„Zatwierdzono jednomyślnie. » 33 lata później. Sąsiad Litwy kończy porozumienie rozbrojeniowe. Co się stało






Wiceminister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski powiedział, że Polska zamierza wypowiedzieć Traktat CFE, ale pomiędzy sojusznikami z NATO nie udało się osiągnąć porozumienia.

Polski F-16

© GerardvdSchaaf, CC BY 2.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polish_Air_Force_%284069%29_F-16C_Fighting_Falcon.jpg





Dołącz do zespołu technology.lt!

Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.

Zainteresowany? Wypełnij ten formularz!




W odpowiedzi na agresywną politykę Rosji Polska podjęła decyzję o zawieszeniu swojego uczestnictwa w Traktacie o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE). Za taką decyzją opowiedziało się 37 eurodeputowanych obecnych na posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej.


Polska przystąpiła do CFE w listopadzie 1991 r.


Jak podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski, zawieszenie realizacji porozumienia jest konieczne ze względu na bezpieczeństwo, obronność i interesy Polski.


„Zawieszenie stosowania traktatu należy uznać za konieczne ze względów bezpieczeństwa i obronności, a także w interesie polskiej polityki zagranicznej”. Środek ten jest podyktowany szeregiem rosyjskich działań celowo mających na celu podważenie osiągnięć traktatu, jednego z filarów architektury bezpieczeństwa w Europie”, – – powiedział Bartoszewski.




Tymczasem dokument przewiduje jedynie zawieszenie umowy, a nie całkowite wypowiedzenie. Bartoszewski tłumaczył to tym, że Polska chciała zakończyć porozumienie, ale wśród sojuszników z NATO nie było w tej kwestii konsensusu.






Traktat CFE nakłada w szczególności ograniczenia ilościowe na pięć kategorii broni: czołgi, bojowe wozy piechoty, artylerię kalibru 100 milimetrów i więcej, a także samoloty bojowe i helikoptery.


CFE to porozumienie rozbrojeniowe podpisane przez kraje europejskie po zakończeniu zimnej wojny. Zgodnie z warunkami umowy ograniczone zostało rozmieszczenie ponad 40 000 czołgów, 60 000 pojazdów opancerzonych, 40 000 jednostek artylerii, 13 600 samolotów bojowych i 4000 helikopterów szturmowych.

Podziel się z przyjaciółmi

Autoryt. prawa: MTPC
MTPC

uwagi

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *