W czwartek w Centrum Turystycznym Sejmu zostanie otwarta wystawa „Polska i Litwa – razem w imię wolności”.
Inicjatorka wystawy Rita Tamašunienė, przewodnicząca Zespołu ds. stosunków międzyparlamentarnych z Senatem i Sejmem RP, Rita Tamašunienė, Iwona Arent, przewodnicząca Zespołu ds. stosunków międzyparlamentarnych Sejmu RP z Republiką Litewską Iwona Arent, kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP na Litwie, pełniący obowiązki Ambasadora Andrzejusa Dudzińskiego, Zastępca Dyrektora Muzeum Historii Polski Anna Piekarska.
Przedstawiciele Wielofunkcyjnego Centrum Kultury w Niemenczynie zaprezentują program muzyczny poświęcony dniu odzyskania przez Litwę niepodległości.
Wystawa prezentuje najważniejsze momenty w stosunkach Litwy i Polski w latach 1989-1990, które zadecydowały o historii obu krajów, moment Drogi Bałtyckiej, ponowne nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Litwą a Polską oraz dokumenty uznania niepodległości Litwy.
„Działalność ruchów wyzwoleńczych litewskiej i polskiej Sąjūdis „Solidarności” w latach 1989-1990 była bardzo ważna w historii obu krajów. Obydwa ruchy wniosły znaczący wkład w wyzwolenie krajów spod okupacji sowieckiej i nawiązały ścisłą współpracę. Pierwszym miejscem, które w 1989 r. zostało wybrane przez posłów litewskiego Sąjūdis na wizytę zagraniczną, była Warszawa, a w styczniu 1991 r. 13 polskich dziennikarzy i polityków było w parlamencie litewskim, gdy w pobliżu parlamentu stały barykady, a po całym kraju jeździły radzieckie czołgi. miasto” – wyjaśnia R. Tamašunienė, inicjatorka wystawy.
Wystawa „Polska i Litwa – razem w imię wolności”, przygotowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie i Ambasadę RP na Litwie we współpracy z Centralnym Archiwum Państwowym Litwy, Archiwum Specjalnym Litwy i Instytutem Polskim w Wilnie , będzie można oglądać w Centrum Turystycznym Sejmu do 20 marca.
Wystawę można oglądać w poniedziałek od 8:00 do 17:00, wtorek, środę i czwartek od 8:00 do 19:00, piątek od 8:00 do 15:45.
Zdjęcie z biura Sejmu.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”