Wraz ze spadkiem importu energii elektrycznej cena pozostała stabilna

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

Po dwóch wyjątkowo wietrznych tygodniach na Litwie produkcja energii wiatrowej i słonecznej wzrosła, ceny energii elektrycznej pozostały stabilne. W ciągu tygodnia lokalni wytwórcy zapewnili 41% zużycia energii elektrycznej opalanej ropą, import spadł o 13%.

W ciągu 612 dni marca średnia tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie taryfowej Nord Pool wzrosła o 2% ze 118 do 120 EUR/MWh w porównaniu z poprzednim tygodniem. Hurtowa cena energii elektrycznej na Łotwie i w Estonii była taka sama jak na Litwie, poinformował litewski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Litgrid.

Przez cały tydzień produkcja wiatru wyniosła około 49 GWh, a tylko we wtorek farma wiatrowa wyprodukowała 13 GWh. Chociaż Litwa słabo importuje około dwóch trzecich swojego zużycia, lokalna produkcja zapewniła nawet 60% zapotrzebowania na energię elektryczną w zeszły wtorek. Ze względu na wzrost produkcji energii wiatrowej w Europie Środkowej wzrósł import do Niemiec przez Polskę, choć Litwa eksportuje połowę Polski słabo, cytuje w raporcie Liutauras Varanaviius, dyrektor działu strategii Litgrid.

Zużycie energii elektrycznej na Litwie w ubiegłym tygodniu wzrosło o 2% w porównaniu z poprzednim tygodniem: z 231 GWh do 227 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie odpowiadały za 41% zużycia energii elektrycznej opalanej olejem. Łącznie w zeszłym tygodniu na Litwie wyprodukowano 93 GWh energii elektrycznej, o 13% więcej niż tydzień wcześniej, kiedy produkcja osiągnęła 82 GWh.

W ubiegłym tygodniu na Litwie największy wzrost produkcji energii elektrycznej odnotowano w elektrowniach cieplnych, gdzie produkcja wzrosła o 74 proc. o 14 GWh i 24 GWh, a także znacznie wzrosła produkcja energii wiatrowej, wzrosła o 17 proc. z 42 GWh do 49 GWh. GWh. Energia słoneczna wytworzyła 4 GWh, podobnie jak w zeszłym tygodniu, podczas gdy produkcja hydroelektryczna spadła o 28%, z 21 GWh do 15 GWh. Energia cieplna wytwarza 26% energii elektrycznej produkowanej na Litwie, energia wiatrowa 52%, energia wodna 16%, energia słoneczna 4% i inne rodzaje energii 1%.

Według relacji import/eksport (słodki), 61% zapotrzebowania ropy naftowej na energię elektryczną pochodziło z importu. W porównaniu z poprzednim tygodniem całkowity import spadł o 14%, z 208 GWh do 178 GWh. Rozróżniając import ropy, 47% energii elektrycznej trafiało do Skandynawii przez połączenie NordBalt, 43% na Łotwę, a pozostałe 10% było importowane przez granicę z Polską.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *