Wystawa „Podwójnie za darmo. Prawa polityczne kobiet w 1918 r.”

14 maja, godz. 17:30 Wernisaż wystawy „Podwójnie za darmo” odbędzie się na dziedzińcu MK Sarbievijas Uniwersytetu Wileńskiego (VU) (Universiteto St. 3).

„Podwójnie wolna” to jedno ze słów sufrażystki z 1918 roku, która komentowała publikację dekretu z 28 listopada. To zdanie doskonale opisuje doświadczenie Polek i Litwinek – wolnych, bo odzyskano niepodległość i wolnych, bo uzyskały prawa obywatelskie. Historie niezwykłych Polek i Litwinek, które zabiegały o niepodległość i prawa polityczne dla swoich krajów, zostaną zaprezentowane w Wilnie w ramach wystawy plenerowej „Podwójnie wolne”. Prawa polityczne kobiet w 1918 r.”. We współpracy z Virginią Jurėnieną, profesor Uniwersytetu Wileńskiego, wystawę uzupełniono historią i biografiami litewskich sufrażystek, których wysiłki zaowocowały litewską polityką praw kobiet nieco wcześniej niż polska. Wystawa będzie prezentowana czynne od 14 maja do 17 czerwca w godzinach pracy VU.

Po otwarciu wystawy o godz. 18.30. w sali kinowej „Pasaka” (ul. Sv. Ignoto 4) odbędzie się premiera filmu „Galiūnes” (reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski, 2018, 70 min., Polska) oraz spotkanie z jego reżyserami.

„Jesteśmy ludźmi i żądamy praw człowieka!” – oświadczyła Kazimiera Bujwidowa, inicjatorka zniesienia zakazu studiowania przez kobiety. „Odważmy się być wolni!” – apelowała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka do Sejmu w czasach, gdy kobiety nie miały prawa głosu. „Chcemy całego życia!” – krzyczała Zofia Nałkowska, domagając się równości nie tylko politycznej, ale i społecznej. Walczyli o swoje prawa w kraju, którego wówczas nie było nawet na mapie. Powiedziano im: „To nie czas na walkę o prawa kobiet!” Bojownicy, patrioci, aktywiści, żołnierze, sufrażystki – ich historię opowiada regeneracyjny film dokumentalny „Moce” w reżyserii Marty Dzid i Piotra Śliwowskiego. Film będzie wyświetlany w języku polskim z napisami litewskimi. Wstęp jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – obowiązkowa rejestracja.

Organizatorzy: Instytut Pileckiego w Warszawie, Ambasada RP w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie, Wydział Komunikacji Centrum Studiów Genderowych VU, kino „Pasaka”.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *