Wystawa zapraszająca do zapoznania się z historią przedmieść Kowna: Aleksotas i Freda

Państwowe Archiwum Obwodowe w Kownie kontynuuje cykl wystaw na przedmieściach Kowna i 12 maja. zaprasza na wystawę „Historia przedmieścia Kowna”. Aleksotas i Freda”.

Ta część miasta Kowna na lewym brzegu Niemna była „blisko i daleko” w wirze wydarzeń historycznych, po upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wraz z upadkiem Zaniemu przez Prusy w 1807 r. – dla Księstwo Warszawskie od 1815 Będąc częścią Imperium Rosyjskiego, od 1837 należało do Królestwa Polskiego. – Augustavos, a od 1867 – Gubernia Suwalska. Dlatego dokumenty historyczne z tej części Zarzecza znajdują się w archiwach różnych krajów.

Tradycyjnie w pierwszej kolejności wystawa ma na celu pokazanie dokumentów przechowywanych w archiwach regionalnych państwa kowieńskiego. Partnerami wystawy są Centralne Archiwum Państwowe Litwy i Suwalskie Archiwum Państwowe.

Wewnętrzna karta paszportowa pedagoga Juozasa Damijonaitisa Republiki Litewskiej. 1920 / Zdjęcie organizatorów.

Stara część Aleksot została przyłączona do miasta Kowno w 1919 r., reszta w 1931 r. Eksponowane dokumenty wydziałów budownictwa, paszportów, oświaty, gospodarki gminy Kowna, Kowieńskiej Powiatowej Komisji Budowlanej i Funduszy Dokumentacyjnych Inspekcji Skarbowej odzwierciedlają życie obywatelskie tego przedmieścia w okresie międzywojennym. Są to znane osobistości naukowe i publiczne: pedagog J. Damijonaitis, astronom B. Kodatis, aktorka O. Rymaitė, prof. Pan Songailos, prof. V.Cepinskis, prof. T.Ivanauskas, prof. Z. Žemaičius, prof. Wewnętrzne mapy paszportowe F. Butkevičiusa, botanika K. Grabauskasa-Grybauskasa, dokumenty planistyczne Aleksota i Fredy, dokumenty budowy szkoły podstawowej J. Damijonaitisa, plany domów mieszkańców, fabryk, warsztatów, zdjęcia lotnicze.

Nauczyciel. Projekt dwukondygnacyjnego domu mieszkalnego Antanasa Maliauskisa w Aleksote. Inżynier K. Veitagas. w 1924 r. / Zdjęcie organizatorów.

Na wystawie znajdują się dokumenty Biura Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Litewskiego i jego dyrektora Konstantinasa Regeli, projekt kolejki linowej Aleksots, otrzymane z Centralnego Archiwum Państwowego Litwy i Archiwum Państwowego w Suwałkach – dokumenty notariuszy właściciela dworu Freda Juoz Godlevskis o sprzedaży ziemi Głównej Kompanii Kolei Rosyjskich pod budowę kolei.

Projekt zagospodarowania części Aleksot między ulicami S. Darius i S. Girėnas oraz Linksmosia. w 1934 r. / Zdjęcie organizatorów.

Odwiedzających Salę Archiwum powita kolejny eksponat – jest to eksponat przygotowany przez Litewskie Towarzystwo Orchidei – prezent dla mieszkańców Kowna, pozdrowienie dla Ogrodu Botanicznego WDU i Wiosny. Wystawa storczyków w archiwum będzie otwarta także 13 maja. (sobota) od 12:00 do 16:00 W sobotę o 12:00 organizowana jest edukacja dla zwiedzających – „Polowanie na storczyki”. śladami Juozapsa Varševicia” o godz. 14.00. – „Kolorowy świat storczyków. Podróż z dżungli do Europy”.

Zdjęcie organizatorów.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *