Wystawa w Musée du Palais des Seigneurs: splendor starożytnych sreber, które nie podlegają historii

Muzeum Pałacu Lordów prezentuje wystawę cennych przedmiotów srebrnych ze zbiorów kolekcjonerów wileńskich. Tutaj będzie można zobaczyć najstarsze zachowane dzieła, powstałe w XVII wieku. w Wielkim Księstwie Litewskim (LDK) oraz ostatnich mistrzów XVIII-XIX w., którzy pielęgnowali tradycje wileńskiej szkoły złotniczej. Oferty pracy.

XIII wiek tradycja w tworzeniu

Srebro było wysoko cenione od czasów starożytnych, używane zarówno w życiu sakralnym, jak i codziennym. Pierwsze srebrne przedmioty przybyły na Litwę około I wieku. W postaci monet Cesarstwa Rzymskiego.

Lokalne wyroby ze srebra zaczęto produkować w XIII wieku. Początkowo było to srebro, aw XIII-XIV wieku produkowane są już srebrne sztućce i zastawa stołowa.

Przez wiele stuleci na Litwie działało wielu utalentowanych złotników, którzy tworzyli srebrne i złote przedmioty dla władców, duchowieństwa, szlachty i zamożnych mieszczan. Na przykład w majątku wielkiego księcia Giedymina w XIV wieku. złotnik Jakub jest wspomniany w pierwszej połowie.

1495 23 sierpnia W Trokach wielki książę Aleksander Litewski zatwierdził statut Cechu Złotników Wileńskich, a sam cech założyła grupa doświadczonych złotników z ośrodków złotniczych Polski iz Niemiec.

Część złotników pracowała w dobrach władcy i szlachty LDK, z których chyba najbardziej znanym był Giovanni Jacopo Caraglio (1505-1565), mistrz renesansu klasy europejskiej z Werony, który pracował w dobrach Zygimana Augusta.

Do domu i kościoła

W pierwszej części wystawy prezentowane są pierwsze dzieła stworzone przez LDK w XVII i XVIII wieku. Jest XVII wiek. srebrne łyżeczki, sygnet, pas zdobiony srebrnymi detalami, XVIII w. Kawiarnia i inne prace Georga Ludwiga Kikenapa, złotnika pracującego dla Karola Stanisława Radziwiłła.

Obok eksponowane są dzieła sakralne różnych wyznań – ramy, kielichy, relikwiarz, komunia, kadzielnica, filakterium, puchary kiduszynowe.

W drugiej części wystawy eksponowana jest największa, XVIII-XIX w. Wyroby złotników pracujących w Wilnie. Dzięki kolekcjonerom udało się zebrać w jednym miejscu prace słynnych wileńskich złotników i tym samym pokazać retrospektywę ich prac.

Historia: zwiedzający ekspozycję mają niepowtarzalną okazję zapoznać się z dziełami starożytnych złotników, wykorzystywanymi zarówno w domu, jak i np. w obrzędach kościelnych. / fot. M. Kamińskas

Wystawa prezentuje prace złotnika Tada Skendzerskiego (pracował od 1768 do 1789) i jego syna Ignotosa Skendzerskiego (1769-1806, pracował od 1790 do 1806), którzy pracowali w Wilnie u schyłku Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Na wystawie prezentowane są prace ucznia tego ostatniego, pochodzącego z województwa krakowskiego, ale datowanego na 1790 r. naczynia, pudełka i inne przedmioty zdobione srebrnymi monetami autorstwa Vaitiekusa Jastžembskisa (1765–1837, pracował 1793–1837 ) pracującego w Wilnie, miskę wykonane przez syna złotnika Jonasa (pracował 1840–1859), a także inne naczynia złotnicze sygnowane przez V. Jastžembskisa znakami wdowy Daraty (1837-1859, która prowadziła warsztat), która prowadziła warsztat po śmierci męża.

Na wystawie zobaczyć można niezwykle rzadkie dzieła z Berlina, które znajdują się w Wilnie od 1790 r. zastawa stołowa autorstwa złotnika Jacoba Gustava Hahna.

Możliwość zobaczenia rarytasów

Na wystawie można zobaczyć niezwykle rzadkie dzieła z Berlina, które znajdują się w Wilnie od 1790 r. zastawa stołowa autorstwa złotnika Jacoba Gustava Hahna (1756-1835, pracował 1790-1835). To nie przypadek, że w pobliżu wystawione są prace jego uczniów Ludwiga Röhra (1776-1838, pracował 1807-1838) i jednego z najsłynniejszych XIX wieku. Dzieła wileńskiego złotnika Kristupasa Benjamina Vagnerisa (pracował od 1796 do 1843), które wyróżniają się wysmakowaną formą i mistrzowskim wystrojem.

Tradycje wileńskiego złotnictwa kontynuuje na wystawie zastawa stołowa, cukiernice i solniczki autorstwa Leopolda Krupińskiego (pracował od 1813 do 1840) i Jonasa Tumilasa-Danišauskasa (pracował od 1844 do 1880), uczniów V. Jastžembskisa i KB Wagnera.

Na wystawie prezentowane są prace wileńskich złotników Jokūbasa Preiziga (pracował od 1811(?), Antanasa Poliutasa (pracował od 1814), Frydricha Vilhelma Rykmansa (1821–1856, pracował 1840–1856) i innych. Niezwykle rzadkie przykłady twórczości Kowna złotnicy, Karaliaučius i Dzieła mistrzów Kłajpedy.

Ekspozycję uzupełnia kilka ciekawych walorów posiadanych przez kolekcjonerów, wśród których znajdują się II-III w. Kieliszek do wina stworzony w Cesarstwie Rzymskim, XVII wiek. kielich zdobiony monetami kutymi w ówczesnym Gdańsku itp.


Co? Wystawa „Blask antycznych sreber w zbiorach prywatnych wilnian”.

Gdzie? W Muzeum Narodowym PAŁAC PANÓW WIELKIEGO KSIĘSTWA LITEWSKIEGO (Katedros a. 4, Wilno).

Kiedy? Ważny do 19 lutego.


Dzielenie się zbiorami i wiedzą

Na wystawie prezentowane są cenne przedmioty srebrne, które zgromadzili w swoich zbiorach wileńscy kolekcjonerzy. Na wystawę wypożyczyli znani kolekcjonerzy: Kęstutis Mickevičius, Paulius Steponavičius, Mantas Steponavičius, Zigfridas Jankauskas, Rimvydas Baranauskas, Viačeslav Zdanovičus i inni.

Kurator wystawy Dalius Avižinis zaprasza na wydarzenia specjalnie poświęcone tej wystawie. 19 stycznia 18.00 planowana prezentacja książki „Srebrna pamięć: znaki w zbiorach Ojczyzny Kęstutisa Mickiewicza”, 2 lutego. 18.00 odbędzie się wykład Mariusza Daraškevičiusa „Wielki jest szlachcic – srebrna łyżka!” Naczynia i narzędzia z metali szlachetnych w dobrach litewskich w XIX wieku”. Zorganizowane zostaną specjalne wycieczki, podczas których kurator wystawy D. Avižinis przybliży inne historie wileńskich złotników.

Fot. M. Kamińska.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *