Data ta upamiętnia II wojnę światową, kiedy to 2 października 1940 r. w Warszawie, stolicy Polski okupowanej przez hitlerowskie Niemcy, utworzono getto dla Żydów. W niecałe sześć miesięcy około 590 000 Żydów zostało zmuszonych do powrotu na ufortyfikowane terytorium; cierpieli głód, terror, byli wywożeni do pracy przymusowej i obozów zagłady.
Latem 1942 r. Niemcy przewieźli z getta około 300 000 Żydów do wybudowanego pod Warszawą obozu zagłady w Treblince. Nastąpiła systematyczna likwidacja getta. Kiedy 19 kwietnia 1943 r. przybyło dwa tysiące Niemców, aby zlikwidować getto, w getcie pozostało około 60 000 Żydów. Setki Żydów powstało do walki. Wyczerpani, słabo uzbrojeni, bez nadziei na zwycięstwo, woleli umrzeć w walce, niż czekać na śmierć w komorze gazowej. Przez cztery tygodnie, do 15 maja, trwało powstanie w getcie warszawskim. Kiedy przywódca ruchu oporu Mordecaj Anielewicz (1919-1943), mając zaledwie dwadzieścia cztery lata i kilkudziesięciu bojowników ukrytych w bunkrze, zostali otoczeni przez Niemców, popełnili samobójstwo. Tylko nielicznym udało się uciec kanałami z getta.
Getto warszawskie było największe w Europie podczas II wojny światowej, a powstanie w getcie warszawskim jest znane jako pierwsze powstanie miejskie w okupowanej przez Niemców Europie.
Aby nadać sens historycznemu oporowi, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie co roku upamiętnia początek powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia. W stolicy i innych polskich miastach wolontariusze rozdają na ulicach żółte papierowe żonkile, kwiaty zbierają rodziny, szkoły i różne kolektywy. Polska inicjatywa społeczna wspierana jest także w innych krajach. Wszędzie ludzie niosący papierowy kwiatek robią zdjęcia i zamieszczają je w mediach społecznościowych, wyrażając szacunek dla zmarłych i rozpowszechniając informacje o tej historycznej dacie. Co roku wiele osób ubranych w żółty kwiatek udaje się pod pomnik bohaterów getta, gdzie 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęło się powstanie. Marek Edelman (Marek Edelman, 1919-2009), ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim, co roku przychodził pod pomnik z bukietem żółtych żonkili.
Jak podano w komunikacie prasowym, w tym roku Litewskie Muzeum Teatru, Muzyki i Kina po raz pierwszy weźmie udział w obchodach Dnia Powstania w Getcie Warszawskim. z muzeum na stronie internetowej Ukazuje się i można oglądać stworzony przez Muzeum Warszawy film „Nie było nadziei”. Tutaj.
Na stronie znajduje się także instrukcja wykonania papierowych żonkili. Zróbmy papierowe żonkile dla naszych przyjaciół, rodziny, sąsiadów i siebie. Użyjmy hashtaga #WarsawGhettoPowstanie i zróbmy sobie zdjęcie trzymając żółty żonkil. Wysyłajmy zdjęcia do muzeów w Wilnie Lub w Warszawie publikujmy w sieciach społecznościowych. Nosząc żółty, papierowy żonkil, przypomnijmy tragiczne wydarzenia II wojny światowej w Polsce, które wstrząsnęły całą Europą, i oddajmy hołd tym, którzy zginęli walcząc o godność ludzką” – zapraszają organizatorzy.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”