Wiceminister Energii: połowę kosztów utrzymania terminalu LNG pokryją pieniądze zagraniczne

Zdjęcie: Algimantas Kalvaiis.

Operator terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie AB Klaipdas nafta przyznał od 2023 roku cztery pakiety po 6 TWh rocznie czterem dostawcom.

Połowę zdolności długoterminowej otrzymał litewski Mons, drugą połowę łotewski i polski Mons, Inga Ilien, wiceminister energetyki, poinformowała w poniedziałek na posiedzeniu frakcji Pracy Tygodni.

Według niej, jeśli około połowa przepustowości terminalu zostanie zarezerwowana dla Łotwy i Polski na dziesięć lat, utrzymanie terminalu stanie się tańsze dla litewskich użytkowników.

Pod koniec września Klaipdas Nafta poinformowała, że ​​60% przepustowości zarezerwowali wielcy dostawcy gazu z Litwy, Łotwy i Polski, ale ich nie wymieniła.

Członek Seimasu Artras Skardius powiedział, że zagraniczne firmy, które to zrobiły, to łotewski koncern energetyczny Latvenergo i kontrolowany przez rząd polski monopol gazowy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

Według I. iliensa roczna przepustowość terminalu LNG w Kłajdzie to 36-38 TWh, 9 TWh od przyszłego roku będzie rozdzielane rocznymi kontraktami, reszta pilnymi transakcjami.

Daiva Garbaliauskait, wiceminister w Ministerstwie Energii. zdjęcie Władimira Iwanowa (V).

Na pytanie posłów Seimasu, jak nowy porządek alokacji przepustowości wpłynie na cenę gazu dla odbiorcy końcowego, wiceminister odpowiedział, że będą musieli wnosić mniejszy wkład w utrzymanie terminalu.

Połowa opłaty za utrzymanie terminalu jest pokrywana iw przyszłości będzie pokrywana przez klientów zagranicznych, a użytkownicy litewscy nie będą musieli płacić opłaty za utrzymanie terminalu przez ochronę. Jeśli dochody terminalu są wyższe niż koszty, to korzyść ta powinna odnieść litewski konsument – ​​powiedział Ilien.

Musisz uczyć, a nie używać

Obecnie stawka zgazowania na terminalu wynosi 1,19 EUR/MWh, w przyszłym roku wzrośnie do 1,41 EUR/MWh. Rimas Valungeviius, główny doradca Departamentu Gazu i Energii Elektrycznej Krajowej Rady Regulacji Energetyki (VERT), mówi, że zmniejszy to koszty utrzymania terminalu o 26 mln. EUR.

Według niego, zgodnie z długoterminowymi umowami o rezerwację przepustowości, dostawcy będą zobowiązani do uiszczania opłat gazowych za określoną ilość gazu, nawet jeśli nie wykorzystają jej do maksimum.

Jeśli użytkownik odmówi lub nie skorzysta z tej możliwości, nadal będzie musiał zapłacić za gaz, powiedział Valungeviius.

Zwrócił uwagę, że długoterminowa rezerwacja przepustowości wymaga również 100% wykorzystania terminalu, co nigdy wcześniej nie miało miejsca.

Wykorzystanie terminalu w latach 2019-2021 wyniosło około 20 TWh, a nowi gracze rynkowi tylko ułatwią nam korzystanie i utrzymanie terminalu, ponieważ przyczyniają się bezpośrednio, a Litwa ma gwarancję, że ci użytkownicy również będą utrzymywać terminal w przyszłości, powiedział przedstawiciel regulatora.

Działaj bez zastrzeżeń

Według Litewskiej Agencji Energetycznej terminal LNG w Kłajdzie działał w zeszłym tygodniu z 70% przepustowością.

Darius ilenskis, dyrektor zarządzający Klaipda nafta, powiedział wcześniej, że do tej pory terminal był prawdopodobnie jedynym w Europie bez możliwości długoterminowych zastrzeżeń.

Od początku funkcjonowania terminalu korzysta z niego ośmiu klientów z krajów bałtyckich, Norwegii i Polski, wśród których największym odbiorcą na Litwie jest tymczasowo nieaktywna od września spółka Achema wytwarzająca azot tr z Jonavy.

Zdolność zgazowania terminalu LNG wynosi obecnie 3,75 mld. metr sześcienny (realne technologiczne do 38 TWh).

obecnie analizowana jest możliwość zwiększenia pojemności do 5 mld. czyli 6,25 mld metrów sześciennych


Powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *