Zaczyna się pisać historia współpracy polskich i litewskich komisji gospodarczych

Zaczyna się pisać historia współpracy polskich i litewskich komisji gospodarczych

w 2023 r. komunikat prasowy z 19 kwietnia (Żadnych więcej wiadomości)

Przewodniczący Komisji Gospodarczej Sejmu Kazys Starkevicius i członkowie komisji – Viktoras Fiodorovs, Andrius Kupčinskas, Laima Mogenienė i Mindaugas Skritulskas – podczas swojej oficjalnej wizyty w Warszawie po raz pierwszy spotkał się z przedstawicielami Komisji Gospodarki i Rozwoju Sejmu RP. Na spotkaniu omówiono najlepsze praktyki krajów we wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw oraz energetyki. Przedstawiciele litewskiego Sejmu zaprosili swoich kolegów do przyjazdu na Litwę w celu ściślejszej współpracy w obszarach nadzorowanych przez komisje polską i litewską.

Polska jest liderem w systematycznym wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw w Europie

Członkowie Komisji Gospodarki i Rozwoju Sejmu RP przedstawili możliwość opłacania w Polsce obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne przez dwa lata od założenia małej lub średniej firmy: dla osoby, która podjęła pracę przed ukończeniem 26. roku życia, zwolnienie z podatku (pracodawca ma możliwość wypłaty takiemu pracownikowi wyższego wynagrodzenia); czteroletnie „wakacje podatkowe”, aby przyciągnąć emigrantów po ich powrocie do Polski.

Omawiane są różne formy działalności gospodarczej w Polsce (Polska charakteryzuje się obfitością) itp. Polscy parlamentarzyści mówili także o zachętach dla innowacyjnych firm, które generują około 1,24 proc. PKB. PKB Polski. Cieszyli się, że w ciągu ostatnich ośmiu lat PKB Polski podwoił się.

„Polskę można uznać za lidera w systematycznym wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw w Europie. Niewystarczająco skuteczny system wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw prowadzi do niskiej przedsiębiorczości społeczeństwa i wzrostu emigracji. Konieczne jest zatem znalezienie nowych sposoby promocji litewskich małych i średnich przedsiębiorstw” – stwierdziła L. Mogenienė.

Polski Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest wzorem ochrony interesów małych i średnich przedsiębiorstw.

Delegacja członków Komisji Gospodarczej Sejmu spotkała się także z Adamem Abramowiczem, rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, pełniącym od 2018 r. funkcję powołanego niezależnego organu.

W Polsce Rzecznik Praw Obywatelskich chroni prawa bardzo małych, małych i średnich przedsiębiorców oraz pełni funkcję mediatora. Agent reprezentuje sprawy pomiędzy przedsiębiorcą a ZUS, władzami samorządowymi lub instytucjami publicznymi, nie ma jednak prawa uczestniczyć w sporach pomiędzy przedsiębiorcami.

Polski Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw: wzywa właściwe władze do zmiany przepisów szkodzących rozwojowi przedsiębiorczości lub przyjęcia przepisów usprawniających działalność przedsiębiorców w Polsce; zapewnia realizację postanowień Statutu Spółki; zwraca się do właściwych instytucji państwowych o wyjaśnienia prawne; informuje właściwe organy nadzorcze lub kontrolne o naruszeniach działalności instytucji administracji publicznej; zwraca się o wszczęcie dochodzenia lub postępowania dyscyplinarnego przeciwko urzędnikom służby cywilnej; składa skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego; informuje właściwe organy o zaobserwowanych przeszkodach w prowadzeniu działalności gospodarczej na terytorium Polski; uczestniczy w projektach mających bezpośredni wpływ na sektor małych i średnich przedsiębiorstw; wnosi o wszczęcie postępowania administracyjnego, składa skargi i odwołania do sądu administracyjnego oraz uczestniczy w postępowaniu. Mediator wykonuje wymienione czynności z własnej inicjatywy lub na wniosek przedsiębiorcy.

Zdjęcia Ambasady Litwy w Polsce

Biuro Rzecznika współpracuje z przedstawicielami świata nauki i gospodarki poprzez odpowiednio utworzone struktury urzędu – Radę Naukową, Radę Doradczą i Radę Przedsiębiorców.

W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich pracuje łącznie 57 osób, utworzono 16 wydziałów w różnych regionach kraju. Mediator jest powoływany na wniosek Prezesa Rady Ministrów lub Ministra na sześcioletnią kadencję.

Według K. Starkevičiusa, przewodniczącego Komisji Gospodarczej, na Litwie nie ma obecnie takiej instytucji. Przykład Polski we wspieraniu przedsiębiorstw działających w kraju, zwłaszcza małych i średnich, napawa optymizmem. Dlatego też, tam gdzie to możliwe, Polski Rzecznik Praw Obywatelskich zapraszany jest do dalszej współpracy i wymiany przydatnych doświadczeń.

Rada Nadzorcza Sejmu wysłała członków Komisji Ekonomicznej do Warszawy w dniach 13 i 14 kwietnia.

Przygotowany

Laura Jasiukėniene

Doradca Biura Komitetu Ekonomicznego Kancelarii Sejmu

Taki. : (8 5) 239 6753, kom. 8 612 01 622

napisz e-mail do pana [email protected]

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *