Wahania spowodowane piorunami mogą uszkodzić sprzęt: jak go chronić

Co sekundę na całym świecie w powierzchnię Ziemi uderza około 100 piorunów. Każdy z nich błyskawicznie generuje niesamowitą ilość energii. Z komunikatu prasowego wynika, że ​​pojedyncze uderzenie pioruna może w ciągu ułamka sekundy wygenerować tyle energii, ile małe gospodarstwo domowe zużywa w ciągu miesiąca.

Takie ilości uwolnionej energii są dobrym powodem, aby chronić się przed piorunami. Na przykład, gdy piorun uderza w drzewo, natychmiast wyparowuje całą znajdującą się w nim wodę i może eksplodować jego pień, a gdy uderzy w osobę, może spowodować poważne obrażenia, a nawet śmierć.

Powoduje niebezpieczne skoki napięcia dla urządzeń

Antanas Vindašius, architekt usług firmy telekomunikacyjnej „Telia”, zauważa, że ​​komputery, telewizory, routery sieci internetowej, stacje komunikacji bezprzewodowej i wiele innych domowych urządzeń elektrycznych są zagrożone nie tylko przez bezpośrednie uderzenie pioruna, ale także przez prąd i napięcie. wahania w sieci elektroenergetycznej spowodowane jej rozładowaniem.

„Wystarczy jedno uderzenie pioruna, aby uderzyć w lokalną podstację lub linię przesyłową, a urządzenia elektryczne podłączone do sieci mogą znaleźć się w niebezpieczeństwie”. Urządzenia elektryczne mają maksymalne ustawienia napięcia i mocy, w jakich działają. Skoki napięcia spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenie sprzętu, a nawet spowodować pożar domu. Dlatego pierwszą zasadą w przypadku wyładowań atmosferycznych jest wyłączenie wszystkich urządzeń elektrycznych w sieci” – wyjaśnia A. Vindašius.

Warto zadbać o odpowiednią ochronę

A. Vindašius zauważa, że ​​wyładowanie atmosferyczne może oddziaływać na urządzenia elektryczne nie tylko poprzez sieć energetyczną, ale także na anteny zewnętrzne, Internet i kablowe linie telefoniczne, jeśli są zbudowane z kabli miedzianych. Z tego powodu zaleca się odłączanie urządzeń elektrycznych w przypadku silnego wyładowania atmosferycznego. To prawda, że ​​nie dotyczy to światłowodowych kabli internetowych, które nie przewodzą prądu. Korzystając z takiego Internetu, wystarczy odłączyć sam router i stacje sieci bezprzewodowej od sieci energetycznej.

„Oczywiście burze mogą też nadejść niespodziewanie lub wtedy, gdy nikogo nie ma w domu. W takim przypadku możesz po prostu nie mieć czasu na odłączenie wszystkich urządzeń od sieci. Poza tym nie jest zbyt praktyczne, aby co roku odłączać wszystkie urządzenia od gniazdek elektrycznych. w momencie uderzenia pioruna. Z tego powodu warto zadbać także o stabilizatory napięcia, które zabezpieczą dom przed wahaniami sieci. Pomagają zapewnić stabilne napięcie w sieci, a tym samym chronią podłączone do niej urządzenia – precyzuje ekspert.

Stabilizatory napięcia można podłączyć do osobnych gniazdek elektrycznych w domu lub zainstalować na wspólnym porcie elektrycznym w domu. W drugim przypadku przed wahaniami napięcia wywołanymi wyładowaniami atmosferycznymi można zabezpieczyć całą instalację elektryczną w domu, a nie tylko poszczególne urządzenia. Przedstawiciel Telii podkreśla, że ​​istotne jest także zamontowanie w poszczególnych domach piorunochronów czy innych rozwiązań uziemiających odgromy.

„Bardzo ważne jest, aby starać się chronić urządzenia przed bezpośrednimi lub pośrednimi uderzeniami piorunów. Wahania napięcia spowodowane przez piorun mogą spalić i stopić wewnętrzne elementy urządzenia, uszkadzając jego obwody elektryczne i mikroukłady. „Takie uszkodzenie, w zależności od jego rozmiaru i specyfiki urządzenia, może być kosztowne lub nawet niemożliwe do wyeliminowania. W rezultacie konieczne może być szukanie nowego urządzenia” – mówi A. Vindašius.

Nie musisz upuszczać telefonu

A. Vindašius zwraca również uwagę, że choć błyskawicy zdecydowanie należy się wystrzegać, krążą też na jej temat liczne mity. Jednym z nich jest to, że samo trzymanie urządzenia elektrycznego, takiego jak smartfon, może „przyciągnąć” błyskawicę. Stwierdził, że podczas uderzenia pioruna można bezpiecznie korzystać z telefonu, tabletu czy laptopa, o ile nie jest on podłączony do domowej sieci. Korzystanie z Internetu mobilnego jest również bezpieczne.

„Oczywiście nie należy tego robić siedząc przy otwartym oknie lub opierając się o metalowe konstrukcje. Jednak korzystanie z urządzeń elektrycznych niepodłączonych do sieci samo w sobie nie zwiększa znacząco ryzyka. W przypadku wystąpienia ekstremalnych warunków atmosferycznych i na przykład podczas przerwy w dostawie prądu w domu smartfon z mobilnym łączem internetowym może okazać się wręcz niezbędny i umożliwić poznanie najświeższych informacji i prognoz publikowanych przez różne serwisy” – radzi architekt serwisu Telia.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *