11 maja W Narodowym Muzeum Sztuki im. MK Čiurlionisa na spotkaniu z Łukaszem Kozakiem poruszone zostaną tematy związane z różnymi istotami wampirycznymi i czarodziejami.
Autor, opierając się na źródłach z terenów Polski i Litwy, przedstawi polską mitologię ludową opartą na tradycji słowiańskiej. Zdaniem badaczki wampiry są popularnym motywem w starożytnych opowieściach, ale rzadko utożsamiane są z bohaterami religii słowiańskich. Według niego początki pierwszego wampira leżą w Polsce.
Łukasz Kozak jest mediewistą, autorem książek, specjalistą od technologii informacyjnych i upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Badacz niewidzialnych wątków historii kultury, pedagog. Stale współpracuje z Oddziałem Zbiorów Cyfrowych Biblioteki Narodowej.
Spotkanie poprowadzi antropolożka Rūta Miškinytė – historyk, kuratorka, doktorantka Uniwersytetu Wileńskiego, a także członkini komitetu organizacyjnego dorocznego zjazdu miłośników literatury litewskiej „Lituanicon”.
13 maja o 22.00 również w Narodowym Muzeum Sztuki im. MK Čiurlionisa podczas Nocy Muzeów odbędzie się koncert Adama Strugsa. Artystka wykona pieśni ludowe wybrane z repertuaru wędrownych śpiewaków żebrzących. Podczas koncertu recytowane będą wiersze Adama Mickiewicza i Bolesława Leśmiana. Śpiewakowi towarzyszyć będzie Hipolit Woźniak z lirą na kole.
Performerka, ze swoim ogromnym doświadczeniem w dziedzinie muzyki instrumentalnej oraz swoim wyjątkowym głosem, doskonale wpisuje się w tematykę tego wydarzenia.
Od 3 lutego otwarta jest wystawa prac Aleksandry Waliszewskiej w Kownie. Na wystawę składa się ponad 200 dzieł stworzonych przez 36 artystów z Polski, Czech i krajów bałtyckich od XIX wieku. do dzisiaj, a osią wystawy są prace Aleksandry Waliszewskiej.
Instytut Adama Mickevičiusa zorganizował wystawę we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki im. MK Čiurlionisa. Partnerzy – Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie, kino Romuva oraz Instytut Polski w Wilnie.
Instytut Adama Mickiewicza – 2000 powołano do życia Polską Narodową Instytucję Kultury. Jej cel, jakim jest propagowanie długofalowego zainteresowania kulturą polską na świecie, realizowany jest poprzez współpracę z partnerami zagranicznymi oraz międzynarodową wymianę kulturalną, z uwzględnieniem odbiorców końcowych i zgodnie z zapisami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na sześciu kontynentach. Instytut Adama Mickiewicza podlega polskiemu Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”