Unia Europejska (UE) zniosła w czwartek przeszkody w przekazaniu Ukrainie 18 miliardów dolarów. pomocy z euro i osiągnęli porozumienie w sprawie minimalnego podatku od osób prawnych, czemu Polska sprzeciwiała się niemal w ostatniej chwili – poinformowali dyplomaci.
Porozumienie zostało osiągnięte po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do bloku, aby wewnętrzne spory nie utrudniały poparcia dla Kijowa.
„Wzywam was do zapewnienia, aby nasza walka o pokój na Ukrainie iw całej Europie nie była uzależniona od nieporozumień i nieporozumień między niektórymi państwami członkowskimi UE” – powiedział W. Zełenski w przemówieniu wideo na spotkaniu przywódców UE w Brukseli.
Dwadzieścia siedem państw członkowskich zawarło w poniedziałek złożoną umowę, uzgadniając zarówno pomoc dla Ukrainy, jak i minimalną globalną stawkę podatku od osób prawnych w wysokości 15%. Za cenę.
Nadzwyczajna umowa, która obejmuje kompromis z Węgrami, który uwalnia część zamrożonych funduszy UE, miała zostać oficjalnie zatwierdzona w środę wieczorem.
Jednak po tym, jak Warszawa zgłosiła zastrzeżenia do pakietu podatkowego, przesunięto termin jego ratyfikacji.
Opóźnienie przeniosło się na czwartkowy szczyt przywódców UE w Brukseli, wywołując napiętą walkę.
Dyplomaci powiedzieli, że po tym, jak Polska zgodziła się na kontynuację inicjatyw, ostatecznie osiągnięto porozumienie.
Polska – jeden z najbardziej zagorzałych zwolenników Ukrainy w UE – oświadczyła, że nie sprzeciwia się pomocy finansowej dla Kijowa w 2023 roku.
Jednak polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że to „szantaż”, kiedy inne kraje domagały się pieniędzy dla Ukrainy, można uzgodnić tylko wtedy, gdy zostanie zawarta umowa w sprawie podatku od osób prawnych.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”