Wiadomości – dobre i złe
Litewska Agencja Energetyczna podała w zeszłym tygodniu, że od 28 sierpnia do 3 września średniotygodniowa cena prądu na giełdzie spadła o 22 proc. i osiągnął poziom 0,112 EUR/kWh. Pomimo znacznej amortyzacji w ciągu 24 miesięcy dwóch niezależnych dostawców („Elektrum Lietuva” i „Ignitis”) podwyższyło stawki pakietowe o 1 do 2 proc., natomiast jeden dostawca („Enefit”) nie zmienił stawek. dwóch dostawców („Elektrum Lietuva” i „Ignitis”) również podwyższyło od 2 do 3 proc., natomiast jeden dostawca („Enefit”) nie zmienił swoich cen.
Zgadza się, od 4 do 10 września. hurtowa cena energii elektrycznej wzrosła o 14 proc. – do 127,5 EUR/MWh.
W ostatnim tygodniu ani 24, ani 12 miesięcy. ani Elektrum Lietuva, Enefit, ani Ignitis nie podwyższyły cen pakietów odpowiednio o 5 i 1 proc.
Cena gazu ziemnego spadła w ciągu tygodnia. W sklepie TTF w Holandii średnia cena spadła o 1,5 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia. – od 35,3 EUR/MWh do 34,7 EUR/MWh. Według najnowszych kontraktów terminowych na gaz ziemny ceny gazu ziemnego na nadchodzący rok będą o około 1 EUR/MWh niższe niż szacowano tydzień temu.
Europejskie magazyny gazu są obecnie zapełnione w 93,7%. Poziom napełnienia magazynu gazu Inčukalnis na Łotwie (w którym również magazynujemy gaz) wynosi obecnie około 86,1%.
Kolejna dobra wiadomość: na początku miesiąca po raz pierwszy w tym roku biopaliwo na Litwie było najtańsze w krajach bałtyckich. To prawda, że jego ceny wzrosły w zeszłym tygodniu o 0,5 procent. ale osiągnęło ono jedynie 19,4 euro/MWh – biopaliwo pozostaje najtańsze w krajach bałtyckich.
Gromadzi nadwyżki zysków
Ekonomista, były premier, wiceprzewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Sejmu Algirdas BUTKEVIČIUS „Vakaro žiniams” zostało poinformowane, że niezależni dostawcy energii elektrycznej stosują nieuczciwe ceny.
„Jeśli prąd na giełdzie kosztuje około 10 groszy, to po doliczeniu podatku VAT nie powinien kosztować odbiorcy więcej niż 16-17 groszy. Dostawcy kumulują nadwyżki zysków” – stwierdził polityk, według którego cena gazu ustalana dla konsumentów, która jest kilkukrotnie wyższa od ceny rynkowej, jest również nieuczciwa.
Rachunki spadną
Ekonomista zapytany, czego się spodziewać w nadchodzącym sezonie dla odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła, zapewnił, że koszty z pewnością będą niższe niż w zeszłym sezonie.
„Rachunki za ogrzewanie na pewno będą niższe, nawet jeśli zima będzie mroźniejsza niż w zeszłym roku, bo ceny biopaliw spadły ponad dwukrotnie i nie ma też powodu, aby ceny prądu miały rosnąć”. Gaz był nieco droższy na początku tego miesiąca, ponieważ Arabia Saudyjska i Rosja ograniczyły wydobycie. Oczywiście Litwa nie kupuje od Rosji, ale Rosja zaopatruje rynki międzynarodowe i ograniczenie produkcji spowodowało nieco wzrost cen.
Kiedy jednak nasi politycy wyjaśniają, że bez rekompensaty ze strony państwa konsument nie płaciłby 90 centów i kilku centów za metr sześcienny, ale półtora euro, jest to polityka zastraszania. Społeczeństwo się boi, a potem pokazuje się, jak dobry jest rząd. Próbują udowodnić, że tutaj powinniśmy zadowolić się 90 centami, podczas gdy jeszcze niedawno metr sześcienny nie kosztował nawet 30 centów” – podkreśla A. Butkevičius.
Niestety, zdaniem ekonomisty, apetyty nie ograniczają się do naszych dostawców surowców energetycznych.
„Podam najprostszy przykład: w Polsce rolnikom za mleko płaci się 15 proc. więcej niż rolnikom litewskim, ale produkcja polskiego mleka na Litwie jest tańsza, nawet biorąc pod uwagę koszty transportu” – podsumował były premier Minister.
Prokuratura prowadzi dochodzenie
1 lipca Wygasła rekompensata zapewniana przez państwo za energię elektryczną. Jednak nie wszyscy niezależni dostawcy energii elektrycznej ułatwiają klientom odstąpienie od umowy lub zastąpienie jej tańszą umową. W efekcie do Prokuratury Generalnej złożono wniosek o obronę interesu publicznego – skargę taką złożył do Prokuratora Generalnego Nidy Grunskiena za pośrednictwem prawnika. Marijus VELIČKA.
Niedawno wystosował petycję przeciwko nielegalnym działaniom dostawców energii elektrycznej i pociąganiu ich do odpowiedzialności. Prawnik twierdzi, że otrzymał setki próśb o pomoc od mieszkańców, gdy dostawcy energii elektrycznej odmówili rozwiązania lub zmiany umów zawieranych z osobami fizycznymi i małymi przedsiębiorstwami. Pan Velička jest przekonany, że jest to działalność nielegalna.
W połowie lipca prokurator podjął decyzję o odmowie zastosowania środków ochrony interesu publicznego w zakresie praw odbiorców energii elektrycznej do jednostronnego rozwiązania lub zmiany umów zawartych z niezależnymi sprzedawcami. Prokurator Generalny Departamentu Ochrony Interesu Publicznego Prokuratury Generalnej uchylił jednak tę decyzję i przekazał dokumenty prokuratorowi do ponownego rozpatrzenia. Ważność i legalność uchwały została sprawdzona postanowieniem Prokuratora Generalnego.
