Tylko trzeci park na świecie
Z postaciami stworzonymi przez szwedzko-fińską pisarkę Tuvė Janson wyrosło ponad pokolenie. Białe okrągłe mumie i inne realistyczne lub zupełnie fantastyczne zwierzęta narodziły się w latach 50. XX wieku i poprzez książki, filmy i postaci trafiły do serc dzieci niemal na całym świecie.
Rodzina Muminków i otaczające ją postacie stały się integralną częścią fińskiej kultury. Stworzono dla nich cały park na małej wyspie w mieście Nantal, niedaleko Turku. Postacie stworzone przez Tuve Janson znajdują się w mieście „Świat Muminków”, które bardzo szczegółowo odtwarza bajeczne codzienne życie Trolli Muminków.
Wizz Air lata do Turku w Finlandii z Kowna, a bilety lotnicze są zazwyczaj bardzo tanie – 9,99 EUR w jedną stronę. Przeczytaj więcej o tym, co zobaczyć w Turku tutaj: Jeden z najtańszych lotów z Litwy: co zobaczyć w weekend w Turku?
Drugi park tematyczny poświęcony Mumiom Trolli znajduje się w Hano w Japonii. Niedawno ogłoszono, że pojawi się trzeci park rozrywki – tym razem zlokalizowany w południowo-zachodniej Polsce. Borowice koło Jeleniej Gury zostały wybrane na Dolinę Muminukai. Oczekuje się, że zostanie otwarty w 2021 r. pod koniec
Najbardziej fińskie miejsce w Europie
Borowice nie zostały wybrane przypadkowo – to tutaj znajduje się „wioska” Kalevala. Tutejszy hotel oferuje różnorodne fińskie doświadczenia – nie tylko saunę, ale także możliwość poznania fińskiej kultury i kraju. „Od dwóch lat jesteśmy miejscem najbardziej kojarzonym z Finlandią w Polsce” – gazeta.pl Przedstawiciele Kalevali powiedzieli.
Otwarto tu Instytut Kultury Fińskiej, działa szkoła języka fińskiego, organizowane są wieczory lapońskie z typowymi potrawami i sauną. Możesz jeździć psimi zaprzęgami lub zaprzęgami reniferowymi.
„Trudno znaleźć w Polsce bardziej fińskie miejsce dla Muminków” – mówili przedstawiciele hoteli. „Dodatkowo Borowice to najmniejsza osada w Karkonoszach”.
Oczekuje się, że projekt architektoniczny parku powstanie do końca marca przyszłego roku. Swoje oferty złożyło już pięć firm. Chcą tam postawić osiem drewnianych domów, w których będzie można się bawić i wynająć miejsce na nocleg. W ciągu dnia chaty te będą pełnić funkcję wesołego miasteczka, a po południu zamkną swoje drzwi przed innymi zwiedzającymi i staną się hotelem.
Właściciele Kalevali mają nadzieję, że miejsce to przypadnie do gustu zarówno rodzinom, jak i miłośnikom literatury. Spodziewają się, że budowa parku potrwa od 12 do 18 miesięcy, a w 2021 r. zostanie oddana do użytku.
Mnóstwo rozrywki w okolicy
Karkonosze i ich okolice oddalone są od Litwy o około 800 km, więc nie jest to najpopularniejszy kierunek dla rodaków z sąsiedniego kraju. Ale ten region Dolnego Śląska jest niezwykle popularny wśród samych Polaków. Zimą jego górskie kurorty Karpačas (Karpacz) i Skliarskiej Poremba (Szklarska Poręba) liczba zwiedzających jest druga po Zakopanem. Latem jest również pełen atrakcji i turystów.
Škliarska Poremba jest uważana za nieco spokojniejszy kurort niż Zakopane czy Karpacz – częściej przyjeżdżają tu na rodzinne wakacje, nie dla zabawy z przyjaciółmi. Popularne jest tu nie tylko jazda na nartach, ale także np. obserwowanie pracy dmuchaczy szkła.
Karpacz jest bardziej ruchliwy, ale jest tu też dużo dzieci. Szczególnie podoba im się interaktywne muzeum „Karkonoskie Tajemnice”. Interaktywna rozrywka, choć skierowana do dzieci, jest interesująca nawet dla dorosłych.
Karkonoskie góry owiane są legendami o magicznych miejscach i stworzeniach. Każda sala w muzeum opowiada inną magiczną historię o tajemnicach góry. Możesz sam dużo dotykać i odkrywać – gra na harfie laserowej, wydaje dźwięki deszczu i grzmotów.
W Karpaczu znajduje się oryginalny kościół – przysłano go tutaj w pudłach ze Skandynawii Kościół Vanga został odbudowany.
W pobliżu znajduje się również niewielka miejscowość Svidnica (Świdnica), która oferuje wiele: arcydzieło architektury i legenda lotnictwa wojskowego. Dwie z najsłynniejszych rzeczy w mieście to największy w Europie drewniany kościół w imię pokoju i legenda o I wojnie światowej – „Czerwony Baron”, niemiecki pilot Manfred von Richthofen.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.