Zakończono budowę ogrodzenia granicznego z Białorusią

Budowa fizycznej bariery na granicy z Białorusią została zakończona pod koniec ubiegłego tygodnia, firma realizująca projekt EPSO-G, potwierdziła w poniedziałek BNS.

Dodano komentarze VSAT, EPSO-G, I. Šimonytė, informacje uzupełniające

Na odcinkach o długości około 550 km instalowana jest fizyczna bariera – ogrodzenie i drut tnący. Całkowita długość granicy litewsko-białoruskiej wynosi 679 km, ponad 100 km granicy przebiega wzdłuż brzegów rzek i jezior.

„W ten weekend zespół wykonawców zgromadzonych przez EPSO-G zainstalował ostatnie planowane odcinki ogrodzenia na granicy z Białorusią” – powiedział BNS Antanas Bubnelis, szef komunikacji korporacyjnej.

„Zespół projektowy kontynuuje pracę – na granicy pracują specjaliści ds. utrzymania technicznego, usuwane są drobne ubytki wykonanej bariery, przebudowywane są drogi i place budowy, prowadzona jest dokumentacja projektu. Dziś przedstawimy postęp projektu do komitetu monitorującego projekt przy rządzie” – dodał przedstawiciel EPSO-G.

Premier Ingrida Šimonytė powiedziała później, że specjalna komisja potwierdziła w poniedziałek, że prace zostały zakończone, chociaż „w dokumentach jest jeszcze coś do dokończenia”.

Dlatego komisja powinna odbyć kolejne spotkanie w celu potwierdzenia formalnego zakończenia projektu.

I. Šimonytė: formalności pozostają

„Ale sądząc po samym procesie, liczbach, można powiedzieć, że na wszystkich odcinkach, w których miał powstać akordeon, zbudowano nowe ogrodzenie lub odnowiono stare ogrodzenie, prace zostały ukończone w 100% i teraz tylko trochę pracy pozostaje do usunięcia braków i uporządkowania dokumentów – powiedział.

Według niej „różnym przedsiębiorcom udało się na różne sposoby”, ale ważne jest, aby projekt został ukończony na czas i za przyznane pieniądze.

„Dziś mogę się cieszyć i podziękować promotorom projektu, że projekt został ukończony zarówno na czas, jak iw ramach budżetu”, powiedziała I. Šimonytė.

Jednocześnie podkreśliła, że ​​bariera ta nie jest „czymś, co może bezwzględnie chronić państwo przed nielegalną migracją”.

„Być może byłyby takie bariery, ale najwyraźniej ich cena byłaby taka, że ​​nie wiem, czy racjonalnie jest je płacić, zwłaszcza że przy ochronie granicy państwa bierze się pod uwagę kilka czynników – zarówno bariery fizyczne, jak i inne środki, m.in. na którą chciałbym zwrócić uwagę środki inwigilacyjne i znaczenie innych systemów komputerowych – to właśnie te prace będą realizowane w przyspieszonym tempie do końca roku – powiedział szef rządu.

Według niej w tym roku ma zakończyć prace instalacyjne ww. systemu przez Państwową Służbę Graniczną (VSAT).

VSAT: atak hybrydowy nasila się

Podjęto decyzję o budowie szlabanu na granicy po napływie nielegalnych migrantów z Białorusi w zeszłym roku. Litwa oskarża reżim w Mińsku o zorganizowanie go i nazywa to atakiem hybrydowym.

Ostatnio ponownie wzrosła liczba migrantów próbujących przekroczyć granicę litewską.

W zeszłym tygodniu straż graniczna dwukrotnie ustanowiła rekord liczby nielegalnych migrantów zawróconych na granicy z Białorusią w ciągu jednego dnia. W sobotę urzędnicy VSAT obrócili 125 migrantów.

Rustams Lyubajevs, dowódca VSAT, powiedział po dotarciu do rejestrów tegorocznych deportowanych migrantów w zeszłym tygodniu, „można wnioskować, że reżim Łukaszenki obecnie atakuje Litwę jako główny cel hybrydowego ataku”.

Według niego w ten sposób Mińsk stara się „zdyskredytować środki ochrony granic naszego kraju”, aby wpłynąć na pozycję Litwy wobec Rosji i Białorusi.

„W niedalekiej przyszłości można spodziewać się wzrostu przepływów migracyjnych, najprawdopodobniej przepływ lub skala nielegalnej migracji nie będzie taka sama jak w ubiegłym roku, ale od pewnego czasu konieczne jest przygotowanie się do aktywnych działań na granicy państwowej, – powiedział szef straży granicznej.

Ostatnio ponownie wzrosła liczba migrantów próbujących przekroczyć granicę litewską.

W zeszłym tygodniu straż graniczna dwukrotnie ustanowiła rekord liczby nielegalnych migrantów zawróconych na granicy z Białorusią w ciągu jednego dnia. W sobotę funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej (VSAT) przeszukali 125 migrantów.

Uzbrojeni Białorusini pomagają zniszczyć ogrodzenie

Potwierdził też, że w ostatnim czasie nasiliły się próby niszczenia ogrodzenia, do czego przyczyniają się także uzbrojeni i umundurowani białoruscy pogranicznicy.

„W ostatnim okresie od początku lipca do dnia dzisiejszego odnotowano 95 przypadków wandalizmu, w większości celowego. Trzeba przyznać, że funkcjonariusze białoruskiego Komitetu Granic Państwowych są aktywnie zaangażowani w niszczenie ogrodzenia” R. , powiedział Lyubayev.

Zwrócił uwagę, że choć sama szlaban znajduje się na terenie Litwy, nie udało się aresztować osób, które uszkodziły ogrodzenie.

„Zdarza się to błyskawicznie, nielegalni migranci są deportowani w bardzo krótkim czasie. Jednak teoretycznie możliwe jest zatrzymanie takich osób. Ale możemy powiedzieć, że w tej chwili widzimy nie tylko osoby w cywilnych ubraniach, które próbują „uszkodzić fizyczne szlaban, ale także funkcjonariusze z bronią automatyczną mają przy sobie różne narzędzia służące do niszczenia bariery – powiedział urzędnik.

Dowódca VSAT dodał, że służba nie wie, ilu migrantów jest obecnie na Białorusi, ale ma dane, że większość z nich decyduje się na przekroczenie granicy z Litwą, a nie z Polską czy Łotwą.

„Możemy tylko powiedzieć, że wszyscy migranci, którzy pojawiają się w Republice Białorusi, a w ostatnim okresie prawie wszyscy nielegalni migranci, którzy przebywają na Białorusi i przybywają przez Federację Rosyjską, są kierowani na granicę z Litwą” – powiedział R. Lyubayev. .

Całkowicie skończy się za dwa miesiące

Tomas Varneckas, dyrektor ds. infrastruktury EPSO-G, firmy realizującej projekt budowy fizycznej bariery, powiedział dziennikarzom, że podczas budowy ogrodzenia było ono stale uszkadzane po stronie białoruskiej.

Do tej pory „EPSO-G” zajmowało się jego naprawą, ale po przekazaniu go straży granicznej będzie za niego odpowiedzialna Państwowa Straż Graniczna.

Według T. Varneckasa, choć ogrodzenie zostało zbudowane, nadal pozostają do naprawienia biurokratyczne procedury i usterki.

„Dokończymy prace przez kolejny miesiąc lub dwa” – powiedział przedstawiciel EPSO-G.

Dodał, że w szczytowym momencie ogrodzenie budowało jednocześnie nawet 900 osób.

W sumie na granicy z Białorusią zainstalowano 453 km nowych odcinków ogrodzenia, odnowiono dodatkowe 76 km odcinków wcześniej zainstalowanego ogrodzenia i zbudowano 357 km pryzmatów harmonijkowych składających się z pięciu lub sześciu spiral z drutu.

W ubiegłym roku prawie 4200 migrantów przybyło nielegalnie z Białorusi na Litwę.

Od sierpnia zeszłego roku na granicy aresztowano ponad 13 000 obcokrajowców. Niektórzy z migrantów wymienionych w tych statystykach więcej niż raz próbowali wjechać na Litwę.


Zabronione jest powielanie informacji z agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinias”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.