TWh).
Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w publicznych narzędziach informacyjnych oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinia”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”