Wspólnota Muzyków w Kownie i Uniwersytet Witolda Didiosa (VDU) zapraszają do zanurzenia się w muzyce kameralnej: 20-27 października. odbędzie się tradycyjny międzynarodowy festiwal „Avanti”.
Już jedenasty sezon Orkiestry Kameralnej VDU jest wyjątkowy nie tylko w programie odbywającego się od tego samego roku międzynarodowego festiwalu „Avanti” – to także stulecie Uniwersytetu Litewskiego.
Ta orkiestra jest jedynym tego typu kolektywem w Kownie. „Orkiestra, podobnie jak festiwal, rośnie razem. Każdego roku odkrywamy i prezentujemy profesjonalnych wykonawców i kolektywy, które aktywnie tworzymy. Festiwal zrodził się z ideą, że nie chcemy grać tylko tego, o co proszą nas klienci. Jedynym sposobem na wykonanie tego, czego sami sobie życzymy, jest zorganizowanie własnego festiwalu – mówiła dyrygentka Rita Bieliauskaitė o tym, jak narodził się pomysł organizowania serii koncertów raz w roku.
Festiwal to także okazja do nawiązywania kontaktów, poszukiwania nowych kompozytorów, zamawiania nowych utworów, zapraszania różnych wykonawców. Ważne jest również to, że koncerty festiwalu muzyki kameralnej w Kownie są bezpłatne.
Festiwal otworzy występ jednej z najlepszych litewskich skrzypaczek Mariji Pranskutė z orkiestrą. Tytuł ten artysta uzyskał w 2021 roku. VI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. J. Heifetza. Jego przebojowe solówki były już wykonywane z największymi litewskimi orkiestrami oraz w różnych zespołach kameralnych, z Aleksiejem Igudesmansem, Nigelem Kennedym, Davidem Nebelem, Mari Samuelsen, Vytautasem Sondeckim i innymi. Oklaski zagrzmiały we Francji, Portugalii, Niemczech, Norwegii, Austrii, Ameryce Południowej i Chinach. Trio fortepianowe „Meta”, powstałe z inicjatywy skrzypka, zwyciężyło w XVIII Międzynarodowym Konkursie Wykonawstwa Muzyki Kameralnej Kompozytorów Litewskich w Wilnie i podbiło serca słuchaczy na różnych międzynarodowych konkursach.
Solista: festiwal muzyczny otworzy jeden z najlepszych litewskich skrzypków, pan Pranskutė. / Zdjęcie VDU.
Program rozpocznie trio fortepianowe z Kowna: Lina Krėpštaite (fortepian), Indre Andruskevičiūte (skrzypce), Asta Krištaponiene (wiolonczela). w 2011 roku Założone trio fortepianowe z Kowna dało w ciągu swojego istnienia ponad 200 koncertów, podbiło serca nie tylko kowieńskiej publiczności, ale także zdobyło Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną we Włoszech na międzynarodowym konkursie „The Camenae d” oro”. w 2019 roku i został nagrodzony na Litwie iw Polsce. Holenderski dziennik Leeuwarder Courant przedstawił muzyków jako doskonałe trio rozmawiające ze sobą, z doskonałym muzycznym detalem i świetną jakością balansu dźwięku.
W programie koncertów muzyki Shalom nie zabraknie młodych talentów. Wystąpią tu uczniowie nauczycieli Akademii Muzycznej VDU Sabiny Martinaitytė i Audronė Eitmanavičiūtė. Wykonane zostaną utwory kompozytorów litewskich, żydowskich i litewskich.
Festiwal narodził się z idei, że nie chcemy grać tylko tego, o co proszą nas klienci. Jedynym sposobem na zagranie sobie tego, czego chcemy, jest zorganizowanie własnego festiwalu.
Dekoracją zamykającą festiwal jest program w wykonaniu skrzypka-wirtuoza Geraldosa Bidvy i dyrygenta Vytautasa Lukočiasa z orkiestrą kameralną VDU.
D. Bidva jest liderem od kilkudziesięciu lat współpracując z orkiestrą „Kremerata Baltica” i Orkiestrą Kameralną Litwy. Nagrał ponad 20 płyt CD, które zdobyły uznanie na całym świecie. Dawał niezliczoną ilość koncertów z orkiestrami w najsłynniejszych salach i festiwalach świata. Jako solista i lider jest zapraszany do występów w zespołach kameralnych, prestiżowych festiwalach w Salzburgu, Lockenhaus (Austria), Gstaad i „Les muséiques” w Bazylei (Szwajcaria), Risor Chamber Music Festival (Norwegia), Kronberg (Niemcy) oraz wiele innych.
Po zakończeniu międzynarodowego festiwalu muzyki kameralnej „Avanti” orkiestra kameralna VDU zaprosi na koncerty w kowieńskiej Filharmonii Państwowej z młodymi dyrygentami fortepianowymi oraz festiwal muzyki chóralnej w Kretyndze.
W grudniu orkiestra wyruszy w trasę koncertową z Merūnasem Vitulskis – odwiedzą nawet dziesięć miast na Litwie. Zespół tradycyjnie wita nowy rok programem „Perły wiedeńskich operetek”. W lutym wraz z chórem „Adoramus” czeka na Państwa cykl koncertów poświęconych Ukrainie „Daj pokój naszym czasom” w Wilnie, Kownie i Rydze.
Obraz ekranu wyświetlacza
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.