W tym roku Ministerstwo Edukacji i Nauki nagradza czterech obcokrajowców z Litwy za międzynarodowe osiągnięcia naukowe i współpracę z Litwą: mieszkający na Łotwie językoznawca Laimute Balodė, historyk Katažina Koženevska-Volek (Katarzyna Korzeniewska-Wolek) z Polski, inżynier Algirdas Marchert. oraz amerykański biolog Ramūnas Stepanauskas.
Celem tych nagród jest zachęcenie litewskich naukowców pracujących za granicą do zostania ambasadorami litewskiej nauki i wprowadzenie do litewskiego społeczeństwa wybitnych naukowców litewskiego pochodzenia. Nagrody przyznawane są już ósmy rok i dotychczas otrzymało je 25 naukowców. Wysokość nagrody naukowej wynosi 13 tys. Lity
W tym roku do nagrody zgłoszono łącznie 18 nominacji. Wpłynęło dziewięć wniosków ze Stanów Zjednoczonych, dwa wnioski z Polski, Szwecji i Niemiec, po jednym kandydatu z Łotwy, Szwajcarii i Wenezueli.
R. Stepanauskas, biolog pracujący w Laboratorium Oceanografii Bigelov, jest jednym z czołowych na świecie specjalistów w dziedzinie genomiki pojedynczych komórek. Doktor nauk ekologicznych aktywnie uczestniczy w stowarzyszeniu „Futura Scientia”, zrzeszającym litewskich naukowców z całego świata, które zabiega o międzynarodową konkurencyjność litewskiej nauki, a także opiekuje się młodymi litewskimi badaczami, tworząc możliwości odbywania międzynarodowych staży .
A. Marcherts, emerytowany profesor Uniwersytetu Północnego Illinois, doradzał amerykańskiemu Laboratorium Narodowemu Argonne i Korporacji Shimizu w kwestiach bezpieczeństwa reaktorów jądrowych oraz zajmował się modelowaniem bezpieczeństwa konstrukcji reaktorów Ignaliny jako konsultant Litewskiego Instytutu Energetyki.
Lingwista L. Balodė uczy języka litewskiego na uniwersytetach na Łotwie i w Helsinkach. Uważana jest za jedną z najlepszych na świecie ekspertek od prawdziwych białych nazwisk. Doktor filologii nieustannie troszczy się i z sukcesem pracuje nad jednoczeniem społeczności akademickiej i etnicznej regionu bałtyckiego.
K. Koženevska-Volek, profesor Uniwersytetu w Bałtostogach, założycielka Centrum Studiów Litewskich na Uniwersytecie Jogailaičiai w Krakowie. Doktor socjologii nie tylko aktywnie uczestniczy w badaniach nad najnowszą historią i kulturą Litwy, ale angażuje w nie wielu polskich naukowców i studentów, a dzięki jego wysiłkom odbywa się wymiana między naukowcami litewskimi i polskimi.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”