Porada prawnika
W tym tygodniu Velička powiedział „Vakaro žinia”, że nie został poinformowany o postępie śledztwa. Z raportu prokuratury wynika, że obowiązujące do 31 maja przepisy ustawy elektroenergetycznej nie zabraniały konsumentowi zawierania umowy na czas określony. Umowy nie przewidują odpowiedzialności cywilnej konsumenta w przypadku rozwiązania umowy, jeżeli zostanie ona rozwiązana przed jej wygaśnięciem, jednakże prawnik jest przekonany, że prawo mają konsumenci indywidualni, którzy podpisali umowy przed wejściem w życie ustawy do ich rozwiązania i niepłacenia opłat eksploatacyjnych.
„Nie można było przewidzieć przerw, ponieważ małe i bardzo małe firmy oraz osoby fizyczne miały możliwość zmiany lub rozwiązania swoich umów bez odszkodowania. Małżeństwa zarejestrowane w umowach i przed 1 czerwca są nielegalne, bo prawo tego nie przewiduje. Po że doradzałem kilku członkom Sejmu, jak zorganizować ramy prawne w taki sposób, aby dostawcy stracili ochotę na to, nawet jeśli nie mogliby tego zrobić bez poprawek. Umowa zawiera klauzulę rozwiązania, wystarczy ją rozwiązać i zignoruj ją. Napisz tylko właściwą wiadomość.
Jak dotąd żaden krajowy konsument nie został pozwany przez dostawców do sądu, choć wiele osób rozwiązało umowy w marcu. Okres, w którym dostawcy mają prawo wszcząć postępowanie sądowe, wynosi 6 miesięcy, ale go nie wszczęli” – powiedział Velička.
Ekspert ds. energii, prof. Vidmantas JANKAUSKAS:
„Bardzo często ludzie mówią: prąd jest coraz droższy, może w przyszłości będzie jeszcze droższy. Ale jest najprostsza rzecz. Ja mówię: «Konsumenci, mieliście najlepszą szansę i nadal macie tę samą szansę» zawrzeć długoterminową umowę z dostawcą energii elektrycznej, ustalając obecną cenę na dwa, trzy lata itd. 22-23 centy za kilowatogodzinę.I wtedy będzie można już nie martwić się, czy prąd jest drogi, czy nie. To najlepsza rada dla użytkowników prądu” – powiedział V. Jankauskas „Vakaro zinais”.
Zdaniem profesora sytuacja z gazem jest nieco bardziej skomplikowana, zwłaszcza dla osób, których domy ogrzewane są samodzielnie tym paliwem.
„Cena dla mieszkańców jest stała, ale jest ona stanowczo za wysoka w porównaniu z cenami na rynkach międzynarodowych. Ale co zrobisz, Ignitis od dawna kupuje drogi gaz. Idzie zima, więc naturalne jest, że gaz trochę drożeje, bo Europa zawsze boi się, że będzie mroźna zima, której nie będzie. mieć wystarczającą ilość paliwa. Ale może jest tak jak w zeszłym roku: bali się, ceny poszybowały w górę, ale w grudniu zobaczyliśmy, że zima nie jest straszna, w styczniu zobaczyliśmy, że zimy w ogóle nie będzie. Ceny spadły bardzo mocno” – wspomina ekspert.
Uważa jednak, że najcichsze powinny być osoby, których domy są centralnie ogrzewane. To prawda, nie wszyscy bez wyjątku.
„Producenci ciepła zapowiadają, że ciepła w tym sezonie będzie znacznie mniej, bo ceny biopaliw mocno spadły. Gazu do produkcji ciepła nie używamy już prawie wcale, z wyjątkiem małych miast. Na przykład w regionie od Wilna po Niemieże i Niemenczyny , ciepło nadal produkuje się za pomocą gazu, więc ogrzewanie tam będzie drogie. A w każdym razie każdy może spać spokojnie, biopaliwa mamy pod dostatkiem” – zapewniał V. Jankauskas.
Profesor był zdziwiony, że w zeszłym roku „Ignitis” kupował gaz na cały rok po 125 euro za megawatogodzinę, czyli około 1,3 euro za metr sześcienny.
„125 euro za sztukę, podczas gdy cena gazu prawdopodobnie przez pierwsze 8 miesięcy tego roku nie przekroczyła 50 euro. Część ceny została zwrócona konsumentom przez rząd, a „Ignitis” czerpał z tego zysk” – podkreślił. V. Jankauskas dodając, że w rezultacie prywatni akcjonariusze „Ignitis”, którzy posiadają jedną czwartą akcji „Ignitis”, mogą się tylko cieszyć: kilkadziesiąt milionów euro ponownie zostanie rozdzielonych w formie dywidend.
Podsumowując, ekspert stwierdził, że choć zima była wyjątkowo mroźna, to na pewno nie zabraknie nam w tym roku benzyny.
„W ubiegłym roku Niemcy odczuły ogromny niedobór gazu, bo nie miały rosyjskiego gazu, nie miały ani jednego terminalu do transportu gazu. A teraz mają trzy terminale, mają nowe kontrakty.
I jesteśmy jeszcze spokojniejsi. W łotewskich magazynach, w których magazynujemy gaz, jest go więcej niż kiedykolwiek. W ubiegłym roku magazyn był zapełniony tylko w połowie i gazu było pod dostatkiem. W tym roku magazyn jest zapełniony w ponad trzech czwartych. Dzięki temu przetrwalibyśmy nawet arktyczną zimę” – stwierdził prof. W. Jankauskas.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”