Społeczność Wileńskiej Dzielnicy Szkła, która we wrześniu obchodzi swój jubileusz, jest w tym roku poświęcona szkłu. Latem galeria sztuki ulicznej ARTerija zainstalowała instalację Vitrum artysty Petrosa Saulėnasa, a od tego weekendu w oknach sąsiedztwa – w improwizowanej Galerii ulicznej będzie otwarta wspólna wystawa artystów ze szkła „W poszukiwaniu jabłka”.
Nie mniej niż 29 okien wychodzących na ulicę stało się podczas wystawy wizytówką sztuki ze szkła. Od 23 września będzie można oglądać witraże artystów Remigijaus Kriukas, Indrės Stulgaitė, Eglė Butkutė, Laury i Pauliaus Rainiai, Audronė Andriulevičienė, Valdy Verikaitė, Iriny Peleckienė, Dovilė Lukoševičiūtė, Ritė, Egglė Akademia Sztuk Pięknych.
– Mogliśmy zaprosić więcej artystów, ale liczba gablot nadających się na wystawę się skończyła – mówi artystka Julija Janus, inicjatorka wystawy sztuki ze szkła, ambasador Quartier de verre, kuratorka galerii „ARTerija”. . Mówi, że duch sztuki szkła zamieszkuje to miejsce w Wilnie od kilku stuleci. Przez 475 lat władca Litwy i Polski Žygimantas Augustas zezwolił na założenie pierwszej wileńskiej huty szkła w powiecie. Od tego czasu dzielnica stała się miejscem produkcji i sprzedaży szkła.
Zdjęcie organizatorów.
Wiosną 2022 roku w Quartier du Verre swoje podwoje zamknęła ostatnia galeria witraży. Jego dawne położenie jest nadal oznaczone napisem „Vitraž manufaktūra” na szóstym domu przy ulicy Stiklių. „Wygląda na to, że kultura szklarska w tym miejscu zatrzyma się tej wiosny, ale społeczność sąsiedzka by tego nie chciała, ponieważ staramy się zachować szkło i tradycje w naszym sąsiedztwie tak bardzo, jak to tylko możliwe” – powiedział J. Janus. , ambasador Quartier de Verre.
Latem nad ulicą Stiklių zawisła instalacja artysty P. Saulėnasa – duże obiekty w kształcie kryształów, które doceniają dziedzictwo kulturowe witraży. W gablotach dawnej galerii witrażowej prezentowana była również druga część wystawy „Vitrum” pana Saulėnasa – piasek kwarcowy – oryginalne panele fotograficzne wykonane ze szkła są wyeksponowane w kasetonach. „Tą instalacją chcieliśmy przypomnieć o upadku kultury szkła” – powiedział J. Janus, kurator galerii „ARTerija”.
Jabłko to symbol tegorocznej rocznicy Szklanej Dzielnicy. Jabłko znajduje się również w logo wystawy. Naklejki z jasnozielonym kwadratowym jabłkiem na oknach bloku oznaczają miejsca, w których praca jest eksponowana za szkłem lub w pomieszczeniu. Kod QR na naklejce ujawni tytuł pracy i jej autora. Kwadratowe zielone jabłka oznaczają również miejsca, w których można kupić napoje lub spróbować dań z jabłek. Wspólna wystawa „Szukaj jabłka” potrwa cały miesiąc.
Rita Keršulytė, współwłaścicielka najstarszej restauracji „Lokys” w okolicy i członek zarządu stowarzyszenia gminy w okolicy, jest przekonana, że atmosfera gościnności jest charakterystyczną cechą tej części miasta . „Społeczność zdecydowała, że jabłko może stać się znakiem jesiennej gościnności. W weekend rocznicowy restauracje i sklepy w okolicy przygotowują kosze i torby jabłek, najpiękniejszego lokalnego owocu, aby jabłka pojawiły się również w menu restauracji i kawiarnie w sąsiedztwie.„W naszej restauracji można skosztować adaptacji litewskiej receptury dworu – steków z dziczyzny ze smażonymi borowikami i palonymi jabłkami” – powiedziała R. Keršulytė.
Tawerna „Stiklių” zaprezentuje zupełnie nowe danie – stek z dziczyzny, który zostanie podany z sokiem jabłkowym, jabłkami karmelizowanymi i kapustą duszoną w soku jabłkowym. Szarlotka z lodami orzechowymi przygotowana jest dla smakoszy. Rzemieślnicy przygotowują mus jabłkowy, Bistro 18 przygotowuje pokruszone ciasto miodowe z lodami i karmelem, Nick i Nora przygotowują koktajl, który będzie się nazywał Old Fashioned Apple Pie, a Pulpo Tapas Bar przygotowuje hiszpańską sangrię z jabłkami .
Hygge, duńskie targi lifestylowe zlokalizowane w Dzielnicy Szkła, zaprezentują na wystawie duńskie designerskie szkło. „Carol Home”, dom ze skandynawskimi detalami wnętrza, jest także ambasadorem hygge – wygodnego stylu życia w Wilnie. „Filozofia Hygge pomaga tworzyć szczęście z tego, co jest w domu. Nasze designerskie wazony i szkło są również dla wygody” – powiedziała Kotryna Čikinaitė, współwłaścicielka sklepu.
Targi przedmiotów zabytkowych „Šapokliak” zaprezentują w swoich gablotach eleganckie francuskie kryształowe kieliszki hrabiny, ręcznie wykonane kieliszki kolekcjonerskie oraz szklane zabawki świąteczne.
„Szkło kocha dobre oświetlenie” – powiedział jeden z organizatorów jubileuszu, artysta J. Janus. – Czasami promienie słońca sprawiają, że eksponowane w oknach dzieła sztuki stają się niewidoczne. Zamiast tego najlepszą porą na oglądanie eksponatów jest wieczór, kiedy słońce chowa się za dachami domów. W tym czasie najpiękniej świeci instalacja artysty P. Saulėnasa, wisząca nad ulicą Stikliaus.”
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.