Dom z błota w Merkinje. Zdjęcie autorstwa pana Erniauskasa.
Uważa się, że w XVI w. koniec XVII w. pne W maju 1648 r. w domu zbudowanym w Merkinje zmarł wielki książę litewski i król polski Władysław Waza. Dom Wazy, czyli dom o nazwie Valdovrma, jest obiektem chronionym ze stanu bezpieczeństwa.
Tak zwany dom Wazów został zbudowany w XVI wieku. ostatecznie jego właścicielem został burmistrz Merkins, Tomas Karloviius. Po jego śmierci w XVII w. Według strony internetowej Merkins Krato Museum pierwsza połowa domu należała do najstarszego Merkina, urodzonego we Włoszech Mikalojusa Scipioni Kampo, który później sprzedał go pruskiemu szlachcicowi Tobiasowi Popeliusowi. W chwili śmierci władcy budynek najprawdopodobniej będzie należał do T. Popeliusa.
XVII w. lekarz Jonas Urbanovskis, pocz. XVIII w., jego krewny Zigmantas Urbanovskis sprzedał dom jezuitom Merkins. Po kasacie zakonu jezuitów w XVIII wieku. pod koniec roku dom przeszedł w ręce prywatne, później w XIX wieku. w środku był chwalony za wady, w swojej pierwszej ofierze był prawie
XX w. p.n.e. dom przebudowano, częściowo odbudowując jego cenne części. W okresie międzywojennym mieściła się w nim progimnazjum i scena walca, bursa dla uczniów radzieckich, potem zniszczeniu uległy wszystkie detale jego wystroju.
W tej chwili dom należący do Gminy Rejon Warna jest niezamieszkany, planowane jest przygotowanie pomieszczeń Muzeum Merkins Kratos.
Według Ministerstwa Kultury, przy objęciu obiektu ochroną państwa uwzględniono apel Urzędu Rejonu Warna, który stwierdza, że lokalna społeczność i gmina starają się ożywić dom Wazów i dostosować go do wymogów kulturowych i komercyjny kontekst. potrzeb społeczności, celem jest odrestaurowanie historycznego budynku Wazy zgodnie z dostępnymi zasobami historycznymi, zapewnienie usług kulturalnych, społecznych i zakwaterowania.
Po objęciu domu ochroną państwa otwierają się szersze możliwości uzyskania części dofinansowania z budżetu państwa na ochronę i zarządzanie obiektem.
w 2022 r. ochroną państwa objęto kilka dworów: Liplin (okręg Kdaini), Panemuns (okręg Aki), Drobiki (okręg Jonava) i Utenos. Taki sam status miało również wileńskie Mauzoleum Gaona w Wilnie oraz budynek Towarzystwa Paanga w Kownie, reprezentujące modernistyczną architekturę Kowna.
w 2023 r. deklarując wartości chronionego przez państwo dziedzictwa kulturowego, uwaga zostanie zwrócona na wiek XIX. przedmioty z końca XX wieku reprezentujące pierwszą połowę historii Litwy. Taki status powinien otrzymać także zespół Wielkiej Synagogi w Wilnie oraz kilkanaście obiektów archeologicznych, czyli kurhanów – poinformowało Ministerstwo Kultury.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”