Wystawa w Raudondvarach upamiętniająca hrabiów Tyszkiewiczów: jak żyła i bawiła się ówczesna europejska elita

Będąc niezwykle bogatym, hrabia Benediktas Henrikas Tiškevičius (1852-1935) mógł żyć luksusowo w Paryżu, aw Nicei mógł jeździć na polowanie do Afryki lub pływać przez krótki czas w Ameryce na własnym szybkim jachcie. Jednak ze wszystkich swoich podróży zawsze wracał do swoich posiadłości pod Kownem i Wilnem.

Szczególnie ważny był dla niego dziadek Raudondvaris. To gniazdo jego rodziny, w którym spoczęli w 1866 r. Dziadek Benediktas Emanuelis, który zmarł w Paryżu, aw 1883 r. Szczątki Clary Elizabeth Bancroft, żony samego Benedykta Henryka, zmarłej w Szwajcarii.

Kolejną pasją hrabiego BH Tiškevičiusa była fotografia artystyczna, którą zainteresował się w XIX wieku. we wczesnych latach 80-tych, kiedy pojawiły się negatywowe płyty ze szkła emulsyjnego. Oprócz konwencjonalnych odbitek z bromku srebra, entuzjastyczny artysta fotograf wykorzystał również odbitki gumowe, platynowe i węglowe.

Hrabia był członkiem prestiżowego Paris Photo Club, jego prace publikowane były w ówczesnych publikacjach i magazynach, a goście salonów fotografii artystycznej podziwiali jego zdjęcia. BH Tiškevičius wystawiał swoje fotografie we Lwowie, Berlinie, Warszawie, Glasgow, Turynie, Brukseli, a mieszkańcy Wilna mogli oglądać jego prace w 1902 roku. Na targach gospodarczo-przemysłowych.

BH Tiškevičius utrwalił luksusowe wnętrza pałaców, otoczenie majątków, życie i rozrywki arystokratów, podróże, fotografował członków swojej rodziny i krewnych, podziwiał przyrodę, studiował typy i domy mieszkańców Zakopanego i Litwy, tworzył scenki artystyczne na łonie natury i w swoim studiu fotograficznym. I nawet jeśli niektóre zdjęcia miały pozostać w rodzinnych albumach, a inne przeznaczone były na wystawy i magazyny, to wszystkie one interesują współczesnego widza jako świadków przeszłości.



Wystawa „Pracownia fotograficzna hrabiego Benediktasa Henrikasa Tiškevičiusa”

© Archiwum organizatorów

Po 1906 r. BH Tiškevičius przestał brać udział w wystawach, jego zainteresowanie fotografią ustało z niewiadomych przyczyn. Hrabia zmarł w 1935 roku. 13 maja, w wieku 83 lat, pochowany w Nicei, w rodzinnym grobowcu obok matki.

Prace wystawione na wystawie „Pracownia fotograficzna hrabiego Benediktasa Henrikasa Tiškevičiusa” należą do kolekcji rodziny Petraičiusów oraz do oddziału Muzeum Szawli „Aušras” – Muzeum Fotografii.
Eksponaty lub ich kopie dostarczyły również Muzeum Okręgowe w Kownie, Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki, Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki MK Čiurlionisa, Muzeum Historii Trok, Muzeum Kretinga, Muzeum Kurort Połąga, Muzeum MO, Muzeum Nicefor Niepce (Francja), Biblioteka Narodowa Francji , Rijksmuseum w Amsterdamie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Bibliotekę Narodową, Muzeum Zamek Królewski w Warszawie, Fundację Ciechanowiecką oraz prywatnych kolekcjonerów Jürgena Stubbe, Gintautasa Trimakasa, Pauliusa i Svajonė Stanikai.

Wystawa w zamku Raudondvaris będzie czynna do 29 sierpnia.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji publikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a po uzyskaniu zgody konieczne jest podanie DELFI jako źródła.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *