Pomimo rozwijającego się sektora energetycznego Ukrainy i inflacji przed wojną, Litwie udało się w ubiegłym roku przyciągnąć rekordową liczbę bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Konieczne jest zatem już przeprowadzenie badań, aby utrzymać konkurencyjność w branży, która szybko przyciąga inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej.
Wzrosły także inwestycje i liczba miejsc pracy
Mariusza Stasiukaitisa, Invest in Lithuania Szef strategii podaje liczbę BIZ przyciągniętych w zeszłym roku: ukończono 57 projektów, które mają stworzyć 5000 miejsc pracy i zainwestować 134,5 miliona w ciągu trzech lat. Aktywa długoterminowe w euro. Na Litwie powstało 30 nowych firm, a 27 firm już działających w kraju zatwierdziło plany ekspansji. Chętnie ogłasza takie projekty koncernów naftowych i wolnych stref ekonomicznych (LEZ), jak Esco Lifescices czy Dovista.
Według Stasiukaiisa takie zaufanie dotychczasowych inwestorów jest ważnym sygnałem, że Litwa jest atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych.
Dyrektor Generalny spółki zarządzającej LEZ w Kownie Witold Petruis twierdzi, że obecne wyniki i opinie inwestorów wskazują, że ludzie już planują wybudowanie jednego projektu lub nawet więcej w ciągu przyszłego roku. Zagraniczne firmy produkcyjne opierają się na długoterminowych planach generowania wysokiej wartości dodanej poprzez generowanie pracowników. Dlatego jest mniej prawdopodobne, że w obecności status quo w atmosferze politycznej i gospodarczej zaczną się cofać, bo jest to po prostu nieracjonalne finansowo. Wręcz przeciwnie, już widać, że inwestorzy rozwijają się znacznie szybciej, niż oczekiwano pięć lat temu – zauważa.
V. Petruis podzielił się statystykami, że w ciągu ostatniego roku Mons, zlokalizowany w kowieńskiej SSE, zainwestował 168 milionów. EUR, z czego 106 mln EUR stanowią BIZ: zgodnie z planami inwestora, trwające projekty mają wygenerować dodatkowe 170 mln. BIZ w euro. Ogólnie rzecz biorąc, bezpośrednie inwestycje uznanych i wschodzących firm z kapitałem zagranicznym wynoszą około 1 miliarda dolarów. Limity euro przekraczają 800 mln. EUR zostało już zainwestowane i oczekuje się, że zostaną one zainwestowane w najbliższej przyszłości.
Wykwalifikowani pracownicy i sprzyjające otoczenie biznesowe to istotne argumenty
Dyrektor Continental Automotive Lithuania i Continental Autonomous Mobility, największych firm działających na Litwie Shayana Aliego mówiąc o decyzji o inwestycji na Litwie i wyborze Kowieńskiej SSE, mówi, że jest to środowisko zdecydowanie przyjazne dla biznesu oraz potencjał dla nauki i wykwalifikowanej siły roboczej: Zauważyliśmy, że ludzie są zmotywowani, chcą pracować i doskonalić się w dziedzinie technologia. I na takim rynku chcieliśmy zacząć działać.
Ch. Ali cieszy się, że ta decyzja przyniosła owoce: ostatnie kilka lat wyraźnie pokazało, że naszym pracownikom udało się sprawić, że fabryka w Kownie stała się historią sukcesu. Szybko stała się istotną częścią Continental na poziomie międzynarodowym. Nasza fabryka jest jedną z najszybciej rozwijających się w historii Continental.
Prezes innej dużej firmy, UAB Hollister Lietuva, również zlokalizowanej w Kowieńskiej SSE Sauliusz Bitin powiedział, że dla przyciągnięcia tego inwestora ważne było otwarte i gościnne podejście do rządu, Invest in Lithuania, lokalnych gmin, uniwersytetów i środowisk biznesowych.
Wierzymy, że na Litwie można prowadzić biznes w oparciu o własne zasady i kulturę. Zdaliśmy sobie sprawę, że możemy tu nawiązać długotrwałe, udane relacje – Panekova opowiada o okolicznościach, które doprowadziły do decyzji o inwestycji na Litwie. Cieszymy się, że od rozpoczęcia swojej działalności w 2019 r. Hollister Lithuania stale zwiększa swoje moce produkcyjne, świadcząc usługi wsparcia produkcyjnego swoim współpracownikom za granicą i osiągając status Centrum Kompetencji Hollister Incorporated.
Choć planowaliśmy uruchomienie drugiej linii produkcyjnej w 2021 roku, biorąc pod uwagę oczekiwania klientów i udany start działalności na Litwie, zdecydowaliśmy się przesunąć start o ponad rok. Była to strategiczna inwestycja, która pozwoliła nam na dalszy rozwój naszej działalności w Kownie – wyjaśnia S. Bitinas.
Głównymi lokalizacjami inwestycji są Polska, Węgry i Rumunia
Pomimo tego optymistycznego wyniku nie należy zapominać, że Litwa i jej SSE mają silnych konkurentów, których historycy uważają za ważne tereny inwestycyjne. Według Witold Petruisdyrektor generalny spółki zarządzającej Kownie LEZ liczy takie kraje jak Węgry, Rumunia i Polska.
Są bardziej uprawne niż w przeszłości, historycy przyciągnęli duże projekty inwestycyjne, są też konkurencyjni pod względem siły roboczej – mówi. A mówi się, że Litwa szczególnie przyciąga dużych inwestorów. Hrabstwa Szansy płynąć
Litwa niewątpliwie posiada specjalistyczne umiejętności i zdolność do zapewnienia szybkich procesów, jednak aby wygrywać projekty o dużej wartości dodanej, musimy stworzyć inwestorom możliwości zaoferowania dużych działek zdolnych zaspokoić potrzeby infrastrukturalne, uważa V.Petruis.
Ulgi podatkowe są ważne, ale niewystarczające
Zdaniem V. Petruisa, jak pokazuje doświadczenie spółki zarządzającej Kowieńską SSE, korzyści podatkowe nie są głównym czynnikiem decydującym o wyborze dużego inwestora z kapitałem zagranicznym przy tworzeniu projektów produkcyjnych na Litwie.
Rozważając projekty BIZ na dużą skalę, ważna jest ocena dużych ilości gruntów i infrastruktury od podstaw. Potrzeby inwestora są szczególnie nietypowe, wymagają intensywnej infrastruktury inżynieryjnej i dużych obszarów rolniczych. Dostępność siły roboczej jest kolejnym istotnym kryterium w rozmowach z inwestorami zagranicznymi – mówi.
V. Petruis twierdzi, że w kowieńskiej SSE będą lokowani duzi inwestorzy, którzy mają specyficzne potrzeby w zakresie infrastruktury dużej mocy i dużych działek o regularnym kształcie.
Spełnimy Twoje potrzeby. Dlatego, aby przyciągnąć dużych inwestorów, trzeba pamiętać, że potrzebują oni coraz większych gospodarstw, czasem nawet 70–100 ha, z odpowiednią infrastrukturą – wyjaśnia prezes spółki zarządzającej Kaunas LEZ.
Odłóż to, czego inni nie odkładają
Marius Stasiukaitis, Szef strategii Invest in Lithuania przyznaje, że konkurencja o inwestycje zagraniczne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest niezwykle silna. Wiadomo, że w takim środowisku trudno wyróżnić się jednym kawałkiem ziemi pod względem bezwzględnej liczby terenów przemysłowych czy hektarów działek, trudno konkurować z takimi krajami jak Ukraina czy Polska – zauważa – zauważa. Pewne jest zatem, że dla firm produkcyjnych chcących kontrolować ryzyko związane z realizacją projektów inwestycyjnych, szybkość realizacji inwestycji może stać się ważnym powodem wyboru Litwy zamiast krajów sąsiednich do swoich inwestycji.
Dlatego sprawdzenie dostępności działek o wymaganej wielkości to tylko jeden krok, nie mniej ważny jest poziom rozwoju infrastruktury i zestawu usług ogólnych, doświadczenie w znalezieniu lokalu – wyjaśnia Stasiukaitis. I twierdzi, że trzeba pomyśleć o ukierunkowanym zagospodarowaniu terenu istniejących SSE, z uwzględnieniem potrzeb przyszłych inwestorów.
Stasiukaitis przypomina, że bardzo ważne jest, aby nie zapominać, że takie kraje jak Polska i Węgry również nieustannie szukają sposobów na wzmocnienie swojej pozycji konkurencyjnej.
Należy zatem zwracać stałą i skupioną uwagę na zwiększanie konkurencyjności, szczególnie w przypadku projektów produkcyjnych o dużej skali i dużej wartości dodanej. Litwa, która utworzyła korytarz naftowy dla dużych projektów inwestycyjnych, zrobi ważny krok naprzód, tworząc atrakcyjne otoczenie prawne i podatkowe dla dużych inwestycji produkcyjnych. Dlatego, aby nadal skutecznie konkurować o inwestycje w branży high-tech, nie możemy poprzestać na kilku milionach euro – przypomina szef strategii Invest in Lithuania.
Praca domowa do zrobienia
ivil Sabaliauskait, dyrektor wykonawczy amerykańskiej firmy na Litwie, a także menadżerowie firm, z którymi przeprowadzono wywiady, podkreślają, że wieloletnie doświadczenie pokazuje, że inwestorzy zagraniczni przy wyborze lokalizacji inwestycji największą wagę przywiązują do obecności wystarczającej liczby specjalistów.
Mówi, że czynnik talentów to jeden z decydujących czynników, który wniesie wartość dodaną w rozwój firmy. I mówi, że dopiero potem pójdą inne ważne aspekty: korzystny system podatkowy, stabilny system prawny i polityczny, dobra infrastruktura i inne aspekty.
Zauważa, że zaspokajanie potrzeb w zakresie lokalizacji przedsiębiorstw jest już jednym z głównych czynników przyciągania BIZ. Sobotnia noc. Zaakceptowała to od tego, jak zostanie rozwiązana ta kwestia, zależy przyciągnięcie przyszłych inwestycji oraz atrakcyjność inwestycji naftowych.
W ważnym momencie warto wspomnieć także o transporcie lotniczym. Im więcej będzie rozwijanych bezpośrednich połączeń innymi liniami lotniczymi, tym większa będzie wartość dodana do rynku i atrakcyjniejsza lokalizacja dla inwestycji – mówi, o czym mówi duński inwestor.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
Temat branżowy
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”