Wspomnienie wydarzenia NATO: Pozdrowienia polityków ujawniają wiele szczegółów

Dawne wydarzenie NATO w Wilnie ponownie rozpaliło debatę na temat zdolności głów państw do publicznego okazywania emocji. Kto ściskał ręce, kto się przytulał, były kwiaty i buziaki w policzki. Co na ten temat mówi protokół?

Beata Glebliauskienė, wykładowca na Wydziale Komunikacji, zdradziła więcej szczegółów w raporcie LNK.

„W protokole, niezależnie od tego, jak surowym, zawsze jest dużo miejsca na normy przyjęte w społeczeństwie, normy etykiety. Teraz, jako powitanie, jest już tam z jednej strony, jako odbicie z przyjętymi regułami w społeczeństwie, z drugiej strony jest to dość jasny komunikat o tym, jak ta osoba się czuje, jaki ma stosunek do innych, do wydarzenia itp. der Leyen, widzimy dwa pozdrowienia, podaje rękę Dianie Nausėdiena i całuje naszego Prezydenta. Dlaczego tak inaczej? Protokołowe powitanie to uścisk dłoni. Jednak ostatnio widzieliśmy, że na spotkaniach często pojawiali się głowy państw i prezydenci, wysocy rangą politycy. Widują się częściej niż raz w roku, często nawet częściej niż raz w miesiącu. I być może właśnie tych wszystkich rytuałów jest coraz mniej, a komunikacja staje się łatwiejsza” – komentował rozmówca.

W protokole, bez względu na to, jak surowy, zawsze jest dużo miejsca na przyjęte w społeczeństwie standardy, standardy etykiety.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w przyjęciu prezydenckim z pierwszą damą Oleną Zełenską. Szli ramię w ramię podczas przyjęcia.

„Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że podczas różnych imprez protokolarnych, gdy pojawia się urzędnik z asystą, wydaje się, że mijają, a asysta nie przeszkadza urzędnikowi w uczestnictwie we wszystkich rytuałach. I tu znowu część nieformalna: różni goście inaczej. W pewnym momencie obok przechodzi pomocnik iw tym przypadku widzimy Zełenskich trzymających się za ręce. Ale jeśli przyjrzymy się bliżej, jak trzymają się za ręce, ten uścisk nie jest romansem, ale silnym emocjonalne wsparcie dla siebie. Wiemy, że cała ukraińska delegacja, w tym przypadku i lider Ukrainy, mają trudne dni, są napięte dni, duże napięcie emocjonalne. Widzimy, jak się wspierają” – powiedział B. Glebliauskienė.

Pełna relacja – w filmie LNK:


Obecni na przyjęciu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i pierwsza dama Emine Erdogan podają sobie ręce G. Nausėda i D. Nausėdiene. D. Nausėdienė całuje też żonę prezydenta Turcji. To kultura islamska, czy całowanie żony prezydenta Turcji jest protokołem?

„Odrzućmy stereotyp, że kobiety w kulturze islamu są jak osoby na niższej pozycji, a mężczyźni dominują. Jeśli spojrzymy na etykietę przyjętą w społeczeństwie tureckim, to tak, nie chodzą one w oficjalnym środowisku trzymając się , nie pokazują swojego związku i uczuć. To naturalne, że jego żona idzie obok niego, ledwo, tuż za nim. W kulturze tureckiej akceptowane jest obejmowanie jej ramionami, a nawet dotykanie jej policzków – jak pocałunek. Kobiety tak często pozdrawiają kobiety, są mężczyźni z mężczyznami. Pierwsze damy witają się życzliwie i ciepło, jak to jest przyjęte w społeczeństwie tureckim” – wyjaśnił rozmówca.

Obecny na przyjęciu prezydent Francji Emmanuel Macron kiwa głową D. Nausėdienė – jakby próbował pocałować go w rękę, ale go nie całuje.

„W tym przypadku chyba uznał, że powitania na Litwie są takie same jak w Polsce. Wiemy, że w Polsce do tej pory szanujące się kobiety całuje się w rękę – tak naprawdę nie całuje się ręki, tylko pochyla się w stronę dłoni” . Poza tym, kiedy pan Macron przyjeżdża z panią Brigitte Macron, elegancko trzymają się za ręce. Nie ukrywa ważnej roli pana Macrona w swojej pracy, w swoim życiu, w swoim codziennym życiu „- powiedziała B. Grebliauskienė.

Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda przybyli na przyjęcie z bukietem kwiatów, który Prezydent wręczył D. Nausėdiene. Jako jedyny ze wszystkich gości przyniósł kwiaty.

„Protokół nie zobowiązuje, ale pozwala gościowi przywieźć upominek przychodząc do gospodarza. Prezentem jest zazwyczaj bukiet kwiatów, który wręcza się w tym przypadku gospodyni imprezy. Jak widzimy, tylko A. Duda przyniósł kwiaty. Wykazuje troskę i demonstruje bliskość i ciepło relacji. Bukiet kwiatów jest znowu rodzajem świadomego lub nieświadomego komunikatu dla twojego otoczenia o bardzo dobrych, szczególnie ciepłych stosunkach między przywódcami Litwy i Polsce” – powiedział rozmówca.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *