4 listopada w podziemiach Muzeum Sztuki Pałac Radziwiłłów została otwarta wystawa zbiorowa współczesnych twórców „Zarysy historii Ukrainy: wymowne”. Głównym celem wystawy jest zapoznanie zwiedzających z prawdziwą historią Ukrainy poprzez przypomnienie im, że Ukraina zawsze była niepodległym krajem z własną historią, kulturą i tradycjami. Oczywiście pieniądze zebrane z wystawy przeznaczane są na wsparcie armii ukraińskiej.
„Dziś niezwykle ważne jest, aby jak najgłośniej mówić o historii Ukrainy i jej rozwoju. Świat na nowo odkrywa ukraińską sztukę, dziedzictwo, architekturę, muzykę i wiele innych warstw kultur tej ziemi. A w tym czasie naród ukraiński stara się z całych sił dalej tworzyć historię autonomicznego państwa, pielęgnować jego tożsamość i budować nową narrację narodu” – wyjaśniają organizatorzy wystawy o znaczeniu takich instalacji artystycznych.
Podczas wystawy swoje prace zaprezentuje pięciu artystów: Algiras Jakas, Ieva Rojūtė, Valentin Odnoviun, Vytenis Burokas, Vytautas V. Jurgutis. Dokładność faktów historycznych zapewnia Tetiana Boriak, ukraińska historyczka.
Według organizatorów wystawy miejsca nie zostały wybrane przypadkowo: bardzo przypominają labirynty fabryki, w której ukrywali się obrońcy Mariupola. Architektem wystawy jest projektant i artysta Vytautas Gečas, zajmujący się projektowaniem konceptualnym. Eksperymentując z kontekstem i percepcją tematu, twórca posługuje się złożonością, fragmentacją, nawarstwianiem i mieszanymi odniesieniami, dzięki czemu naprawdę udało mu się odtworzyć atmosferę huty Azovstal.
Kuratorka wystawy – Milda Dainovskytė (i jej asystentka Kristė Stankevičiūtė) – niezależna kuratorka sztuki współczesnej, artystka, członkini duetu kuratorskiego (z Lauryn Skeisisgielą) i jednej z sal spotkań Lokomotif (2019-2021). założyciele formowania tożsamości miasta, założyciele.
Według sponsorów wystawy, Fundacji „1K Support” i jej lidera Olega Shurayeva, Litwinom wciąż brakuje wiedzy na temat tła historycznego Ukrainy, ponieważ niektórzy nadal uważają, że Ukraina jest bratnim narodem rosyjskim.
„Ważne jest teraz inwestowanie w popularyzację historii Ukrainy, krajów bałtyckich i Polski, co pomaga uzyskać opór wobec rosyjskiej propagandy. Cóż, takie wystawy jak ta sprawiają, że jest nie tylko pouczająca, ale i ciekawa – artyści i organizatorzy wystawy to prawdziwi profesjonaliści, którzy wykonali wiele wartościowych prac. Myślę, że to wystawa sztuki, która będzie nie tylko istotna, ale także zrozumiała, ciekawa, oddająca nastroje Ukrainy. »
Wystawę można zwiedzać do 27 listopada.
Zdjęcie organizatorów.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.