„Zielone korytarze” dla ciężko chorych

Na „zielone korytarze” kierowane będą także dzieci przechodzące rehabilitację medyczną w szpitalach. Ważne jest, aby pacjenci korzystali z usług rehabilitacyjnych „zielonymi korytarzami” nie tylko w państwowych placówkach rehabilitacji leczniczej, ale także w prywatnych placówkach rehabilitacji medycznej.

Terminowość i jakość świadczeń rehabilitacyjnych to najważniejsze czynniki powodzenia leczenia pacjentów z poważnymi schorzeniami. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które doznały różnego rodzaju urazów, udarów, zawałów serca, skomplikowanych operacji i cierpiących na choroby przewlekłe. Wymagają ciągłej opieki lekarzy różnych specjalności bezpośrednio po zakończeniu leczenia, aby jak najszybciej przywrócić pacjentowi warunki fizjologiczne, proces rekonwalescencji przebiegał możliwie sprawnie, a niepełnosprawność nie postępuje.

Z tego właśnie powodu pojawiła się zasada „zielonego korytarza”, który ma sprawić, że pacjenci z poważnymi chorobami nie będą zmuszeni czekać w ogólnej kolejce na rehabilitację lekarską, ale aby świadczenia te były świadczone terminowo i aby stan zdrowia tych pacjentów jest szanowana. poprawę stanu pacjentów tak skutecznie, jak to możliwe.

Kolejną istotną kwestią, którą należy się zająć, jest integracja usług zdrowotnych. Obecnie procedura wygląda następująco: jeśli w trakcie rehabilitacji leczniczej stan zdrowia pacjenta ulegnie pogorszeniu, kierowany jest on ze specjalistycznego zakładu rehabilitacyjnego do szpitala wielospecjalistycznego na konsultacje indywidualne lub leczenie przez specjalistów z innych dziedzin. Jak pokazuje praktyka, powoduje to wiele niedogodności zarówno dla pacjentów, jak i personelu placówek medycznych. Ponieważ proces nie jest konsekwentnie koordynowany, wizyty są opóźnione, nieplanowane, a przez to niskiej jakości. Oznacza to, że zamiast kompleksowo rozwiązywać wiele problemów zdrowotnych w jednej placówce, pacjent jest wielokrotnie zabierany do innej placówki, do różnych specjalistów. .

Aby sytuacja uległa zmianie, a rehabilitacja pacjentów z poważnymi schorzeniami mogła zapewnić spójne i wysokiej jakości leczenie, publiczne jednoprofilowe (specjalistyczne) szpitale rehabilitacyjne zostaną połączone ze szpitalami wieloprofilowymi. Takich zmian można spodziewać się w Szpitalu Rehabilitacyjnym w Połądze, Sanatorium Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Połądze „Palangas Gintaras”, w Centrum Rekreacyjno-Rehabilitacyjnym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych „Pušynas”, w Centrum Szkolenia Służby Cywilnej „Dainava”, w sanatorium „Tulpė” w Birsztanach i w VšĮ Ośrodek rehabilitacyjny „Abromiškių”. Szpital”.

Równie ważne jest, aby pacjenci, którzy mogą korzystać z usług ambulatoryjnych, korzystali także z wysokiej jakości usług rehabilitacji medycznej. Po pierwsze, nie będą już przepisywane przez rodziny, ale przez lekarzy medycyny fizykalnej i rehabilitantów. W ten sposób pacjenci szybciej otrzymają niezbędne usługi i zmniejszą się obciążenia administracyjne lekarzy rodzinnych. Obecnie lekarz fizykalny i rehabilitant konsultuje się z pacjentami i wydaje zalecenia dotyczące ich rehabilitacji, a skierowanie na te świadczenia musi być wystawione przez lekarza prowadzącego. Po dostosowaniu istniejącego systemu, ten sam lekarz – fizyki i rehabilitacji – będzie konsultował i wystawiał skierowanie. Skróci to drogę pacjenta.

Przypominamy, że rok temu poszerzono możliwości przepisywania rehabilitacji leczniczej i zniesiono ograniczenie przepisywania tylko jednej metody rehabilitacji leczniczej na raz, np. wyłącznie fizjoterapii, terapii zajęciowej, masażu leczniczego czy fizjoterapii. Usługi świadczone są obecnie całościowo, w zależności od stopnia upośledzenia fizjologicznego. Jednorazowo pacjenci mogą skorzystać z maksymalnie 25 świadczeń ambulatoryjnej rehabilitacji medycznej.

Dzięki zapewnieniu ambulatoryjnej rehabilitacji leczniczej na terenie wszystkich gmin, każdy – pacjent publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej – będzie mógł otrzymać usługi o jednakowej jakości bliżej miejsca zamieszkania. Na ich opłacenie planuje się zwiększenie finansowania i inwestycji.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *