Wystawa „Góra i dół” słynnych artystów kowieńskich Živilė Bardzilauskaitė-Bergins i Yurisa Berginsa przedstawia dialog między malarstwem a ceramiką.
porcelanowa rzeczywistość
Duet artystyczny prezentujący swoją twórczość w sekcji Narodowej Historii Muzyki Muzeum Miejskiego w Kownie zdaje się dyskutować między sobą o języku artystycznym. Dzieła obu twórców łączy mistrzostwo, znajomość rzemiosła, dynamika prac, jaskrawe kolory, formy estetyczne i poszukiwanie motywów życiowych.
Ž.Bardzilauskaitė-Bergins prezentuje w kilku salach muzeum najnowsze obrazy, których ornamentyka i ekspresja, kolorystyka doskonale komponuje się z wysoce konceptualnymi porcelanowymi obiektami rzeźbiarskimi J.Berginsa, w których aktualizowane są tematy społeczne i polityczne. Jednak stylistyka koloru i formy wystawy stanowi jedność.
Uznany mistrz porcelany nigdy nie ustaje w poszukiwaniach, dlatego wiele jego prac zawsze wymaga dłuższej przerwy, ponieważ zawiera wiele znaków i symboli. Styl tego artysty jest łatwo rozpoznawalny – wyraziste kształty i graficzne odcienie odróżniają je od prac innych ceramików. Jego porcelanowa rzeźba często składa się z wielu detali, w których dominuje różnorodność kolorów i kontrastów.
Prace J. Berginsa są mocne wizualnie. Często posługuje się jasnymi kolorami podstawowymi, silnymi kontrastami i zestawia je z realistycznymi czarno-białymi obrazami. Twórczą estetykę artysty wyróżniają kombinacje porcelany, różnorodność obrazów, malowanie na glazurę.
„W kreacji najważniejszy jest dla mnie pomysł, więc denerwuje mnie, gdy trzeba uczestniczyć w wystawie, której temat jest podany z góry” – tłumaczy autorka. – Moja żona i ja pracujemy w tej samej pracowni porcelany, ale style są różne. Nasze pomysły na pracę są różne, używam realistycznych obrazów, moja żona – bardziej abstrakcyjnych obrazów.”
Juris Bergins. Prima Vera. Porcelana. w 2019 / Zdjęcie organizatorów.
J.Bergins koduje w swoich pracach symbolikę polityczną, społeczną i kulturową. Najnowsze prace autora wyróżniają tematyka toczącej się wojny, totalitaryzmu i agresji. Autor zaprasza do refleksji nad następującymi pytaniami.
Stół inspirowany porcelaną
Z. Bardzilauskaitė-Bergins znamy od kilkudziesięciu lat jako ceramik, która tworzyła doskonałe dzieła w porcelanie, a teraz mamy okazję poznać ją jako znakomitą malarkę, która prezentuje nowy cykl swojej ekspresji i dynamiki.
W twórczości Ž.Bardzilauskaitė-Bergins dominuje jasna kolorystyka i bogata ornamentyka, zbliżające autora do stylistyki orientalnej. Większość prac jest pełna harmonii i pełni optymistycznego życia.
Na tle malarstwa litewskiego prace artysty wyróżniają się zmieniającą się gamą jaskrawych kolorów, figlarną ornamentyką, ekspresyjną stylistyką, tematyką nauczaną językiem obrazów i symboli. Obraz, wydarzenie, symbol, szczegóły życia codziennego są ważne w fabule obrazu.
Cykl obrazów zawiera dużą ilość okrągłych kształtów i ich przekształceń, które dzięki bogatej ornamentyce kolorystycznej tworzą odwieczny cykl życia i natury, powtórzenia a zarazem niepowtarzalności. Tak powstaje kontrastujący świat sprzeczności i skóry właściwej, zaskakujący różnorodnością stylistyczną i tematyczną.
Živile Bardzilauskaitė-Bergins. Ambicja. w 2021 / Zdjęcie organizatorów.
Sama autorka tak mówi o swojej pracy, związkach ceramiki i prac: „Malarstwo pojawiło się w moim życiu w szkole artystycznej w Szawlach. Ceramikę wybrałam przypadkiem, ale się nie zawiodłam. Porcelana to grafika, malarstwo, cokolwiek Więc mój obraz wyszedł z malarstwa porcelanowego. Porcelana narodziła się na wschodzie, to znaczy, podobno z nią lub przez porcelanę, przekazywano orientalny nastrój. Moje malarstwo i moja porcelana łączy możliwość wyrażając siebie. Porcelana – zwłaszcza kość – jest niewielkich rozmiarów, aw malarstwie jestem wolna. Te dwa kierunki artystyczne są we mnie nierozłączne.”
Dla Z. Bardzilauskaitei-Bergins kolory są jak odbicia duszy: „Chcę żyć, być szczęśliwym i dawać innym dobre emocje, nawet jeśli świat wokół nas jest bardzo różnorodny.
Co? Wystawa „Od góry do dołu”.
Gdzie? w Sekcji Historii Muzyki Narodowej Muzeum Miejskiego w Kownie (ul. L. Zamenhofo 8).
Gdy? Do 10 września.
Uznani programiści
Prace J. Berginsa, który tworzy w Kownie i Rydze, znane są na całym świecie. w 1985 r. Projektant od 1987 r. ukończył Łotewską Akademię Sztuk Pięknych. Uczestniczy w wystawach – prezentował swoje prace na Łotwie, w Estonii, Litwie, Kanadzie, USA, Niemczech, Danii, Australii, Włoszech, Japonii, Nowej Zelandii, Jugosławii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych Królestwo, Węgry, Finlandia, Korea Południowa, Tajwan, Chiny. w 1992 otrzymał stypendium w Banff Centre for the Arts (Kanada), następnie kilka nagród i wyróżnień: w 1995 II nagroda „Achat-Prix” (Faenca); w 1996 dyplom honorowy (II miejsce) „Cup-96” (Belgrad); w 1997 Nagroda Specjalna w Konkursie Burmistrza Sydney (Shepparton, Australia). w 1998 r. W Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenza prace J. Berginsa wzięły udział w wystawie „Da Fontana a Valentini ed oltre” z pracami Pabla Picassa, Petera Voulkosa i innych. dzieła autorów.
Autor znajduje się na Edukacyjnej Liście Artystów Uniwersytetu Sonoma w Stanach Zjednoczonych, z której korzysta Wydział Historii Sztuki Uniwersytetu Michigan. Prace publikowane były w czasopismach: „New Ceramic” (Niemcy), „Ceramic and Perception Art” (Australia), „American Craft” (USA); World of Art (Londyn, Wielka Brytania), La Biennale di Venecia 58., MoMA. Nowy Jork, Guggenheim NYC i Berlin Biennale.
Jest członkiem związków zawodowych malarzy litewskich i łotewskich, stowarzyszenia profesjonalnych artystów „Balsa” w Nowym Jorku, Międzynarodowej Akademii Ceramiki w Genewie.
Dzięki entuzjazmowi artysty narodziły się międzynarodowe wydarzenia: wystawa współczesnej ceramiki bałtyckiej „Pavasaris”, międzynarodowe sympozjum ceramiczne „Redukcja”. J.Berginsas jest twórcą, organizatorem i uczestnikiem idei Międzynarodowego Sympozjum Porcelany Kostnej „Sky”.
Ž.Bardzilauskaitė-Bergins ukończyła Wileński Instytut Sztuki (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Jego biografia twórcza obejmuje około trzech tuzinów wystaw osobistych na Litwie, Łotwie, w Grecji; artysta brał udział w międzynarodowych wystawach konkursowych w Australii, Nowej Zelandii, Japonii, USA, Polsce, Chinach, Chorwacji, Chinach, Wielkiej Brytanii, Grecji, Hiszpanii, Włoszech itp. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana: w 2009 r. – III stopień Marka „Santakos”; w 2013 r. nagroda motywacyjna na wystawie konkursowej „2nd China Kaolin Grand Prize for International Ceramic Art” (Chiny); w 2014 dyplom z III Biennale Wilna za nowatorską ekspresję sztuki ceramicznej; w 2019 r. Nagroda Srebrnej Plagi „Zelina 19” (Zagrzeb), na XIII Wystawie Ceramiki Bałtyckiej „Pavasaris” (Wilno) zajęła III miejsce; w 2020 roku na wystawie konkursowej „Odrodzenie” (Kowno) – dyplom twórczych wyników w malarstwie, 2020 „Galeria sztuki online prowadzona przez Światową Federację Klubów Artystycznych Zervas” (Grecja) – nagroda honorowa za indywidualną wystawę malarstwa; w 2021 Nagroda „Międzynarodowa Wystawa Sztuki Indolitewskiej” itp.
Ž.Bardzilauskaitė-Bergins jest członkiem stowarzyszenia artystów profesjonalnych „Głos” w Nowym Jorku, należy do Związku Artystów Litewskich i przez pewien czas kierował sekcją ceramiki kowieńskiego oddziału tego związku. Jest odpowiedzialna za sympozjum „Redukcja”, wystawy „Pavasaris” współczesnej ceramiki z krajów bałtyckich.
Zdjęcie organizatorów.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.