14 maja, godz. 17:30 Wernisaż wystawy „Podwójnie za darmo” odbędzie się na dziedzińcu MK Sarbievijas Uniwersytetu Wileńskiego (VU) (Universiteto St. 3).
„Podwójnie wolna” to jedno ze słów sufrażystki z 1918 roku, która komentowała publikację dekretu z 28 listopada. To zdanie doskonale opisuje doświadczenie Polek i Litwinek – wolnych, bo odzyskano niepodległość i wolnych, bo uzyskały prawa obywatelskie. Historie niezwykłych Polek i Litwinek, które zabiegały o niepodległość i prawa polityczne dla swoich krajów, zostaną zaprezentowane w Wilnie w ramach wystawy plenerowej „Podwójnie wolne”. Prawa polityczne kobiet w 1918 r.”. We współpracy z Virginią Jurėnieną, profesor Uniwersytetu Wileńskiego, wystawę uzupełniono historią i biografiami litewskich sufrażystek, których wysiłki zaowocowały litewską polityką praw kobiet nieco wcześniej niż polska. Wystawa będzie prezentowana czynne od 14 maja do 17 czerwca w godzinach pracy VU.
Po otwarciu wystawy o godz. 18.30. w sali kinowej „Pasaka” (ul. Sv. Ignoto 4) odbędzie się premiera filmu „Galiūnes” (reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski, 2018, 70 min., Polska) oraz spotkanie z jego reżyserami.
„Jesteśmy ludźmi i żądamy praw człowieka!” – oświadczyła Kazimiera Bujwidowa, inicjatorka zniesienia zakazu studiowania przez kobiety. „Odważmy się być wolni!” – apelowała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka do Sejmu w czasach, gdy kobiety nie miały prawa głosu. „Chcemy całego życia!” – krzyczała Zofia Nałkowska, domagając się równości nie tylko politycznej, ale i społecznej. Walczyli o swoje prawa w kraju, którego wówczas nie było nawet na mapie. Powiedziano im: „To nie czas na walkę o prawa kobiet!” Bojownicy, patrioci, aktywiści, żołnierze, sufrażystki – ich historię opowiada regeneracyjny film dokumentalny „Moce” w reżyserii Marty Dzid i Piotra Śliwowskiego. Film będzie wyświetlany w języku polskim z napisami litewskimi. Wstęp jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – obowiązkowa rejestracja.
Organizatorzy: Instytut Pileckiego w Warszawie, Ambasada RP w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie, Wydział Komunikacji Centrum Studiów Genderowych VU, kino „Pasaka”.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”