Wpływ mniejszego zużycia i Szwecji: w ubiegłym tygodniu cena prądu na Litwie spadła o połowę

Zdjęcie: Judita Grigelytė (VŽ).

Wraz z ociepleniem pogody w zeszłym tygodniu zapotrzebowanie na energię elektryczną spadło w całym regionie. Wraz ze spadkiem zużycia energii elektrycznej i wzrostem przepływów importowych elektrownie cieplne w krajach bałtyckich produkowały mniej, a energia elektryczna na rynku hurtowym spadła o połowę.

Od 19 do 25 grudnia średnia hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie taryfowej giełdy „Nord Pool” spadła o 51% w porównaniu z poprzednim tygodniem, z 368 do 179 Eur/MWh. Hurtowa cena energii elektrycznej była taka sama na Łotwie iw Estonii – informuje operator litewskiej sieci przesyłowej energii elektrycznej „Litgrid”.

„Zapotrzebowanie na energię elektryczną znacznie spadło w ubiegłym tygodniu. Na Litwie zużycie spadło o 6 proc., a na Łotwie iw Estonii po 8 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Większy wpływ na to będzie miała cieplejsza pogoda od wtorku. Po spadku zapotrzebowanie na energię elektryczną i uruchomienie po remoncie elektrowni jądrowej o mocy 1,4 GW w Szwecji, lokalne elektrownie cieplne zostały zastąpione zwiększonymi przepływami importowymi” – powiedział cytowany w raporcie Ramūnas Bikulčius, szef działu strategii i badań Litgrid.

Według niego, o ile do tej pory w każdym tygodniu tego roku cena energii elektrycznej była wyższa niż odpowiadająca jej w 2021 r. W ubiegłym tygodniu średnia cena energii elektrycznej była po raz pierwszy w tym roku niższa niż rok temu (w przedostatnim tygodniu 2022 roku osiągnął 253,7 Eur/MWh).

W porównaniu do 2021 roku w analogicznym tygodniu, w tym roku zużyliśmy nawet o 10% mniej energii elektrycznej. Na Litwie lokalne elektrownie dostarczały 27% krajowego zużycia energii elektrycznej.

[infogram id=”80e7ad74-db23-4aaf-a178-b22340fbe875″ prefix=”q3m” format=”interactive” title=”Elektros gamyba gruodzio 19-25″]

Na Litwie elektrownie cieplne, które w ostatnich tygodniach produkowały duże ilości energii, zmniejszyły w ubiegłym tygodniu swoją produkcję o 69 proc., z 75 GWh do 23 GWh. Elektrownie wodne również produkowały mniej, ich produkcja spadła o około jedną trzecią z 22 GWh do 15 GWh. Spadła również produkcja z elektrowni wiatrowych: o około 10% z 29 GWh do 26 GWh. Elektrownie cieplne wytwarzały 35% energii elektrycznej produkowanej na Litwie, elektrownie wiatrowe – 39%, elektrownie wodne – 22%, a pozostałe elektrownie – 4%.

W porównaniu z poprzednim tygodniem import ogółem wzrósł o 12%, ze 187 GWh do 209 GWh. Różnicując import kraju, 53% energii elektrycznej trafiało do kraju ze Skandynawii przez połączenie NordBalt, 32% importowano przez granicę z Łotwą, a 15% pochodziło z Polski. ?

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinias”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *