Właśnie z drukarni przybyła księga wspomnień Giedrė Kaukaitė „Moje Eldorados”, zbiór wierszy Vladasa Braziūnasa „Laikos Pralandos”, „Panie Władysława Jagiełły” Kamilisa Janickiego i innych. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnościami z ostatnich kilku tygodni.
Giedrė Kaukaitė „Moje Eldorado”
Giedrė Kaukaitė, która napisała księgę wspomnień, zachęca i utrwala tradycję litewskiej sztuki śpiewu, jako pierwsza wykonała wiele opusów litewskich kompozytorów, stała się częścią nowego ruchu muzycznego, promotorką i źródłem inspiracji.
Przez dziesięć lat śpiewała wspaniałe partie sopranowe w teatrze operowym i baletowym, następnie przez 20 lat była solistką Orkiestry Filharmonii Narodowej i przez ponad trzy dekady wykładała w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. „Ta książka nie jest o mnie, ale o ludziach, których spotkałem, którzy byli dla mnie ważni, przykuli moją uwagę i stali się bohaterami tej książki”, mówi G. Kaukaitė, który nazywa śpiewanie swoim zawodem i pisanie prezentem.
Kamil Janicki „Panie Władysława Jagiełły”
To intrygująca opowieść o żonach jednego z najważniejszych władców w historii Polski. Jadvyga Anžujietė, Ona Celietė, Elžbieta Granovska i Zofija Alšėniškė to cztery żony Władysława Jagiełły, wielkiego monarchy, wybitnego polityka i osoby, która pod koniec życia doświadczyła miłosnego szczęścia. Wraz z nim na tronie zasiadały kochane i nienawidzone przez władze kobiety, zawsze samotne na Wawelu, gdzie nieustannie rozwijały się polityczne intrygi.
Zdaniem Kamilisa Janickiego – polskiego historyka, pisarza i publicysty, Pani Jagiełły „nie jest dziełem naukowym, ale też nie jest powieścią, gdyż książka oparta jest wyłącznie na źródłach historycznych i wnioskach badaczy, a rozrywkach i rozmowy bohaterów są wizjami autora.
Vladas Braziūnas „Czas ucieka”.
To pierwszy zbiór wierszy skomponowanych przez samego słynnego poetę. Według autora selekcji należało dokonać na podstawie siedmiu dekad jego życia i pięciu dekad jego twórczości. „Nie ma tu nawet dwustu wierszy, czyli nawet czterech z każdego roku. Nie odebrałem wszystkim, nie wszystkim jednakowo. Każdy zakamarek miejsca nie jest zakryty pamięcią wierszy. pamięć, indywidualna i zbiorowa, być może archetypowa, próbowała mówić i słuchać wierszy życia, słuchać ich i żyć nimi”, zauważa Vladas Braziūnas.
Kristina Ohlsson „Przypadek tajemniczego potwora z cukierków” (przetłumaczony ze szwedzkiego przez Virginiję Jurgaitytė)
Witamy w Biurze Duchów! To pogotowie dla osób, które spotkały ducha. Tutaj znajdziesz Elsę i Callie, które o duchach i aktorstwie wiedzą prawie wszystko. Teraz Sugar Bela ma kłopoty. Wszyscy klienci jego cukierni zniknęli! Nikt już nie chce kupować cukierków przeżutych przez ducha i rzuconych na podłogę. Tajemnicze wskazówki prowadzą do kuchni. Czy Elsa i Kali mogą pomóc Sugar Belle?
Czy będzie musiała zamknąć cukiernię? The Ghost Office to intrygująca seria kryminalna napisana przez mistrzynię thrillerów Kristinę Ohlsson, z ponurą grafiką Moa Wallin. Tajemniczy przypadek cukierkowego potwora to druga część tej oszałamiającej serii dla czytelników w wieku 6-9 lat.
„Księga nadziei” Jane Morris Goodall, Douglas Abrams i Gail Hudson (przetłumaczona z angielskiego przez Ritę Vidugirienė)
W obliczu narastającego kryzysu klimatycznego, pandemii, utraty bioróżnorodności i codziennych wojen rozumiemy: potrzebujemy nadziei bardziej niż kiedykolwiek. W tej książce światowej sławy przyrodnik Jane Goodall i autor Douglas Abrams badają jeden z najbardziej lubianych i najmniej rozumianych elementów ludzkiej natury.
Pan Goodall przytacza cztery powody do nadziei: niesamowitą ludzką inteligencję, odporność natury, siłę młodości i nieposkromionego ludzkiego ducha. Książka opowiada ekscytujące i inspirujące historie z życia J. Goodalla oraz zawiera wyjątkowe zdjęcia. Omawiając doświadczenia, które ukształtowały jej przekonania, Goodall ujawnia, w jaki sposób stała się posłańcem nadziei. I po raz pierwszy dzieli się przemyśleniami na temat swojej następnej — najważniejszej i prawdopodobnie ostatniej — przygody.
„Dzieci dni” Eduardo Galeano (przetłumaczone z hiszpańskiego przez Giedrė Steikūnaitė)
Urugwajczyk Eduardo Galeano (1940-2015) to jeden z najwybitniejszych pisarzy latynoamerykańskich, autor ponad 40 książek, którego talent dorównuje JLBorgesowi, J. Cortázarowi i GGMárquezowi. Styl narracji Galeana jest charakterystyczny i niepowtarzalny, a jego twórczość wykracza poza zwykłe gatunki literackie, przeplatając fakty historyczne i fantazję, realizm magiczny, mitologię i poezję, analizę społeczną i polityczną. Na każdej stronie tej wyjątkowej książki znajduje się historia inspirowana konkretną datą w roku kalendarzowym.
Z ironią, humorem i poetycką precyzją mapa historyczna ukazuje zapomnianych lub niezrozumianych mężczyzn i kobiety, których życie przypomina najczarniejsze godziny i najsłodsze zwycięstwa ludzkości. Nasza wielka historia opowiadana jest poprzez małe historie.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.