W środę w Wilnie rozpoczyna się międzynarodowy festiwal muzyki instrumentalnej „Griežynė”.
W festiwalu, który już po raz szesnasty odbędzie się na Litwie, wezmą udział goście z Irlandii, Armenii, Estonii, Łotwy, Polski, Szkocji i Ukrainy – podało Narodowe Centrum Kultury Litwy.
W programie festiwalu, który potrwa do niedzieli w okręgach wileńskim, wiłkomierskim i wareńskim, znajdują się koncerty, warsztaty folklorystyczne, wieczory improwizacji muzyków oraz spotkania z wykonawcami.
Tegoroczne otwarcie festiwalu poświęcone jest pamięci wieloletniego założyciela i dyrektora artystycznego festiwalu, kompozytora i wykonawcy Algirdasa Klovy. W małej sali wileńskiego domu nauczycieli odbędzie się wystawa fotografii Rimantasa Motiejūnasa i Daivasa Klovie „Griežynė i Algirdas Klova”.
W „Griežinė” szczególna uwaga zostanie zwrócona na kankles, bandonija i concertina – tradycję zarejestrowaną w narodowym kompendium wartości niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Wieczorem 9 września w Domu Nauczyciela w Wilnie zaplanowany jest wielki koncert „Griežynės”.
Festiwal „Griežynė” to najstarsza tego typu impreza na wschodnim wybrzeżu Bałtyku, odbywająca się co dwa lata. W 1992 roku dwóch entuzjastów instrumentalnego folkloru – kompozytor A. Klova i Arūnas Lunys – wymyśliło festiwal, aby przybliżyć litewskiej publiczności muzyków ludowych, instrumenty i tradycyjną muzykę różnych narodów oraz przybliżyć gościom autentyczną litewską tradycję muzyczną. W tym roku w jego organizację wnosi wkład etnomuzykolog Gaila Kirdienė, dyrektor artystyczna.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.