Od kilku lat mieszka we Frankfurcie nad Menem, gdzie uzyskała tytuł Master of Business we Frankfurckiej Szkole Finansów, zanurzając się w nowych technologiach i innowacjach w dziedzinie finansów. „Dostosowanie codziennej rutyny prowadzenia wydawnictwa na Litwie do innych nowo rozwijanych działań to wyzwanie, ale publikowanie i tworzenie z autorami to mój żywioł, więc nie mogę się doczekać, aby wejść na nowy etap i osiągnąć to, o czym marzyłem i planowałem od dawna. Najważniejsze, że znalazłem bardzo dojrzałą i kreatywną redakcję” – mówi wydawca i redaktor naczelny Ła Ambrasaitė.
Autorzy wracają, gdy wydawnictwo jest otwartym laboratorium twórczym
Siłą wydawnictwa Lapas, które w przyszłym roku obchodzić będzie swoje dziesięciolecie, jest wprowadzanie w szerszy kontekst kulturowy tematów dotąd niepopularnych, takich jak architektura, czy przedstawianie autorów ciekawych, o mocnym i niepowtarzalnym głosie, jak Marija Drėmaitė.
„Największą radość sprawia towarzyszenie autorom w ich twórczej drodze od samego początku pomysłu, poprzez przekształcenie go w książkę, stworzenie nazwiska autora, aż do momentu sprzedaży ostatniego egzemplarza książki. I znowu nowe pomysły. Dlatego szczególnie cieszę się, że „Lapas” zawsze był i pozostaje wydawnictwem, do którego autorzy wracają, by dalej tworzyć. Takich powrotów będzie w tym roku wiele” – opowiada o swoich planach na przyszłość wydawca Ła Ambrasaitė.
W tych dniach niesamowicie zabawną książkę wyda każdy mieszkaniec Wilna muszę mieć – Album kieszonkowy „Wilk, wieża i kościół: wspomnienia Wilna” opracowany przez Rūtę Miškinytė, który jest wydawany w ramach współpracy z Muzeum Wileńskim. Spotkanie odbędzie się 21 czerwca o godz. 18.00 w Muzeum Wileńskim ze współautorami Laima Laučkaite, Ernestem Parulskisem, Rasą Dargužaite i dyrektorem muzeum Rasą Antanavičiūtė.
Jesienią historyk architektury prof. Dr Książka „Dostaniesz mieszkanie: architektura mieszkaniowa na Litwie 1940-1990” opracowana przez Mariję Drėmaitė. To już ósma książka autorki wydana przez wydawnictwo „Lapas”. Szerokie i wierne grono czytelników profesora już czeka na nową książkę.
Oczekuje się, że przed Bożym Narodzeniem ukaże się trzecia powieść „Mushroom Dream” pisarki Gabija Grušaitė. To futurystyczna dystopia na temat teorii naukowca Dustina Cartera o kolonii grzybów rządzącej ludzkością, która doprowadziła do rewolucji kognitywnej i doprowadziła ludzkość do budowania imperiów, biznesów i służenia własnemu ego aż do własnej zagłady. Będzie to czwarta książka Gabija Grušaitė wydana przez wydawnictwo „Lapas”, po wydanej w tym roku filozoficznej bajce dla dorosłych i dzieci o dobrym życiu „Piękno i leszczyna”.
Na targach książki ma zostać opublikowana druga powieść bestsellerowego pisarza, który stał się muzykiem, Kastytisa Sarnickasa „Voyage Voyage”. Ze szczerością, autoironią i autentycznym humorem nie ustępuje pierwszemu bestsellerowi powieści śmiechu „Wycieczka po legendarnym zespole rockowym„ Wał korbowy ”. Powieści Kastytisa Sarnickasa wzbogacają literaturę litewską swoim wyjątkowo żywym i przyziemnym językiem , osadzona na tle profesjonalnej muzyki rozrywkowej i poruszająca często niewygodne egzystencjalne pytanie – czy można jeszcze żyć ideałami i marzeniami młodości, gdy nagle nadeszła czterdziestka?
Również dla Salon du livre wydawnictwo przygotowuje drugą monografię architekta, laureata Nagrody Narodowej profesora Audriusa Ambrasa na temat pracy pracowni, wizji twórczych konstruowanych i niekonstruowanych.
Pierwsza konferencja na temat edycji tekstu
„Lapas” od początku był czymś więcej niż tylko wydawnictwem książkowym. W latach 2013-2017 wydawnictwo organizowało festiwal „Vilnius Street Art”, wystawy architektury i sztuki eksperymentalnej, wykłady publiczne i wiele innych nietradycyjnych działań.
W tym roku wydawnictwo „Lapas” organizuje wraz ze swoimi partnerami pierwszą konferencję dotyczącą edycji tekstu. Będzie przeznaczony dla wszystkich, którzy mówią, piszą, redagują, uczą się i uczą języka litewskiego. Celem konferencji redakcyjnej jest podniesienie prestiżu języka litewskiego, postawienie pytań o autentyczność użycia języka w stosunku do języka. instytucjonalizacja i kulisy profesji wydawniczej, w której wydawca ma niekwestionowaną władzę „naprawiania” języka. Organizatorami konferencji są pisarka Gabija Grušaitė, redaktorka i kierownik projektu wydawnictwa „Kitos knogos” Aira Niauronytė oraz kierownik i wydawca wydawnictwa „Lapas” Ła Ambrasaitė.
„Wielu osobom słowo „redagowanie” kojarzy się ze sprzątaniem języka – poprawą błędów gramatycznych i składniowych oraz pewną standaryzacją. Wszystko jest zgodne z zasadami, a tekst jest gotowy dla oczu czytelnika. Ale tak naprawdę? Coraz więcej wydawców, wydawnictw i autorów zaczyna mówić o różnych poziomach redakcji, więc czas stworzyć platformę Text Editing Conference, która połączyłaby te wystąpienia w dialog na wysokim poziomie” – mówi kuratorka i pisarka Gabija Grušaitė o przyczynie i impecie zorganizowania pierwszej konferencji redakcyjnej.
Konferencja dotycząca edycji tekstu odbędzie się 29 września. W Narodowej Galerii Sztuki. Więcej informacji wkrótce.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.