Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).
Niezwykle bezchmurny tydzień elektrowni słonecznej ustanowił nowe rekordy, aw tym czasie, gdy wiatr ucichł, jej produkcja w ciągu tygodnia była najwyższa po raz pierwszy w tym roku. W związku z remontami linii w Estonii Litwa osiągnęła mniejsze ilości taniego importu z północy, a ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym nieco wzrosły.
814 maja średnia tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie taryfowej Nord Pool wzrosła o 4% z 78 EUR/MWh do 82 EUR/MWh w porównaniu z poprzednim tygodniem.
Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej była taka sama, ale w Estonii prąd potaniał o 14 proc. iw zeszłym tygodniu jego cena osiągnęła 67 euro/MWh bez kosztów przesyłu i innych kosztów – informuje operator litewskiej sieci przesyłowej energii elektrycznej Litgrid.
To naturalne, że produkcja energii słonecznej powinna gwałtownie wzrosnąć w tak silnym tygodniu, wzrosła o prawie jedną trzecią i osiągnęła około 18 GWh w ciągu jednego tygodnia. Ta ilość zniknęła, więc energia słoneczna wyprzedzi pod względem produkcji elektrownie wiatrowe, które w ostatnim czasie produkowały najwięcej prądu na Litwie, cytuje w raporcie Liutauras Varanaviius, dyrektor działu strategii Litgrid.
Według niego istotną zmianą w rejonie Morza Bałtyckiego była zmiana przepustowości linii łączących Estonię i Łotwę w związku z pracami remontowymi. Jest to główny powód, dla którego Łotwa i Litwa odnotowały mniejsze przepływy importowe do Finlandii, a ceny rynkowe rozeszły się.
Zużycie energii elektrycznej na Litwie wzrosło w zeszłym tygodniu o 1%, z 184 GWh do 182 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie odpowiadały za 32% zużycia energii elektrycznej opalanej olejem.
W ubiegłym tygodniu na Litwie większość energii elektrycznej wyprodukowały elektrownie słoneczne, których produkcja wzrosła o 32 proc., z 14 GWh do 18 GWh. Generacja wiatrowa spadła o 38%, z 24 GWh do 15 GWh. Zakład Illuminins wyprodukował 7 GWh, o 28% mniej niż w poprzednim tygodniu, kiedy jego produkcja osiągnęła 10 GWh. Produkcja hydroelektryczna spadła o 6%, z 16 GWh do 15 GWh.
W ciągu tygodnia energia wiatrowa wytwarzała 26% energii elektrycznej produkowanej na Litwie, energia wodna 25%, energia cieplna 12%, energia słoneczna 31%, a inne rodzaje energii 5%.
Według relacji importu i eksportu (słodkiej) 70% zapotrzebowania energii elektrycznej* na ropę pochodziło z importu. Rozróżniając import ropy naftowej, 59% energii elektrycznej trafiało do Skandynawii przez połączenie NordBalt, 40% na Łotwę, a pozostały 1% importowano przez granicę do Polski.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”