Winnice na Litwie: najpopularniejsze obszary i odmiany winorośli

O teraźniejszości i przyszłości winnic rozmawiamy z Ramūnasem Pilvelisem, prezesem Litewskiego Stowarzyszenia Winogronowego i Raimundasem Nagele, winiarzem, czytamy w raporcie.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat powierzchnia winnic na Litwie szybko się rozrosła. Od pojedynczych winnic wyhodowanych na Litwie i Łotwie, przez podmiejskie działki, przez pierwsze rzędy kochających winorośli gospodarstw rolnych przystosowanych do chłodnego klimatu, po szklarnie z odmianami stołowymi i wreszcie po pierwsze hektary obsadzone cennymi winogronami.

Jednak społeczność winiarska może być szczęśliwsza, gdy dowiaduje się, że po dwóch latach procedury Litwa została objęta rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011. 1308/2013. Z Estonią jesteśmy połączeni z najfajniejszym obszarem uprawy winorośli (A). Dzięki temu możliwy jest nie tylko dostęp do pomocy na rozwój i eksploatację uprawy winorośli, ale także wchodzą w życie przepisy Unii Europejskiej dotyczące produkcji wina. Pytamy Ramūnasa Pilvelisa, prezesa Litewskiego Stowarzyszenia Winogronowego (LVA), ile winnic zostało już zasadzonych na Litwie.

Rejestr winnic jeszcze nie powstał, ale według moich osobistych obliczeń na Litwie w 2021 r. winorośli było już ok. 50 ha, choć w 2019 r. wciąż trudno było policzyć 20 ha. W to też wierzę, rok 2022. Rozwój winnicy będzie równie szybki, ponieważ w tym roku do LVA dołączyło wielu „start-upowych” winiarzy, chcących mieszkać między winnicą i z niej.

W szklarniach są też hodowcy, ale ich udział nie jest jeszcze liczony w hektarach. Winogrona uprawiane w szklarniach są generalnie deserowe, mniej soczyste, ale jagody są większe, bardziej chrupiące i mają zrównoważony stosunek cukru do kwasu.

Raimundas Nagelė, licencjonowany winiarz, uprawia winorośl w swoim rodzinnym gospodarstwie Roksala w rejonie Rokiszki. Pierwsze winogrona zasadził prawie piętnaście lat temu. Pytamy, z jakich odmian wystartował i co teraz sadzi.

Zaczęliśmy od ras litewskich wyhodowanych przez Antanas Gailiūnas, z których nadal hodujemy 'Monikę’. Obok posadziliśmy 'Solari’, 'Rondo’, 'Regent’, 'Marechal Foch’. Nawet jeśli na początku nie było łatwo, klimat się ociepla, wiedza się rozwija. Co pięć lat możemy już mieć dobre zbiory. Obok nich pojawiły się teraz inne odmiany: 'Marquette’, 'Varduva’, 'St. Pepin”, „La Crescent”, „Adalmiina”.

Na pierwszy rzut oka północna Litwa nie wydaje się odpowiednia do uprawy gorących winogron w ostrzejszym klimacie. Ale tutaj liczba winorośli rośnie. Raimundas Nagelis pyta, dlaczego tak jest.

Czas pokazał, że rejon Rokiškis nadaje się na winogrona. Klimat łagodzony przez Zatokę Ryską i gleba z obfitymi złożami dolomitów, które wychodzą na pola, nad brzegami Niemna i Wyżyny, to kamieniołomy wapienia. W naszym gospodarstwie wywierciliśmy sam dolomit na głębokości 75 metrów. Nie tylko ja to rozumiem – w Biržai w regionie Rokiški winogrona nie są sadzone na więcej niż jednym hektarze.

Proszę poinformować Ramūnasa Pilvelisa, gdzie warunki uprawy winorośli na Litwie są nadal korzystne.

Za wcześnie na tworzenie regionów, ale ostatnio region Kłajpedy rozwija się bardzo szybko, region Poniewieski w kierunku Biržai, wiele małych winnic powstaje w rejonie Moletai, w rejonie Kowna i Wileńszczyzny, winnice są rozproszone. Wokół Szawli rośnie mniej winogron.

Pytamy Ramūnasa Pilvelisa, w jaki sposób Litwa stała się uznanym krajem winiarskim w Unii Europejskiej. Nasza sąsiadka Łotwa nie może być z tego dumna.

W ostatnich latach liczba członków Litewskiego Stowarzyszenia Winogronowego podwajała się prawie co roku. Postanowiliśmy zatem w praktyce zalegalizować uprawę winorośli. 2019 16 grudnia LVA złożyła wniosek do Ministerstwa Rolnictwa Republiki Litewskiej o zainicjowanie zmiany unijnego rozporządzenia o wpisanie Litwy na listę obszarów uprawy winorośli Unii Europejskiej. Złożyliśmy dokumenty potwierdzające wniosek iw dniu 04.02.2020 r. do Dyrektora Generalnego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Komisji Europejskiej przesłano pismo podpisane przez Ministra Rolnictwa Republiki Litewskiej. Kilku członków LVA, Litewskiego Stowarzyszenia Sommelierów i kilku badaczy wniosło materiały na poparcie nominacji.
2021 W grudniu zaktualizowano rozporządzenie UE, aby włączyć Litwę do krajów, w których winogrona mogą być uprawiane przemysłowo.

Pytamy Ramūnasa Pilvelisa o pracę przed litewską społecznością winiarską.

Choć unijne rozporządzenie weszło w życie w 2021 r. W grudniu uprawa winorośli nie istnieje nigdzie w litewskich normach rolniczych, co oznacza, że ​​nie jest wspierana, nie ma. Nie ma zarejestrowanych środków zapobiegawczych chroniących przed chorobami.

Będziemy inicjować te zmiany, więc konieczne będzie stworzenie funkcjonalnego rejestru win, certyfikacja odmian winorośli z Litwy, wsparcie finansowe rozwoju winnic, utworzenie przynajmniej jednego regionu winiarskiego, certyfikacja dystrybutorów uprawy winorośli, odnotować kilka środków zapobiegawczych przeciwko winorośli.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji publikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *