Wycieczka po festiwalu zabawek przez konstelacje muzyki

W miarę zbliżania się połowy lata Festiwal Muzyczny Pažaislis również będzie w połowie swojego 27. sezonu. Dwa letnie koncerty zachwycą słuchaczy nową wiedzą i ekskluzywnymi programami.

Podróż do gwiazd

12 lipca W Państwowej Filharmonii w Kownie Orkiestra Symfoniczna Miasta Kowna we współpracy z SIAA, funduszem wsparcia młodych śpiewaków utworzonym w Księstwie Liechtensteinu, zaprezentuje publiczności program „Podróż do gwiazd”, w którym najwspanialsze uwertury, arie i scenografie z oper i operetek. Zaśpiewają stypendyści fundacji, najlepsi soliści operowi mający już za sobą duże kariery: sopranistka Brigitta Simon z Węgier, sopranistka Cassandra Wyss reprezentująca Liechtenstein, nasi rodacy mezzosopranistka Eglė Šidlauskaitė i baryton Šarūnas Šapala, polski baryton Szymon Mechliński i bas z dalekiej Republiki Południowej Afryki Msimelelo Mbali. Wykonawcami poprowadzi Maestro Jonas Janulevičius.

Nie jest tajemnicą, że młody muzyk chcący zaistnieć na dużej scenie ma przed sobą długą i trudną podróż. w Liechtensteinie w 2006 r. Celem założonej fundacji „sic itur ad astra (siaa)” jest pomoc utalentowanym śpiewakom w rozwijaniu kariery zawodowej na scenie. Fundacja wspiera śpiewaków, fundując koncerty na międzynarodowych scenach i dając im możliwość występów z orkiestrami i znanymi dyrygentami. Z przyjemnością obserwujemy udane podróże solistów pod patronatem fundacji do sławy – dziś żaden z nich nie może się już pochwalić rozkwitającą międzynarodową karierą, znakomitymi występami w operach w Europie i innych krajach. Soliści fundacji występowali w Filharmonii Berlińskiej, Wiedeńskim Konzerthaus, Sali Koncertowej im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Filharmonii Petersburskiej i Łotewskiej Operze Narodowej.

Urodzona w Budapeszcie B.Simon rozpoczęła studia muzyczne w swoim rodzinnym kraju, później studiowała na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów, zadebiutowała w operze dwanaście lat temu. Piosenkarka była członkiem programu młodych artystów Placido Domingo, a po pandemii jej kariera obrała nieco egzotyczny kierunek – do Opery Kairskiej (Egipt).

C.Wyss jest performerem, który z powodzeniem realizuje karierę koncertową i pianistyczną. Jego recitale są chętnie słuchane przez publiczność w prestiżowych miejscach w Liechtensteinie i innych krajach. Ciekawe, że karierę wokalną rozpoczęła pod okiem innej uczestniczki tego koncertu – E. Šidlauskaitė.

Właścicielka aksamitnego mezzosopranisty E. Šidlauskaitė jest absolwentką Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru oraz Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie. Jest zwycięzcą i zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, a także finalistką prestiżowego konkursu BBC „Cardiff Singer’s of the World”. Kariera śpiewaczki rozwinęła się w zespole Opery Włoskiej w Mediolanie, z którą solistka koncertowała w Niemczech, Austrii i Francji, a następnie w Operze we Fryburgu (Niemcy). Ostatnio solistka zadebiutowała w Narodowym Teatrze Opery i Baletu Litwy, a obecnie w barwnych rolach E. może podziwiać publiczność litewskich i zagranicznych teatrów i festiwali muzycznych. Šidlauskaitė w różnych wykonaniach gatunku operowego.

Baritone S.Mechlinskis jest bardzo popularnym gościem na scenach teatrów operowych w całej Europie. Stworzonym przez niego głównym rolom towarzyszyły sukcesy w fińskich operach narodowych, Lyonie, polskich operach narodowych i innych, a jego przyszłe projekty były jeszcze bardziej imponujące. Wykonawca czeka na powrót na prestiżowy Glyndeburn Festival, debiutuje w mediolańskiej La Scali, w Glasgow iw Operze w Sewilli.

Pan Mbali rozpoczął swoją karierę jako wokalista samouk i jest obecnie uważany za wzorzec dla basu w swoim rodzinnym regionie.

S. Šapalas studiował śpiew nie tylko w rodzimej litewskiej Akademii Muzyki i Dramatu, ale także w Akademii Muzycznej w Bratysławie. Kreowane przez niego role i jego ekspresyjny głos docenia publiczność Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu, Wileńskiej Opery Miejskiej i innych teatrów.

Pan Mbali, który szybko stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych basistów na scenie południowoafrykańskiej, rozpoczął karierę jako wokalista samouk i jest obecnie nazywany standardem basowym w swoim rodzinnym regionie. Trzy lata temu śpiewak, który zdobywał nagrody w międzynarodowych konkursach, został członkiem Programu Młodych Wykonawców londyńskiego National Opera Studio i od tego czasu jego kariera rozwija się z powodzeniem nie tylko na scenach rodzimego kraju, ale także w Europa. .

Strata czasu na szukanie

14 lipca Publiczność Festiwalu Muzycznego Pažaislis będzie uraczona wyjątkowym koncertem w kościele św. Jurgisa Kankinisa (franciszkańskiego) w Kownie. Program „W poszukiwaniu straconego czasu” zaprezentuje im znany na całym świecie belgijski zespół „Huelgas”. Huelgas, kierowany od 50 lat przez Paula van Nevela, to jeden z najsłynniejszych zespołów specjalizujących się w interpretacji muzyki polifonicznej średniowiecza i renesansu. Kolektyw jest dobrze znany na całym świecie ze swoich pomysłowych programów, a krytycy niezmiennie chwalą go za żywe i innowacyjne podejście do wczesnego repertuaru. Zespół regularnie uczestniczy w największych festiwalach muzyki dawnej, gdzie często występuje w starych kaplicach, kościołach i klasztorach, budując w ten sposób poprzez swoje koncerty interdyscyplinarny pomost między architekturą a polifonią.

Występy Huelgasa zostały oklaskiwane przez publiczność w prestiżowych centrach sztuki, takich jak BBC Proms i Lincoln Center. Programy przygotowane przez zespół opierają się na gruntownej znajomości estetyki i konceptualizmu okresu średniowiecza i renesansu. Utrzymują wysoki poziom jakości wykonania – niczym wizytówka zestawu. Świadczy o tym także coraz częstsze dążenie współczesnych kompozytorów do prawykonania ich utworów przez Huelgasa.

To już trzeci rok, w którym Huelgas organizuje swój festiwal. Odbywający się podczas Zielonych Świąt w malowniczej wiosce Talant w Burgundii festiwal oferuje wiele przestrzeni do muzycznych eksperymentów, interpretacji zupełnie nieznanego repertuaru na wysokim poziomie oraz interaktywnych spotkań z publicznością. Festiwal dedykowany jest jednemu zespołowi, co jest absolutną nowością w historii festiwali muzycznych.

Dyskografia zespołu jest niezwykle bogata: zawiera ponad 100 płyt z XIII-XVII wieku. muzyka wokalna i instrumentalna. Zostały wydane przez główne wytwórnie płytowe, takie jak Sony Classical, Harmonia Mundi France, Deutsche Harmonia Mundi itp., a lista wszystkich nagród, które zdobył zespół, zajmie osobną stronę.

Dlatego słuchanie zespołu „Huelgas” na pewno jest tego warte, ponieważ krytycy mówią o tym zespole w następujący sposób: dźwięk „Huelgas” jest wyjątkowy, czystość dźwięku jest niezwykła. Każdy z dwunastu głosów jest wyraźnie słyszalny, a jednocześnie współtworzy harmonijną symfonię, czasem mocną, czasem subtelną i zawsze pełną pasji. „Huelgas” brzmi jak niebo i ziemia razem.”

Program „W poszukiwaniu straconego czasu” składa się z dwóch symbolicznych części opisujących podróż w czasie: pierwsza „Powrót do przeszłości” rozpoczyna się chorałem Jana Sebastiana Bacha i przenosi publiczność na wieki wstecz do anonimowego hymnu „Laudes regiae” napisane ok. 800 r. Na uroczystości koronacji Karola Wielkiego Druga część, zatytułowana „Aż do przyszłości”, zaprasza w podróż w przeciwnym kierunku – zaczyna się od muzyki średniowiecznej i prowadzi słuchacza przez różne musicale. style na chorał JSBacha.

Koncert zespołu „Huelgas” w jednym z najstarszych kościołów w Kownie – franciszkańskim kościele św.


Co? Koncert „Podróż w gwiazdy”.

Gdzie? Filharmonia Państwowa w Kownie.

Gdy? 12 lipca 18:00


Co? Koncert „W poszukiwaniu straconego czasu”.

Gdzie? Kościół św. Jerzego Męczennika w Kownie (franciszkański).

Gdy? 14 lipca o godzinie 19:00


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *