źródła: Polski bank „Pekao” planuje otworzyć oddział na Litwie

Zdjęcie Scanpix’a

Jeden z największych polskich banków, Pekao, planuje otworzyć oddział na Litwie i współpracować wyłącznie z klientami biznesowymi. Cztery źródła potwierdziły to BNS. Według niego ostateczna decyzja banku jest jeszcze oczekiwana.

Sam bank nie realizuje jeszcze swojego planu.

Nie komentujemy tej sytuacji – mówi w odpowiedzi dla BNS Pekao, którego akcje są notowane na giełdzie Varuva.

Aby otworzyć oddział na Litwie, bank musi wystąpić o zgodę Centralnego Banku Litwy. W ostatnim czasie Pekao otrzymało zgodę Polskiej Komisji ds. Dostępu Usług Finansowych na świadczenie usług na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) bez otwierania oddziału.

W tym czasie największy polski bank PKO, również mieszczący się w oddziale w Varuvas, oficjalnie potwierdził SNB zamiar rozpoczęcia działalności na Litwie, ale bez otwierania oddziału na Litwie. Bank poinformował już Komisję ds. dostępu o zamiarze prowadzenia operacji transgranicznych na Litwie.

Według Altini oba banki finansują spółki, głównie polskie, które planują ekspansję lub rozpoczęcie działalności na Litwie, szczególnie w obszarze energetyki odnawialnej. Zdaniem Altiniego, jeśli działanie zakończy się sukcesem, PKO w przyszłości rozważy także możliwość utworzenia oddziału lub przejęcia już działającego banku.

Pekao otrzymał już 3 listopada zgodę Komisji Akcesyjnej na korzystanie z tzw. Wspólnego Paszportu Europejskiego, umożliwiającego świadczenie usług bankowych na terenie EOG bez konieczności posiadania oddziału. Zdaniem Pekao umożliwi nam to aktywniejszą współpracę z klientami komercyjnymi działającymi poza granicami Polski oraz pozyskiwanie nowych klientów w Europie.

Jesteśmy już jednym z liderów wspieranych przez polskie firmy za granicą, m.in. w zakresie finansowania handlu. Dzięki europin będziemy aktywnie poszukiwać nowych zagranicznych klientów i partnerów (…). W ten sposób będziemy mogli skuteczniej wspierać polskie firmy rozwijające się za granicą – powiedział w opublikowanym na początku listopada oświadczeniu Jerzy Kwieciński, wiceprezes Pekao.

Według niego EEE Pekao nie będzie już potrzebowało dodatkowego zezwolenia na świadczenie usług bezoddziałowych, chyba że bank na stałe działa na konkretnym rynku zagranicznym lub obsługuje dużą liczbę klientów lokalnych.

PKO działa na Litwie bez oddziału

Robertas Zmiejko, szef działu rozwoju innego banku, PKO Usienios, powiedział BNS, że bank na bieżąco analizuje różne rynki, biorąc pod uwagę, czy działają na nich polskie waluty i klienci banku. Według niego, na podstawie tej oceny podejmowane są decyzje dotyczące działalności na tych rynkach.

We wrześniu PKO Bank Polski poinformował Komisję ds. Dostępu do Usług Finansowych o zamiarze prowadzenia operacji transgranicznych na Litwie. Dzięki temu PKO Bank Polski może bezpośrednio świadczyć usługi bankowe na Litwie, bez konieczności tworzenia stałego przedstawicielstwa. Na razie bank nie podjął jeszcze działań, które miałyby służyć przygotowaniu do otwarcia oddziału na Litwie – wynika z komentarza banku dla SNB.

PKO i Pekao jako jedyne polskie banki wzięły udział w badaniu warunków skrajnych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBI).

PKO w 2013 roku przejęło działalność Nordei w Polsce za prawie 0,7 miliarda euro. W 2017 roku bezskutecznie planował przejęcie Luminora, wspólnego banku Nordei i DNB, który jesienią tego samego roku rozpocznie działalność w krajach bałtyckich – podaje Reuters.

BNS na podstawie swoich źródeł ustalił także, że PKO było aktywnie zainteresowane możliwością rozpoczęcia działalności na Litwie.

Litwa od kilku lat czekała na nowy bank

Lukas Jakubonis, dyrektor Centrum Rozwoju Rynku Finansowego Banku Litwy (LB), powiedział we wrześniu, że w najbliższej przyszłości spodziewane jest otwarcie nowego banku zagranicznego na Litwie.

Nie podał nazwy banku, ale według niego Litwa jest zainteresowana dużymi i znanymi graczami na rynku europejskim, szczególnie w Niemczech i Polsce.

Według źródeł SNB ogłosił niedawno, że największy niemiecki bank komercyjny Deutsche Bank planuje otworzyć centrum usług w Wilnie.

W lipcu w Wilnie Prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że Litwa może wkrótce zostać uciskana przez nowych graczy na polskim rynku bankowym.

Na początku 2020 roku Prezydent Gitanas Nausda zaprosił Pekao do rozpoczęcia działalności na Litwie, omówił to z dyrektorem Pekao w Davos.

Simonas Krpta, ówczesny doradca prezydenta, powiedział BNS, że gdy konkurencja maleje, a plagi mnożą się, to jest właściwy czas, aby wybrać nowe echa.

Według niego Pekao zainteresował się spotkaniami.

Obydwa banki są współwłasnością państwa

29,4 proc. akcji PKO Banku Polskiego należy do państwa, około 17,5 proc. do funduszy emerytalnych, a pozostałe 53,1 proc. do pozostałych akcjonariuszy. PKO jest byłym akcjonariuszem Orlenu, największego polskiego koncernu naftowego, ale w zeszłym roku sprzedał swoje akcje z zyskiem.

Głównym akcjonariuszem Pekao (20%) jest częściowo państwowa firma ubezpieczeniowa PZU, do której należą największe litewskie towarzystwa ubezpieczeń majątkowych i osobowych Lietuvos draudimas i moje PZU Lietuva gyvybs draudimas. Prawie 13% posiada państwowy Polski Fundusz Rozwoju, a pozostali akcjonariusze niecałe 10% akcji Pekao.

Orlen został wybrany przez Pekao Investment Banking i międzynarodową firmę doradztwa finansowego Green Giraffe na doradcę finansowego przy projekcie farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim Baltic Power. Orlen realizuje projekt parku elektrycznego o mocy 1,2 GW we współpracy z kanadyjską firmą Northland Power.

Pekao i PKO znajdują się także w gronie czterech banków, które przygotowują model finansowania budowy wspólnego reaktora jądrowego Orlen i Synthos mons Orlen Synthos Green Energy (OSGE) i zamierzają sfinansować projekt.

Według Altini Orlen, właściciel rafinerii ropy naftowej na Litwie, zamierza wziąć udział w drugiej aukcji farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Nie wygrał pierwszy, brały udział tylko symbole, otrzyma minimum 5 milionów. Kwota w euro

Ponadto, zdaniem Altini, polskie firmy zamierzają kupować i inwestować w duże lądowe farmy wiatrowe powstające na Litwie.

W ubiegłym i bieżącym roku Pekao sfinansował projekty litewskiej firmy inwestycyjnej Lords LB Asset Management w Polsce dotyczące zakupu pięciu parków biznesowych oraz budowy parku fotowoltaicznego.

PKO we współpracy z polskim bankiem BNP Paribas sfinansowało budowę elektrowni słonecznej o mocy 93 MW w Polsce przez Modus Group, międzynarodową grupę z litewskim kapitałem.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w mediach publicznych oraz na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *