Ż. Mauricas: proponowana przez Polskę procedura rekompensaty odsetek jest niesprawiedliwa i zaburza równowagę gospodarki – Respublika.lt

1 zdjęcie

Prezes Zarządu Luminor Banku ekonomista dr. Zygmunta Maurycego. Zdjęcie autorstwa Elty.

Polska rozważa rekompensatę dla mieszkańców poniżej 40 roku życia za odsetki od zakupu ich pierwszego domu. Kraj proponuje ustalenie stóp procentowych dla tej grupy osób na poziomie 2%. przez okres 10 lat, resztę pokrywa państwo.

„To już jest niesprawiedliwe, ponieważ istnieje pewna granica wieku. Starsza osoba pyta, dlaczego nie ma jednego, podczas gdy drugi go ma” – powiedział Ž w poniedziałek. w „Radio Żiniai”. Mauritius.

„Inna sprawa, że ​​może ktoś tydzień temu kupił dom i zapłaci wysokie odsetki, a ktoś kupujący od 1 lipca zapłaci 2 proc. odsetek. To znowu rodzaj nieuczciwości” – podkreślił główny ekonomista banku Luminor.

Ekonomista dodał, że m.in. mieszkańcy wiedząc o wejściu w życie nowej procedury preferencyjnej wstrzymają zakupy domów, a tym samym całego rynku, aż do terminu jej obowiązywania.

„Będzie czekać. Dlatego dziura będzie jeszcze większa. A kiedy zacznie się ulga, będzie po prostu ogromna góra do wspinaczki. W końcu znowu będzie dziura” – pomyślał ekonomista.

„To kompletna nierównowaga gospodarki, tworzenie ogromnej sztucznie stworzonej kolejki górskiej. Co więcej, społeczeństwo coraz bardziej oczekuje od nich jakiegoś wsparcia” – zaznaczył.

Zdaniem eksperta, w wyniku tych odszkodowań, dotacji i innych nadmiernych środków finansowanych przez państwo na pomoc ludności inflacja tylko by wzrosła, a gospodarka straciłaby równowagę.

„Jestem zasadniczo przeciwny nadmiernym odszkodowaniom. Z fundamentalnego punktu widzenia pytanie brzmi, jakie państwo chcemy stworzyć – państwo opiekuńcze czy model dobrego państwa: raczej jedziemy do Skandynawii, czy raczej na południe Kraje europejskie. „Niestety region Europy Środkowo-Wschodniej, z nielicznymi wyjątkami, coraz bardziej zbliża się do modelu dobrego państwa” – ocenił ekonomista.

Według niego taka polityka ma już negatywne konsekwencje, gdyż zdaniem ekonomisty w tym regionie Europy notuje się najwyższą inflację. To, Ż. Zdaniem Maurica, pokazuje to przypadek Węgier.

„Węgry rozpoczęły grę w dotacje, gdzie obiecały wszystko, co mogły, a głównym argumentem było to, że tak można walczyć z inflacją. „Inflacja na Węgrzech jest już od kilku miesięcy najwyższa w całej Unii Europejskiej” – powiedział ekonomista .

Litwa, Ż. Według Maurica zachowują się one bardziej umiarkowanie i przeznaczają mniej środków budżetowych na nadmierne kompensacje, choć w ostatnich latach wzrost wydatków budżetowych w kraju był najwyższy wśród krajów Unii Europejskiej.

„Bliżej nam do krajów skandynawskich. Ale presja była duża, było naprawdę kilka epizodów, w których wsparcia i interwencji było naprawdę za dużo. Na Litwie ogólnie (…) w latach 2019-2023 wydatki sektora publicznego rósł najszybciej w Unii Europejskiej. Polerujemy tę samą Polskę, Węgry” – powiedział Ž. Mauritius.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *