Kilkaset lat temu narodziny dziecka były nie tylko radością – rodzice martwili się o przetrwanie noworodka. Temat śmierci na wystawie „Wiek beztroski. Dzieciństwo w Wielkim Księstwie Litewskim” to ważna część wystawy, ponieważ nie wszystkie dzieci w Wielkim Księstwie Litewskim osiągają dorosłość. A szukając pomocy dla słabych i chorych rodzice podejmowali nieoczekiwane decyzje.
„Póki jest zdrowy, a potem trzeba uważać, żeby nie być głupcem” – tak pisał w liście do żony Marii Kazimiery polski szlachcic i dowódca wojskowy, przyszły król Polski i wielki książę litewski Jonas Sobieskis ( Maria Kazimiera, 1641-1716) w 1667 (1629-1696, panował 1674-1696).
Kuratorka wystawy Rita Lelekauskaitė-Karlienė mówi: „W tym czasie płodne kobiety rodziły co roku, bez względu na to, czy były szlachetne, czy biedne. Niestety, śmierć była częstym, ale nie mniej bolesnym wydarzeniem życiowym, a dla rodzin szlacheckich obfitowała także w smutek z powodu niespełnionych nadziei na posiadanie dziedzica”.
Część wystawy poświęcona kruchości życia dziecka odzwierciedla starania rodziców o ochronę noworodków przed przeciwnościami losu. Przykładowo możemy przytoczyć obraz dziecka w habicie mnicha namalowany przez nieznanego artystę około 1700 roku. Jest to portret pośmiertny. Według historyka dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė w Wielkim Księstwie Litewskim wierzono, że jeśli chore dziecko ubierze się w habit zakonny, prosząc o wstawiennictwo świętych, szybciej wyzdrowieje. I nie chodziło tylko o ubrania – rodzice faktycznie „oddali” dziecko do wybranego klasztoru. Jeśli dziecko umarło, zwykle chowano je razem z matką.
Pierwsze statystyki śmiertelności docierają do nas już w XVIII wieku. – jedna trzecia urodzonych dzieci nie przeżyła nawet roku. Część z nich zmarła jeszcze później: z powodu chorób dziedzicznych lub zwykłego przeziębienia, bo nie było jeszcze szczepionek, antybiotyków i innych leków.
Marija Ona Teresė Vazaitė (1650–1651) – córka króla polskiego i wielkiego księcia litewskiego Jonasa Kazimierza Vazy (1609–1672, panującego 1648–1668) i Ludwiki Marii Gonzagi de Nevers (Ludwika Maria Gonzaga de Nevers, 1611–1667) został również pochowany w szacie zakonnicy. Kurator wystawy mówi: „Zachowała się historia, że narodziny matki Ludwiki Marii Gonzagi były bardzo trudne. tylko po to, aby był zdrowy.Przez kilka miesięcy dziecko było ubrane w habit mnicha.Według zachowanych świadectw, Boża ochrona mogła uratować mu życie od pożaru, który wybuchł, gdy zapaliła się kołdra, co następnie zniszczyła trzy inne pokoje. Jednak Marija Ona Teresė Vazaitė zmarła, gdy miała zaledwie rok”. Na pośmiertnym obrazie Mariji Ony Teresė Vazaitė, namalowanym po jej śmierci przez artystę Daniela Schultza (ok. 1615-1683), przedstawiona jest jako dziewczynka w wieku 5-7 lat, chociaż zmarła jeszcze przed ukończeniem roku życia . Portret namalowany jest na podstawie rysów twarzy obojga rodziców. Często zdarzało się, że martwe dzieci „starzały się” na obrazach.
Wystawy odzwierciedlające kruchość życia dziecka to tylko niewielka część ekspozycji poświęconej dzieciństwu w Wielkim Księstwie Litewskim, która odbywa się w Muzeum Pałacu Panów. Już w najbliższą niedzielę zwiedzający będą mogli bezpłatnie zapoznać się z wystawą. Przywieziono tu 300 przedmiotów z sześciu krajów: portrety, ubranka i akcesoria dziecięce, rysunki, rękopisy, podręczniki, znaleziska archeologiczne, meble, zabawki i broń dziecięcą oraz inne artefakty historyczne związane z dzieciństwem.
Zdjęcie organizatorów.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.