Nie da się ukryć, że smartfon to niezwykle przydatne narzędzie. Bez niego jesteśmy jak bez rąk. Pozwala w dowolnym momencie odpowiadać na e-maile, kontaktować się ze znajomymi, robić zdjęcia i nagrywać filmy. Jednak znacznie częściej staje się to odwróceniem uwagi. Jeśli uważasz, że masz ten problem, wypróbuj niektóre z tych 5 wskazówek:
1. Usuń aplikacje społecznościowe
Jeśli nie potrzebujesz go do pracy, Twój telefon go nie potrzebuje. Aplikacje można szybko usunąć i zapisać, dzięki czemu możesz je odzyskać, gdy wyjedziesz na wakacje. Facebook, Twitter, Instagram – jeśli te aplikacje Cię rozpraszają, porzuć je.
2. Włącz tryb szary
Wszystkie te kolorowe ikony stymulują ośrodki przyjemności w Twoim mózgu. To właśnie sprawia, że chce się oglądać telewizję, nawet jeśli nie pokazuje ona nic ciekawego. I właśnie dlatego oglądanie filmu czarno-białego wymaga więcej wysiłku niż filmu kolorowego.
Pobierz aplikację, która sprawi, że Twój telefon będzie szary. Dostęp do niego można także uzyskać przechodząc do ustawień telefonu.
3. Wyłącz powiadomienia
Nie, nie musisz wiedzieć, kiedy i kto przesłał jaki film. Wyłącz wszystkie aktywne powiadomienia, które nie są Ci potrzebne do pracy. Tryb Nie przeszkadzać działa w tym przypadku, ale lepiej ręcznie usunąć uprawnienia każdej aplikacji do wysyłania niepotrzebnych wiadomości. Ponieważ wiesz, że chcesz chwycić telefon, gdy tylko zacznie wibrować.
Jednocześnie wyłącz niepotrzebne do pracy grupy czatu – później przeczytasz, kto czym się zajmuje.
Oczywiście telefon może być niezbędny. Ale może tak nie być. Jeśli nie korzystasz z dostępu do Internetu w telefonie podczas pracy, po prostu go wyłącz. Włącz tryb samolotowy i zapomnij, że masz telefon.
5. Wyłącz opcję Zawsze na ekranie
„Zawsze włączone” to funkcja, która pozwala telefonowi wyświetlać powiadomienia nawet wtedy, gdy ekran jest uśpiony. Tak to się nazywa na Androidzie, ale urządzenia iPhone mają podobną funkcję. Albo przynajmniej obniż ekran telefonu.
Wreszcie, nie trzymaj telefonu w miejscu pracy, jeśli go nie potrzebujesz. Dlaczego to jest na twoim biurku? Czy na parapecie kilka metrów dalej – dostępne, ale nie takie proste. Z biegiem czasu przekonasz się, że zwiększona produktywność motywuje Cię i daje więcej przyjemności niż bezmyślne surfowanie po mediach społecznościowych.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”