Z terminala LNG w Kłajpedzie będzie korzystało 6 klientów, pracując na takiej samej przepustowości jak zwykle

Zdjęcie autorstwa Algimantasa Kalvaiisa.

Operator terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) Klaipdas Nafta (KN) przydzieli 6 terawatogodzin (TWh) zdolności zgazowania w 2024 r. czterem klientom na Litwie i w Estonii. na sezon, który rozpoczyna się w październiku.

Oczekuje się, że w 2024 r. zużywane będzie ok. 34 TWh gazu, czyli tyle, ile rocznie. Do portu w Kłajpedzie zawiną 34 duże tankowce, aw przyszłym roku z usług terminalu skorzysta łącznie 6 klientów – poinformowała spółka.

Mindaugas Navikas, dyrektor handlowy KN, mówi, że terminal LNG w Kłajpedzie pracuje na niemal maksymalnych obrotach i zaspokaja potrzeby regionalnego rynku.

w 2022 roku zaktualizowany model dystrybucji przepustowości zapewnia stabilność w użytkowaniu terminali LNG i pozwala użytkownikom terminali na prawidłowe planowanie dostaw gazu – cytuje w raporcie Navikas.

Większość gazu (24 TWh) zostanie dostarczona do klientów, którzy w zeszłym roku zamówili przepustowość długoterminową na Litwie, Łotwie iw Polsce. Kolejna pojemność 4 TWh i miejsce kontrakty będą rozłożone na cały rok w przypadku konieczności sprawdzenia pracy wydzielonego systemu elektroenergetycznego, w przeciwnym razie zapotrzebowanie na gaz będzie zaspokajane w indywidualnych przypadkach.

Od początku roku do 23 lipca do Kłajpedy przybyło 20 dużych gazociągów, a do końca roku spodziewany jest drugi.

2,9 miliona zostało dostarczonych na czas. m3 LNG, głównie (47%) w Norwegii. Dujos Lietuva dociera także do Stanów Zjednoczonych, Nigerii, Alyrus. Przewiduje się, że w terminalu LNG zostanie zgazowanych ok. 37 TWh gazu.

W ubiegłym roku 46 gazociągowców dostarczyło blisko 5 mln m sześc. LNG, głównie (65%) do Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym roku w terminalu LNG zgazyfikowano 32,1 TWh gazu.

Według BNS terminal będzie używany przez dostawcę energii elektrycznej i gazu Ignitis w 2024 r., największego użytkownika gazu w Jonava Achema, firmę Imlitex, łotewską firmę energetyczną Latvenergo, estońską firmę gazową Elenger (Eesti Gaas) i polską firmę naftową Orlen.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *