wzywa Komisję Europejską do natychmiastowego wprowadzenia obowiązku etykietowania alkoholu

Eurocare wzywa do wysłuchania głosu tego ogromnego zgromadzenia, domagającego się prawa Europejczyków do uzyskiwania niezbędnych informacji na temat szkodliwości alkoholu oraz do pozbycia się wpływu organizacji nastawionych na zysk” – powiedziała Florence Berteletti, sekretarz generalna Eurocare .

Zgodnie z obowiązującymi przepisami napoje zawierające powyżej 1,2 proc. alkoholu robią wyjątek – w przeciwieństwie do innych produktów spożywczych i napojów nie ma obowiązku umieszczania informacji o składnikach produktu na etykiecie. Również w 2017 r. w sprawozdaniu dla Parlamentu Europejskiego i Rady Komisja przyznała, że ​​nie ma obiektywnego powodu do zastosowania tego zwolnienia. Zgodnie z przyjętym wówczas porozumieniem do 2022 roku do końca roku miały zostać podjęte decyzje mające na celu naprawę tej sytuacji. Tym samym decyzje są już spóźnione o 6 miesięcy. W piśmie podkreślono, że informacja o składzie produktu musi znajdować się na etykiecie produktu, gdyż jest to najskuteczniejszy sposób dotarcia do konsumenta. Wymagane są również dowody na to, że branża alkoholowa nie będzie miała wpływu na proponowane decyzje ani ich nie opóźni ze względu na interesy handlowe.

Dowody naukowe wskazują, że regularne spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia ponad 200 chorób. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) 1982 uznała alkohol za czynnik rakotwórczy dla ludzi z grupy 1.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *