Przyłączenie Kłajpedy do Litwy to jedno z najważniejszych wydarzeń XX wieku. w historii Litwy, która wywarła ogromny wpływ na rozwój gospodarczy, kulturalny i polityczny. W 1923 roku młoda Republika Litewska udowodniła, że potrafi skutecznie i skutecznie bronić swoich interesów: Litwa zwróciła się na zachód i stała się państwem morskim. Na wystawie „1923. Kłajpeda i Litwa: historia, polityka, dyplomacja” nie tylko szczegółowo przedstawiono wydarzenia z 1923 r., postaci, które zadecydowały o przyszłości regionu, ale także prezentuje XIX wiek regionu Małej Litwy w okresie na początek konteksty historyczne i kulturowe drugiej połowy XX wieku
Na wystawie „1923. Kłajpeda i Litwa: historia, polityka, dyplomacja” prezentowany jest materiał dokumentalny, kartograficzny, ikonograficzny, gromadzony przez kilkadziesiąt lat w różnych litewskich i francuskich archiwach, muzeach, bibliotekach i kolekcjach prywatnych. Niektóre z nich są mało znane lub prezentowane publiczności po raz pierwszy. Informacje tekstowe i wizualne uzupełniają ekskluzywne autentyczne eksponaty z Muzeum Wielkiej Wojny im. Vytautasa, Specjalna Selekcja Oficerów w 1923 r. mapa wykorzystana w wydarzeniach styczniowych, osobisty pistolet J. Budrisa i pisma pamiątkowe z 1937 r., unikatowe zdjęcia prof. Kolekcja D. Kowno itp.
Podczas otwarcia wystawy w Muzeum Wojny 18 maja o godzinie 16:00 zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć wyjątkowe zdjęcia uchwycone podczas styczniowych wydarzeń w filmie dokumentalnym „Kłajpeda” z 1923 roku. 10-15 stycznia 1923 roku”, będą mieli również okazję sprawdzić swoją wiedzę w wirtualnej grze „Kłajpeda. 1923”. Wystawa „1923. Kłajpeda i Litwa: historia, polityka, dyplomacja” w Muzeum Wielkiej Wojny w Vytautas będzie otwarta do 28 czerwca.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”